Ehdollista???

http://www.kouvolansanomat.fi/Online/2009/06/10/Voikkaalla miehen kuoliaaksi ly%F6neelle ehdollista vankeutta/200927222491/4

Tunteeko joku tapauksen? Kuinka tällainen on mahdollista?
6280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Avaa silmäsi, ja näet, että moinen murhaajien ja tappajien sekä pahoinpitelijöiden kuten raiskaajienkin tuomiot ovat tuolla tasolla olleet jo kauan...
Niin kauan, kun suomalaiset tyytyvät vain keskenään rähisemään ja toisiaan ruhjomaan, on kaikki hyvin - mutta jos he keksivät ryhtyä rahaan rikollisin keinoin itselleeen hankkimaan ja nimen omaan rikkaimmiltaan, niin tuomiotkin ovat sitten toista luokkaa.

Äänestä
  • Joo, tämä tapaus kyllä vaikuttaa aika uskomattomalta. Mietin vaan, onko tuossa lehtijutussa kaikki tapauksen tiimoilta, koska en ymmärrä, että toinen aiheuttaa ihmisen kuoleman tahallisella toiminnallaan, ja rangaistus on ehdollista. Sattumanvaraisesti päähänpistosta toimimalla selviää noin...?

    Luultavasti hovissa tapaavat - jos ei muuten niin syyttäjän viemänä.

    Äänestä

  • Asian ajaja kirjoitti:

    Joo, tämä tapaus kyllä vaikuttaa aika uskomattomalta. Mietin vaan, onko tuossa lehtijutussa kaikki tapauksen tiimoilta, koska en ymmärrä, että toinen aiheuttaa ihmisen kuoleman tahallisella toiminnallaan, ja rangaistus on ehdollista. Sattumanvaraisesti päähänpistosta toimimalla selviää noin...?

    Luultavasti hovissa tapaavat - jos ei muuten niin syyttäjän viemänä.

    Satunpa tuntemaan henkilön, joka oli samassa seurueessa. Tuo lehden uutisointi kertoo kyllä tapauksen kulun oikein - myös sen, että sälli, joka teon teki, luikki raukkamaisesti piiloon, jemmasi autonsa ja kuvittei, että irrottamalla kilvet, sekin jäisi tunnistamatta...
    Kerta kaikkiaan käsittämätön tuomio, vaikka kyllähän sillekin kohta ilmaantuu puolustajia.

    Äänestä

"Kouvolalainen väitti oikeudessa tekonsa johtuneen hätävarjelusta, koska mies oli potkaissut autoa ja haastanut riitaa. Käräjäoikeuden mukaan tuomitun väittämää hätävarjelua tai edes sen myötävaikutusta ei ole ollut, vaan kouvolalainen löi rauhallista miestä täysin aiheetta."

Ei hätävarjelua.

"Kouvolalainen määrättiin ehdollisen vankeusrangaistuksen lisäksi korvaamaan kuolleen miehen vaimolle ja kahdelle lapselle kivusta ja särystä 1 000 euroa kullekin."

1 000 euroa on paljon rahaa...?

Äänestä

Oikeus ottaa huomioon vain sen, että kysymyksessä on pahoinpitely ja ikään kuin vahingossa aiheutettu kuolema. Vastuu pitäisi olla ilman muuta nyrkinheiluttajalla! Nyt välitetään sellaista singnaalia, että jos joku kuolee pahoinpitelyn uhrina, niin se on VAIN vahinko..

Äänestä
  • Ehkä pitäisi päästä lukemaan oikeudenkäyntipöytäkirjat kokonaan, ennen kuin voi sanoa mielipiteensä lopullisesti.

    Ei tuomita ihmistä eikä tekijää näin lehtijutun perusteella, mutta...
    Laki on säädetty, oikeus tuomitsee.

    Paha on tehty... Paha sanoa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Asian ajaja. kirjoitti:

http://www.kouvolansanomat.fi/Online/2009/06/10/Voikkaalla miehen kuoliaaksi ly%F6neelle ehdollista vankeutta/200927222491/4

Tunteeko joku tapauksen? Kuinka tällainen on mahdollista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu