Tarvitse apua seuraavaan asiaan:
Sisarpuoleni kuoli ja kuolinpesän jakajina ovat hänen sisko ja veli (minun sisarpuolia) sekä minä.Meillä kaikilla on sama isä.Kaikkien lähiomaiset ovat jo kuolleet.
Kukaan ei ole osannut vastata minkä osuuden minä perin sisarpuoleni kuolinpesästä?jaetaanko kuolinpesä tasan meidän 3 kesken vai saavatko vainajan sisko ja veli yhteensä 50% ja minä 50%...vai?
Asia on kovin ajankohtainen mutta tähän ei nyt kukaan ole osannut vastata.Ei edes perunkirjoituksen tehnyt uskottumies (lakimies).
Hienoa jos joku osaa vastata.Kiitos!
Sisarpuoleni kuoli ja kuolinpesän jakajina ovat hänen sisko ja veli (minun sisarpuolia) sekä minä.Meillä kaikilla on sama isä.Kaikkien lähiomaiset ovat jo kuolleet.
Kukaan ei ole osannut vastata minkä osuuden minä perin sisarpuoleni kuolinpesästä?jaetaanko kuolinpesä tasan meidän 3 kesken vai saavatko vainajan sisko ja veli yhteensä 50% ja minä 50%...vai?
Asia on kovin ajankohtainen mutta tähän ei nyt kukaan ole osannut vastata.Ei edes perunkirjoituksen tehnyt uskottumies (lakimies).
Hienoa jos joku osaa vastata.Kiitos!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mutta oletetaan nyt että teillä on sama isä mutta eri äiti/äidit.
Kun lapseton henkilö kuolee niin hänen perintö menee hänen vanhemmillee, eli jakautuu kahtia puolet isälle ja puolet äidille.
Jos nämä on kuolleet niin sijalle tulee heidän rintaperilliset eli lapset lapsenlapset lapsenlapsenlapset jne.
Sinun osuus määräytyy siten että teillä on yhteinen isä (eri äiti), eli puolet siirtyy isälle ja siitä isän rintaperillisille.
Tässä tapauksessa sinä perit siitä puolikkaasta 1/3 sisarpuolestasi ja äidin osan (siis sisarpuolesi äidin) puolikkaan jakavat sinun sisarpuolikkaat keskenään.
Eli vielä kerran sinä saat koko sisarpuolen perinnöstä 2/12 ja sisarpuolesi saavat 5/12.
Erikoista on jos lakimies ei ymmärrä miten perintö jakautuu, hän on tainnut nukkua kun perintökaarta on käyty läpi.
Kiitos vastauksesta ja tässä vähän täsmennystä.Eli siis meitä on 5 lasta joilla kaikilla on sama isä.Minä olen isän ensimmäinen lapsi sekä jo kuollut minun siskoni ja isän uudesta avioliitosta ovat syntyneet 3 sisarpuoltani joista nyt yksi siis on kuollut.Kaikkien kaikki vanhemmat ovat kuolleet eikä kenelläkään ole lapsia.
No en ole oletellut mitään vaan kuunnellut mitä ihmiset ovat peäsnjaosta sanoneet ja kovin erilaista tietoa on tullut.Tilanne on nyt se,että perunkirja on tehty 30.01.2009 ja minä sain sen vasta noin viikko sitten.Kun aloin selvittää asioita niin nyt on selvinnyt että yksi sisarpuoleni joka on ollut pesänilmoittajana ei ole toimittanut mitään virkatodistuksia,perunkirjaa tms. pankkiin.Pesässä ei ole velkoja ja perintö on puhdasta rahaa.Mitään monimutkaisia asioita ei ole.Eli kulunut jo 6kk ja pesä edelleen selvittäömättä/jakamatta eikä kehenkään saa yhteyttä.Ovat heitäytyneet vaikeaksi.No olen nyt asiakirjalla ilkmoittanut että määrään itseni pesänselvittäjäksi ja pyytänyt heitä allekirjoittamaan lähettämäni valtakirjat sekä toimittamaan minulle kaikki alkuperäiset tositteet,virkatodistukset jne...jotta pesä saadaan selvitettyä niin yksinkertainen kun on ja pesä saadaan jaettua.
Ihmettelen jos perinnönjako on 2/12 ja 5/12...tai sitten en vain ymmärrä mitä se tarkoittaa.Ehkö joku selittää jos otamme vaikka kuvitteelliseksi summaksi 10000 € joka on perintönä.
Kiitos.
