Hei!
Haluaisin ihan vain kysäistä, jos jollakin on jotain hajua minun ongelmistani. Eli ongelmani on se, että pystyn toki saamaan lapsia biologisesti, mutta en halua. En missään nimessä, en ikinä voisi synnyttää! Minulla on hirveä neulakammo, ja kaikki tuntuu sattuvan liikaa. Ja jos verta näen, voin huonosti, ja jopa pyörryn. Hyttysenpuremakin on maailmanloppu, joten synnytystä en edes harkitse.
Onko siis mahdollista saada adoptiolasta vaikka voisi periaatteessa saada lapsen ihan itsekin? Olisin erittäin kiinnostunut adoptiosta.
Minua myös kiinnostaa tuo "kohdunvuokraus", onko se sallittua Suomessa? Jos on, ja jollakin on jotain tietoa siitä, voisitteko hieman raottaa että miten se on mahdollista? Täytyykö se keneltä "vuokraa" olla tuttu vai onko joku mistä voi hakea sellaisen henkilön? Miten se tapahtuu?
Odotan vastauksia, ja kiitos paljon vastaajille! Tämä tilanne on mielessäni koko ajan, mutta mistään en löydä vastauksia. :-)
Onko mahdollista...?
4
410
Vastaukset
- ssklaerio
minun mielestäni voi adoptoida.jotkut maat vain poistuvat listalta,koska vaaativat lääkärin todistusta lapsettomuuden syystä.
kohdunvuokraus suomessa laitonta. - koska
olet neurootikko! Adoptiovanhempien tulee olla terveitä.
- motiiveiksi
ei riitä synnytyspelko tai haluamattomuus synnyttää!!! Sinänsä biologinen lapsettomuus ei ole adoptoimisen edellytys. Jos adoptio edelleen kkiinnostaa ja sitä haluat, on sinun tarkistettava motiivisi, kenties moneenkin kertaan.
- Eikammoja
Voisiko sinulla olla liikaa kammoja ja olisi sinun parasta olla kokonaan ilman lasta?
Sillä lapsen kanssa joudut luopumaan kammoistasi ja katsomaan maailmaa silmiin: sinun pitää viedä lapsesi piikitettäväksi ja ehkä joskus leikkaukseenkin. Miten selviät niistä?
Siirrätkö sinun kammosi viattomaan lapseen? Teetkö tavallsiesta lapsesta pelkääjän joka kammoaa kaikkea niin kuin sinäkin. Se ei kuulosta ollenkaan hyvälle!
Jos vielä miettisit kammojasi ja lapsen haluamista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?1022296- 1151781
- 881439
- 1331397
- 1171266
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘741238Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis631111- 511057
- 36982
- 33834