Onko olemassa yleisintä sekoitusta?

Utelias

Olen hieman utelias. Millainen on yleisin sekaroituinen koiratyyppi ja miltä se näyttää? Onko tästä asiasta koskaan tehty mitään tutkimusta?

13

1630

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yleisin

      sekarotuinen.Yleisimmät metsästyskoira rodut Suomessa

      Yhtyvät mstsässä

      • Anneli

        venäjänajokoira..meillä oli joskus kotona kun olin pieni koira jossa oli pystykorvaa ja ajokoiraa..Oli ilmetty venäjänajokoira..


      • Lotta
        Anneli kirjoitti:

        venäjänajokoira..meillä oli joskus kotona kun olin pieni koira jossa oli pystykorvaa ja ajokoiraa..Oli ilmetty venäjänajokoira..

        Venäjänajokoira sattuu muuten olemaan ihan oikea rotu.. Eikä kovin pieni=)
        Eiköhän täällä Suomessa tosiaan jonkinlainen pystykorvasekoitus ole yleisin.


      • Anneli
        Lotta kirjoitti:

        Venäjänajokoira sattuu muuten olemaan ihan oikea rotu.. Eikä kovin pieni=)
        Eiköhän täällä Suomessa tosiaan jonkinlainen pystykorvasekoitus ole yleisin.

        Ei meijän "hupi" mikään pieni ollut:9 suomeajokoiran kokoinen, ehkä jopa isompi poika.
        Väritys oli ruskea,musta ja pystykorva väri. Korvat oli lupat. katselin kuvia ja oli kyllä erehdyttävästi venäjänajokoiran näköinen..
        Kyllä mä tiedän että venäjän ajokoira on oma rotunsa, mutta meijän sekoitus oli erehdyttävästi sen näköinen. Mistä venäläiset ovat sen jalostaneet?


    • helena

      meidän koiran rotusekoitus eli isä on tiibetinspanieli ja äiti lyhytkarvainen mäyräkoira. Ja mitä siitä sitten tuli...no pitkä koira jolla on vähän kippura häntä, pitkäkarvainen ja kuparinpunainen turkki. Luonteeseensa se peri molempien vanhempien parhaat ominaisuudet joten se on älykäs, itsenäinen, ystävällinen ja vähän itsepäinen haukku, joka on pienikokoinen, mutta omistaa suuren egon!

    • Pystis

      Kyllä minunkin mielestäni yleisin sekarotuisten ryhmä on erilaiset pystykorvan ja ajokoiran tyyppisten koirien yhdistelmät. Perimästä riippuen ne ovat joko luppa- tai pystykorvaisia, mutta pystykorvamainen tiivis karva näyttää olevan yleisin.
      Saman tyyppisiä sekarotuisia löytyy monen kokoisina. Täkäläisistä suurin osa on siinä saksanpaimenkoiran ja suomen pystykorvan kokojen välimaastossa.
      Oman osansa sekarotuisten populaatioon ovat jättäneet myös dreeverin tyyppiset matalajalkaiset rodut. Täällä niitä on vähemmistö sekarotuisista, mutta Etelä- ja Keski-Euroopassa sekä Välimeren rantamilla enemmistö. Tosin Egyptissä en nähnyt ainuttakaan matalajalkaista kulkukoiraa, sattumaako vai ei, en tiedä!
      Mielenkintoista on, miten samankaltaisia sekarotuiset ovat kaikkialla maailmassa? Karvan laatu ja pituus tietysti vaihtelee ilmasto-olosuhteiden mukaan. Olen usein miettinyt, miten kauan kestäisi koko maailman koirapopulaation yhdenmukaistuminen, jos ihminen ei puuttuisi koirien suvunjatkamiseen lainkaan? Tuskin siihen kovin montaa sukupolvea tarvittaisiin.

      • Anneli

        mutta jostain joskus luin että kolme koirasukupolvea niin koirat alkaisi muistuttaa tuota"perusseropia" eli pystykorvat,kippurahäntä ja väritys voisi ola mustavalkea/ruskea ja karva ilmasto olosuhteet täyttävä turkki.


      • Dark Angel
        Anneli kirjoitti:

        mutta jostain joskus luin että kolme koirasukupolvea niin koirat alkaisi muistuttaa tuota"perusseropia" eli pystykorvat,kippurahäntä ja väritys voisi ola mustavalkea/ruskea ja karva ilmasto olosuhteet täyttävä turkki.

        Anneli on oikeassa..
        Minulla on Belgieni lisäksi,sekoratuinen...
        siinä on collieta ja suomenlapinkoiraa...
        Pitkä turkki,kippurainen häntä,collie väritys,rakenteeltaan suomenlapinkoira...


    • lessu

      Joka toinen vastaantuleva seropi on puoliksi labbis, itsellänikin sellainen.. On aika anteliaita nuo labbis-nartut ;) Mutta mikäs siinä, on hieno rotu, myös sekoittuessaan muihin, joten pennut ovat usein kohtalaisen normaaleja käytökseltään. Toisin kuin eräiden rotujen risteytymät jotka ovat niin pahasti viiroja, että naapurin lapsetkin pelkää.

    • jenni

      itseänikin kiinnostaisi tietää, joten mitään
      faktaa ei ole tiedossa, mutta
      tosiaan niin kuin eräässä viestissä oli usein
      seropeissa on edes jokin osa labbista.Itse olen myös törmännyt huimaan määrään sakemannin ja jonkun sekoituksiin.Eli sekin on luultavasti aikas yleistä,sillä valehtelematta melkein jokainen tapaamani sekarotuinen on ollut saksanpaimenkoiran ja jonkun muun rodun sekoitus.

    • Mukava hahmo

      Moikka...Kun olemme ottamassa sekarotuista koiraa (ehkä) niin haluamme ainakin kääpiövillakoiraa siihen niin mikä sopisi kääpiövillakoiran kanssa?

    • pystisseropi

      mulla on suomenpystykorva-bordercollie mix. musta -valkoinen väri, pystykorvat, kippurahäntä , ei paimennusviettiä, metsästysviettiä kyllä. erittäin ihana ja ystävällinen koira, eikä ole haukkuherkkä, joten siitä ei uskoisi että pystistä löytyy...hiljainen koira...

    • Mukava hahmo

      Voisiko joku nyt auttaa oikeasti? Haluaisin apua! Kiltit!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2452
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1622
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      653
      1066
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      926
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      885
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      81
      749
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      736
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      71
      718
    Aihe