Suomi on yksi maailman paskimmista jalkapallo maista. Ihan turha selitellä, ei paikan paikkaa. säälittävät luuserit.
SUOMI ON PASKA
43
1646
Vastaukset
Sitten voit tutkia uefan listan. Ei Suomi ihan paska ole. Maanantaina alka u21 em- kisat. Suomi kohtaa Englannin. Tähän mennessä kevään harjoitusotteluista joukkueella on voitto kisajoukkueista ruotsista ja valkovenäjästä. Eilen u17 voitti venäjän 2-1. Tällä hetkellä a-maajoukkueessa on puujalkoja, joiden vahvuudet on muualla kuin tekniikassa. Se ei riitä Venäjää vastaan, mutta tästä on hyvä ottaa opiksi ja tulevaisuudessa saadaan kentälle näitä maita vastaan sellaisia pelaajia joiden avut perustuu paremmin teknisiin taitoihin(pelaajamateriaali kasvaa kyllä).
- ihmetyyppi
No paska suomi on. ei ikinä pysty voittamaan itseään FIFAN LISTALLA ylempänä olevaa. on se surkeaaa. et voi kieltää?
ihmetyyppi kirjoitti:
No paska suomi on. ei ikinä pysty voittamaan itseään FIFAN LISTALLA ylempänä olevaa. on se surkeaaa. et voi kieltää?
Ok, suurin ongelma on Suomen puolustuspää. Liikaa torneja, jotka ei pärjää nopeille pikkutapeille ilman apua. Sitten keskikentän alakerta, johon on tarjolla Tainio ja Heikkinen. Kummatkin puolustukseen pelaavia (Heikkinen pelin rikkoja, Tainio puolustava keskikenttäpelaaja (kun ei taidot riitä tai vastaavaa)). Pitäisi löytää taitavampi alakerta joka jakaa palloa keskikentän yläpäähän. Nyt pelattiin aika paljon pitkää palloa kun painetta tuli pelaajille.
Seuraavissa karsinnoissa puolustukseen ja keskikentälle, Moisander, P Hetemaj, Sparv, ehkä Hakola. Kärkeen esim. Dalla Valle ja Pukki. Tihinen sanoi joskus vuosi sitten, että a-maajoukkueessa riittää taitoa, no mutta tulevaisuudessa sitä sitten oikeasti riittää. Em- kisat tosiaan maanantaista alkaen.
- Anonyymi
Se on totta
- Anonyymi
Hesarin kukausiliitteessä oli aikoinaan juttu dalla vallesta. Jutun mukaan tekniikka alkaa olla huipussaan, vain joku ulkosyrjä vaatii vielä hieman hiomista. Heh.
- Anonyymi
Ei me vaan osata jakaa järkeä pallon ja potkupallon ja pallon kuljetusta jalkavoimin kohti rysää,ei vain mahdu tyhmää maalaijärkeen!
- Anonyymi
Luotto menny kuralle Huuhkajien puolesta
- Anonyymi
ei se paska ole. muut vaan on parempia, ja paljon. muut pelaa jalkapalloa, suomi potkupalloa.
- Anonyymi
Suomi on potkupallomaa, kun muut pelaavat jalkapalloa. Salaisuus olisi pakottaa vastustaja omalle tasolle ja voittaa kokemuksellaan potkupallosta. Nyt yritetään liikaa pelata jalkapalloa vaikkei osata, ja siinä jalkapallomaat aina voittavat.
- Anonyymi
Aika turhaa on maajoukkueeseen rahaa tuhlata, ammattilaiset pelatkoon seurajoukkueissaan. Noi maajoukkuerahat junioreille ?
- Anonyymi
Huono mikä huono. Kanervalle kenkää ja heti, se on ainoa oikea ratkaisu.
- Anonyymi
Osalle pelaajista myös kenkää. Tappioita tulee, ja suurinpiirtein samat tyypit kentällä silti. Eikö voisi uudistaa koko jengin.
- Anonyymi
Annetaan Rivelle työrauha. Hyvää työtä tehnyt ja edelleen tekee. Eilen puolustuspeli petti, se ei Riven syytä, puolustajat hakoteillä.
- Anonyymi
Joo, Kanerva ehdottomasti ulos ja joku osaava tilalle. Tämänhetkinen peli on niin kamalaa katsottavaa että en pystynyt edes koko peliä loppuun katsomaan vaan oli pakko vaihtaa kanavaa.
- Anonyymi
Onhan Suomella ollut huippuvalmentajia, mutta kun maailmanluokan pelaajia on vaan muutama, niin se ei riitä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onhan Suomella ollut huippuvalmentajia, mutta kun maailmanluokan pelaajia on vaan muutama, niin se ei riitä?
Joo niin on ollut hyviä valmentajia, mutta kun pelaaja materiaali ei riitä, Pukki oli hyvä mutta sitten lähti ameriikkaan ja nyt ura on farssi. Harvat suomalaiset on olleet seurajoukkueissaan huippuja? Meillä ei voi potkupalloa pelata kuin osan vuodesta, turha vaiva?
- Anonyymi
No onhan se ihan täys paska.
- Anonyymi
Oli paikkoja kyllä. Niistä pitäisi osata tehdä maali. Puolustus kuntoon, niin voi pärjätä.
