Voiko Oulussa opiskella

monimuoto-opinnoilla

sairaanhoitajaksi?

Vuosi sitten kuulin, että Kemissä oli monimuoto-opintomahdollisuus sairaanhoitajaksi, mutta oulussa en moista mahdollisuutta ole vielä löytänyt.
Oulusta matka Kemiin lähiopetuspäiville on hiukan liian pitkä, varsinkin kun en omista autoa ja matkat joutuisi kustantamaan itse ja jos vielä työpäivä on alla niin siinä on aikapitkä päivä jos vielä Kemiin matkustaa ja takaisin ja seuraavana aamuna töihin.

Jos joku tietää, missä ja milloin ja miten oulussa on, on ollut tai tulee olemaan mahdollista opiskella monimuoto-opintoina sairaanhoitajaksi, olisin tiedosta erittäin kiitollinen.

Avoin ammattikorkea ei ole tällä hetkellä vielä ainakaan vaihtoehto.

1

956

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koulu...

      Ainoastaan Diakissa alkaa sairaanhoitajan tutkinto "hoitotyön koulutusohjelma, diakonisen hoitotyön suuntautumisvaihtoehto" Pääsykokeet syksyllä. Muuta vaihtoehtoa ei ole(koulun tai suuntautumisen suhteen), tämä on ainoa. Oulussa on tosi huonosti monimuotokoulutuksia, moniin vuosiin ei ole alkanut yhtään.
      Jos suuntautuminen ei häiritse, niin hae kouluun. Sitähän voi toimia valmistuttuaan tavallisena sairaanhoitajana tai sitten diakonissana. Kouluun voi olla hankala päästä (olen saanut mielikuvan että aina tosi paljon hakijoita ja vähän otetaan), mutta jos olet erittäin kiinnostunut diakonia työstä niin ehkä se varmaan auttaa:)

      http://www.diak.fi/aikuiskoulutus

      Katso oikealta alhaalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      50
      3364
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      552
      2078
    3. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      84
      1976
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1960
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1588
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1528
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1386
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1307
    10. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      48
      1230
    Aihe