Nyt olis tarkoitus hakea datanomi puolelle opiskelemaan. Ketään muita hakemassa täydennyshaussa tai syksyllä ? :) olen valmistunut vuosi sitten suurtalouskokiksi mutta se ei ollut se oikea ammatti mutta nyt onneksi löysin sen oikean ammatin joten innolla lähden opiskelemaan :P itse värkännyt tietokoneiden kanssa ihan naperosta asti enkä malta odottaa että pääsen kouluttamaan itseäni ja nostamaan ammattitaitoni ihan uusille lukemille. En puhuisi tästä näin paljon jos en olisi halukas opiskelemaan tätä alaa koska se on varmaan melkein se ainoa joka kunnolla kiinnostaa. toivottavasti tämmöiset asiat vaan otetaan huomioon kun kuitenkin on kokemusta. Motivaatio kuitenkin kasvanut tässä vuosien varrella. no mut eipä siinä. laittakaahan kommenttia :)
datanomiksi ketään muita ?
lapinpoika0920
3202
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itse pohdiskelen juuri kahden paikan välillä..Pääsin datanomiksi, mutta pääsisin varmaan myös toiseen paikkaan.. tässä sitten koitan pohtia molempien hyviä ja huonoja puolia, pää hajoaa!
Toinen koulu olisi 16km päässä, kun datanomi olisi vajaan kolmen kilsan päässä.
Asun poikaystävän kanssa, toisella koululla olisi soluhuone mahdollisuus viikolla, en usko että suhde tykkäisi hyvää. Poikaystävä käy kanssa koulua lähistöllä, eli muutossa ei olisi mitään järkeä..
Toinen koulu olisi alalla, josta innostuin tavallaan vasta tänä keväänä. Olen pienestä pitäen ollut alan kanssa tekemisissä, mutta nyt vasta oma kiinnostus heräsi. Mitä jos innustus ei pidäkkään?
Tietokoneiden kanssa olen tekemisissä päivittäin, viihdyn koneella. Pelaan, surffaan netissä, irkkaan, mesetän ja moderoin foorumilla. Autan ihmisiä pelien teknisessä puolessa, vaikken yhtään ymmärrä koneiden fysiikasta mitään. Siksi hainkin alalle, koska koneet kiinnnostavat, ja haluaisin oppia... Mutta mitä jos n opikaan? En ole järjin älykäs nörtti :D Apuva!
ammatteja on niin paljon ja nyt löysin tämän sopivan ammatin itselleni onneksi :) hakea täydennyshaussa jos paikkoja on ja sit syksyllä jos ei oo. ei jaksais vaan odotella jos ei pääsekkään :/ taitoa kyllä löytyy :)
koulussahan sitä oppii aina lisää :) mielellään itsekkin tietokoneiden parissa työskentelen ja teen kaikkea mahdollista :)