- Anonyymi
Englanti ei aivan täysillä pelannut ja siksi peli näytti huuhkajien kannalta todellisuutta paremmalta.Paljon maaleja omiin on tullut ja siksi analyysi on helppo:puolustajat ovat heppoisia
- Anonyymi
Ei Englannin tarvinnut pelata täysillä. Puolivaloillakin tuli helppo voitto. 8 puolustajan linja ja yksi hyökkääjä, niin Suomi voi päästä joskus 0-0 tasuriin.
- Anonyymi
Rive huokui tyytyväisyyttä, kun onnistuttiin jälleen kerran pitään palloa. Syöttöjä pysyi omilla. Pitää olla vähään tyytyväinen, kun on pieni futismaa.
- Anonyymi
Ei pärjäis edes tyttöjoukkueelle se on fakta se. Rive vaihtoon ja heti.
- Anonyymi
Kanerva itse varmaankin haluaisi jatkaa vielä pestissään jonkin aikaa eläkeikään koska tietää ettei mikään maajoukkue eikä seurajoukkue koko maailmassa huolisi häntä valmennukseen
- Anonyymi
Tuo se on ongelma seuraavallakin valmentajalla. CV:hen tulee väkisin häpeätahra.
- Anonyymi
olympia stadion täyteen kannatajia san marionia vastaan eiköhän se tappio putki maalilla kahella katkea.
- Anonyymi
Helvata vieköön, kui paljon noita huuhkajia oli kaan hehkutettu, valittu yhden vaivasen Tanskan voiton jälkeen EM-kisoissa Suomen kingeiksi.
Vaan nyt hävisivät kaikki kuusi ottelua , Iso Häpeä potkupalloilijoille.
Englanti ja Kane näytti , mistä kana pissii.
Hokipojat ovat onnexi toista maata, hähhäää.- Anonyymi
Ei kai kukaan oikeasti hehkuttanut Suomen voittoa Tanskasta. Siis siinä ottelussa joka olisi pitänyt keskeyttää ja pelata toisena päivänä loppuun tai kokonaan uudelleen.
- Anonyymi
Katsokaa ikkunasta ulos, niin ymmärrätte miksi Suomi ei pärjää jalkapallossa. Potkiiko joku lapsi tai nuori nytkin ulkona palloa?
- Anonyymi
Perusongelma on pelaajien surkeus. Yksikään lapsi ei pelkillä haaveilla olevansa Messi tai CR7 tule huippupelaajaksi. Kuka näki viikonloppuna lasten pelaavan Suomessa jalkapalloa takapihalla ? Ei kukaan, kun meillä on tämä talvi. Sähkö-Mersulla harkkoihin kuskatuista ei tule koskaan mitään.
- Anonyymi
Onko Grönlanti menestynyt jalkapallossa?
- Anonyymi
On Grölanti menestynyt jalkapallossa
- Anonyymi
Islanti ainakin on pärjännyt ja siellä on vielä huonommat harjoitteluolosuhteet kuin Suomessa.
- Anonyymi
Ja huomattavasti vähemmän ihmisiä, mutta nehän ovat viikinkejä?
- Anonyymi
Suomi ei ole jalkapallokansa, me ei vaan osata.
- Anonyymi
Huuhkajille haetaan valmentajaa jatkuvasti ns.länsimaista,voisi kokeilla välillä valmentajaa jostain itä-euroopan maasta koska siellä myös tasoa löytyy
- Anonyymi
Aletaanko kohta vaatimaan Kanervaa takaisin
- Anonyymi
Eilen Linda sahlström päätti kotimaan kentillä maajoukkue uransa 1-6 tappioon Tanskalle, Suomella ei mitään asiaa A-Liigaan eikä taidollisesti sinne kuulu.
- Anonyymi
Mut Suomi on kuitenki kova jääkiekkomaa! Me voitetaan siinä lajissa jopa Tanska!
- Anonyymi
Joo kun hävitään kotona Maltalle, niin onko järkeä tuhlata maajoukkueen ylläpitoon? Annetaan hyvien pelaajien pelailla seuroissaan, ja annetaan Euroopan sarjoissa pelaavien lepäillä kesällä? Tämä oma veikkaus potkupallo liiga on toisarvoinen, ehkä sieltä joku pääsee muualle?
- Anonyymi
Täysiä pellejä koko porukka,sirkukseen koko saki
- Anonyymi
No onhan toi niin huono joukkue että oikein pahaa tekee. Tuskin pärjäisi edes leikkikoulun jalkapallo joukkueelle. Pukki ihan yhtä huono kun koko porukka joten hyvä kun poistuu kuvioista.
- Anonyymi
Kun joku Curacao pääsee mm kisoihin mutta Suomi ei? Tosin vika on myös lohkoissa kun Euroopasta ei niin helposti lopputurnauksiin päästä? Olisiko kuitenkin lopettaa panostukset miesten maajoukkueen kustannuksiin, keskitytään juniori ja naisten joukkueisiin?
- Anonyymi
Surkeetakin surkeempi, mitä sitä kiistämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2486429Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1965976Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai215537Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1214283Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1433533Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1303353HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok233056Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan82512Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja2692484- 1372333