Ensinnäkin et voi määrätä itseäsi pesänselvittäjäksi, sisaruksesi nauravat tuolle sinun vaatimukselle.
Voit ainoastaan käräjäoikeuden kautta saada pesänselvittäjän ja sisaresi tuskin hyväksyvät sinua vaan esittävät jotakin juristia tehtävään.
Kelaa vähän tuota perinnön jakautumista.
Teillä on tuo10000€ summa joka jakautuu vainajan vanhemmille, 5000€ äidille ja 5000€ isälle.
Te kaikki elossaolevat peritte äitinne 5000€/3=1666,67€
Vainajan isä ei ole sinun isä eli et peri mitään hänen osuudesta, eli sinun osuus on 0€
Yhteensä perit 10000€ summasta 1666,67€.
Ensinnäkin vainajan ISÄ on minun ISÄ!Olen sen miehen (isäni) ensimmäinen lapsi!Eipä taida tähän ongelmaani täällä asiantuntevaa vastausta tulle.Toisekseen sisarpuoleni eivät kyllä naura sille,että minä vaadin saada olla pesänselvittäjä ja todellakin voin olla koska tässä on enää kyse siitä että kaikkien virkatodistukset perunkirja viedään pankkiin ja sitten vain pesäjaetaan.Ei sen kummempaa.Luulen että he eivät osaa nauraa millekkään asialle elämässä,koska heidän elämäntyyli on jo vuosia ollut jotain aivan muuta :-)
Otampa vielä uudelleen jos joku osaa auttaa:
Isälläni on 5 lasta.Ensimmäåisestä avioliitosta minä ja kuollut siskoni.Toisesta avioliitosta 2 sisarpuoltani ja 1 velipuoleni joista nyt sisarpuoli kuollut.
Kaikkien lasten kaikki vanhemmat ovat kuoileet.Kellään lapsista ei ole omia lapsia.
Eli miten minä perin kuolleen sisarpuolen omaisuudesta.Mainittiin etten peri mitään koska vainajan isä ei ole minun isä.No hän siis todellakin oli minun isä joten perin myös vainajan isän.Entä perinkö oman kuolleen siskoni koska hänhän olisi elossa ollessaan myös perinyt jotain kuolleesta sisarpuolestaan?
Eli otamme uudelleen esimerkin,että kuolin pesässä on vain rahaa 10000 jaettavana,ei velkaa tms.Miten tuo rahasumma jakautuu minun ja kahden sisarpuolen kesken?
Kiitos.
Korjataan virhe.
Saat isäsi kautta puolikkaasta 1/3 osan eli tuon 1666,67€
Äitipuoltasi et peri joten et saa mitään.
Muuttiko tämä vastaus mitenkään lopputulosta?
Periintokaaren mukaan lapsettoman henkilön kuollessa hänen perijöiksi nousee hänen vanhemmat ja jos nämä ovat kuolleet niin tilalle tulevat heidän lapset (eli rintaperilliset).
Voitko kertoa mitä sukua olet sisarpuolesi äidille?
Jos olet sukua sisarpuolesi isälle ja äidille niin silloin ei ole kysessä sisarpuoli vaan täyssisarus.
Sisarvainajasi ei voi periä koska kuollut ei peri mitään, sinä olet ainoa isäsi perillinen, jos sisaresi eläisi niin sinun osuus olisi 1/16 eli sama kuin sisaresi olisi ollut.
Mitä tulee pesänselvittäjään niin mikä millä valtuuksilla määräät itsesi pesänselvittäjäksi?
Valitettavasti käräjäoikeus on se taho joka määrää hakemuksesta pesänselvittäjät.
Pesä jaetaan yhteisesti allekirjoitetulla pesänjakosopimuksella tai pesänselvittäjän virkajakona. Jos tällaisia papereita ei ole niin pankki ei ala jakamaan mitään varoja.
Usko jo sinä saat pienemmän osan kuin sisarpuolesi.
Taidat olla niitä henkilöitä jotka eivät usko vastauksia vaan tivaavat aina uusiksi vastausta niin kauan että saat mieleisesi vastauksen, ehkä tämän takia väität ettei lakimieskään osannut sanoa miten menee, vai etkö saanut mieleistä vastausta?
Piirrä paperille kaavio kertomani perusteella niin tajuat miten varat jakautuvat, tämä asia on erittäin yksinkertainen eikä tulkinnan mahdollisuutta ole.
>>Ensinnäkin vainajan ISÄ on minun ISÄ!
>>vai saavatko vainajan sisko ja veli yhteensä 50% ja minä 50%