Hei!
Haluaisin ihan vain kysäistä, jos jollakin on jotain hajua minun ongelmistani. Eli ongelmani on se, että pystyn toki saamaan lapsia biologisesti, mutta en halua. En missään nimessä, en ikinä voisi synnyttää! Minulla on hirveä neulakammo, ja kaikki tuntuu sattuvan liikaa. Ja jos verta näen, voin huonosti, ja jopa pyörryn. Hyttysenpuremakin on maailmanloppu, joten synnytystä en edes harkitse.
Onko siis mahdollista saada adoptiolasta vaikka voisi periaatteessa saada lapsen ihan itsekin? Olisin erittäin kiinnostunut adoptiosta.
Minua myös kiinnostaa tuo "kohdunvuokraus", onko se sallittua Suomessa? Jos on, ja jollakin on jotain tietoa siitä, voisitteko hieman raottaa että miten se on mahdollista? Täytyykö se keneltä "vuokraa" olla tuttu vai onko joku mistä voi hakea sellaisen henkilön? Miten se tapahtuu?
Odotan vastauksia, ja kiitos paljon vastaajille! Tämä tilanne on mielessäni koko ajan, mutta mistään en löydä vastauksia. :-)
Onko mahdollista...?
4
411
Vastaukset
- ssklaerio
minun mielestäni voi adoptoida.jotkut maat vain poistuvat listalta,koska vaaativat lääkärin todistusta lapsettomuuden syystä.
kohdunvuokraus suomessa laitonta. - koska
olet neurootikko! Adoptiovanhempien tulee olla terveitä.
- motiiveiksi
ei riitä synnytyspelko tai haluamattomuus synnyttää!!! Sinänsä biologinen lapsettomuus ei ole adoptoimisen edellytys. Jos adoptio edelleen kkiinnostaa ja sitä haluat, on sinun tarkistettava motiivisi, kenties moneenkin kertaan.
- Eikammoja
Voisiko sinulla olla liikaa kammoja ja olisi sinun parasta olla kokonaan ilman lasta?
Sillä lapsen kanssa joudut luopumaan kammoistasi ja katsomaan maailmaa silmiin: sinun pitää viedä lapsesi piikitettäväksi ja ehkä joskus leikkaukseenkin. Miten selviät niistä?
Siirrätkö sinun kammosi viattomaan lapseen? Teetkö tavallsiesta lapsesta pelkääjän joka kammoaa kaikkea niin kuin sinäkin. Se ei kuulosta ollenkaan hyvälle!
Jos vielä miettisit kammojasi ja lapsen haluamista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️851798Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1251225YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä621080- 62956
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan74876Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli82826Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.47817Linnasuolla poliisi operaatio
Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/864606029816- 57810
Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.123798