Työpaikalla kuvataan kameralla vartijoiden toimintaa valvomossa. eikös se nyt ole suhteellisen laitonta??!!
mitä asialle mielestänne tulisi tehdä?
mitä asialle mielestänne tulisi tehdä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Miksi tuo olisi laitonta? Eri asia olisi, jos kuvattaisiin tauko- tai pukeutumistiloja tai WC:itä. Sen sijaan se, mitä työssä tekee on toki työnantajan asia.
onhan tuo laitonta. täytyy ainakin olla TODELLA pitävät syyt että miksi kuvataan työskentelytilaa. jos vastaus on että valvotaan työntekoa niin sillon menee laittomaksi se kuvaaminen. siihen mitä voi tehdä on ottaa esimieheen luottamusmieheen liittoon ja poliisiin yhteyttä.
Kameravalvonnasta on kerrottava työntekijöille ja kameravalvonnalla on oltava hyvät perustelut esimerkiksi vartijoiden työturvallisuus. Jos asiasta ei ole kerrottu ja valvonnan peruste on epäselvä esim. valvotaan kameroilla nukkuvatko vartijat niin työnantaja syyllistyy salakatseluun.
olisi laitonta, mutta kun ei nykyisin enää ole. Luulisin omastapuolestani, että kuvaus myös valvomo tiloihin on järjestetty sen takia, että näkee mihin vartijat
kohteen kameroita käyttävät. Kuvataanhan sitä vartijaa työssään jatkuvasti. :)
Eikös kameroiden käytön valvominen videokameralla ole vähän huono syy? Sillai jos työtilaa kuvaava kamera on nauhoittava niin eikös nekin kamerat ole joita vartija operoi? Miksei siis katsota suoraan videotallenteista, mitä se vartija niillä kameroilla oikein tekee?
Niin työpisteiden kameravalvonta työpaikalla on edelleen kiellettyä. Valvontakamerat tulee asetella niin, ettei pääkohteena ole työntekijä vaan tila jossa asioidaan. Toki kyllähän domet kääntyy ja vääntyy...
...Niin työpisteiden kameravalvonta työpaikalla on edelleen kiellettyä...
Tuo ei pidä noin yleisesti paikkaansa. Lueppa mitä laki sanoo yksityisyyden suojasta työpaikalla, luku 5:
http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2004/20040759
Kameravalvonta työpaikalla
16 §
Kameravalvonnan edellytykset
Työnantaja saa toteuttaa jatkuvasti kuvaa välittävän tai kuvaa tallentavan teknisen laitteen käyttöön perustuvaa valvontaa (kameravalvonta) käytössään olevissa tiloissa työntekijöiden ja muiden tiloissa oleskelevien henkilökohtaisen turvallisuuden varmistamiseksi, omaisuuden suojaamiseksi tai tuotantoprosessien asianmukaisen toiminnan valvomiseksi sekä turvallisuutta, omaisuutta tai tuotantoprosessia vaarantavien tilanteiden ennaltaehkäisemiseksi tai selvittämiseksi.
Työnantaja voi kuitenkin 1 momentin estämättä kohdentaa kameravalvonnan tiettyyn työpisteeseen, jossa työntekijöitä työskentelee, jos tarkkailu on välttämätöntä:
1) työntekijän työhön liittyvän ilmeisen väkivallan uhkan tai hänen turvallisuudelleen tai terveydelleen ilmeisen haitan tai vaaran ehkäisemiseksi;
2) omaisuuteen kohdistuvien rikosten estämiseksi ja selvittämiseksi, jos työntekijän tehtävän olennaisena osana on käsitellä arvoltaan tai laadultaan merkittävää omaisuutta, kuten rahaa, arvopapereita tai arvoesineitä; tai
3) työntekijän etujen ja oikeuksien varmistamiseksi, jos kameravalvonta perustuu tarkkailun kohteeksi tulevan työntekijän pyyntöön ja asiasta on sovittu työnantajan ja työntekijän välillä.