Hei!
Haluaisin ihan vain kysäistä, jos jollakin on jotain hajua minun ongelmistani. Eli ongelmani on se, että pystyn toki saamaan lapsia biologisesti, mutta en halua. En missään nimessä, en ikinä voisi synnyttää! Minulla on hirveä neulakammo, ja kaikki tuntuu sattuvan liikaa. Ja jos verta näen, voin huonosti, ja jopa pyörryn. Hyttysenpuremakin on maailmanloppu, joten synnytystä en edes harkitse.
Onko siis mahdollista saada adoptiolasta vaikka voisi periaatteessa saada lapsen ihan itsekin? Olisin erittäin kiinnostunut adoptiosta.
Minua myös kiinnostaa tuo "kohdunvuokraus", onko se sallittua Suomessa? Jos on, ja jollakin on jotain tietoa siitä, voisitteko hieman raottaa että miten se on mahdollista? Täytyykö se keneltä "vuokraa" olla tuttu vai onko joku mistä voi hakea sellaisen henkilön? Miten se tapahtuu?
Odotan vastauksia, ja kiitos paljon vastaajille! Tämä tilanne on mielessäni koko ajan, mutta mistään en löydä vastauksia. :-)
Onko mahdollista...?
4
414
Vastaukset
- ssklaerio
minun mielestäni voi adoptoida.jotkut maat vain poistuvat listalta,koska vaaativat lääkärin todistusta lapsettomuuden syystä.
kohdunvuokraus suomessa laitonta. - koska
olet neurootikko! Adoptiovanhempien tulee olla terveitä.
- motiiveiksi
ei riitä synnytyspelko tai haluamattomuus synnyttää!!! Sinänsä biologinen lapsettomuus ei ole adoptoimisen edellytys. Jos adoptio edelleen kkiinnostaa ja sitä haluat, on sinun tarkistettava motiivisi, kenties moneenkin kertaan.
- Eikammoja
Voisiko sinulla olla liikaa kammoja ja olisi sinun parasta olla kokonaan ilman lasta?
Sillä lapsen kanssa joudut luopumaan kammoistasi ja katsomaan maailmaa silmiin: sinun pitää viedä lapsesi piikitettäväksi ja ehkä joskus leikkaukseenkin. Miten selviät niistä?
Siirrätkö sinun kammosi viattomaan lapseen? Teetkö tavallsiesta lapsesta pelkääjän joka kammoaa kaikkea niin kuin sinäkin. Se ei kuulosta ollenkaan hyvälle!
Jos vielä miettisit kammojasi ja lapsen haluamista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614428KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1523291Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?552560Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492554- 1102285
- 241893
- 241681
- 301626
- 1691540
- 361275