Hei! Mitä mieltä olette nimestäni Lisbet Kamilla?
Nuorempi kun olin sitä ihmeteltiin, ihasteltiin ja kauhisteltiin. Olisiko tyhmää antaa lapseni nimeksi Elisabet kun oma nimeni on samankaltainen?
Nuorempi kun olin sitä ihmeteltiin, ihasteltiin ja kauhisteltiin. Olisiko tyhmää antaa lapseni nimeksi Elisabet kun oma nimeni on samankaltainen?
Vastaukset 4
Vanhimmat
liian samanlaisilta minusta.Lisbet on vähän harvinaisempi vissiin suomalaisilla,muttei paha.Samoin Elisabet lienee ekana nimena vähän harvinaisempi.
...ensimmäisiksi nimiksi, mutta voithan aina antaa tytölle toiseksi nimeksi Lisbet tai Elisabet. Henk.koht. pidän enemmän Elisabet-nimestä, varmaan siksi että minulla on keski-ikäinen täti nimeltä Lisbet ja miellän sen "täti-nimeksi"! =)
voi olla mielestäni lapsesi etunimenä. Tosin vaarana on, että hän kulkee koko elämänsä "pikku-lisbettinä" tai "pikku-lissuna". Tokanimeksi laita ainakin!! Elisabet on k a u n i s nimi.
Minusta Kamilla koolla kuulostaa vähän oudolta, sillä tunnen Camilla-nimisiä muutaman. Lisbet on aivan tavallinen ruotsalaisten käyttämä nimi. Sillai hienostuneen tuntuinen.
Tiedän erään Camilla Elisabetin.
Toinen kiva nimi on Elsbet(h).
Kyllä nimi lapsellesi sopisi, vaikka samantyylinen onkin nimesi kanssa.
Mitä tykkäisit nimestä Milla Elisabet tai Milla Elsbet(h) ?