Lähes koko Suomen historian ajan on valtiolta pimitetty veroja melkein ilman rangaistusta.
Kuitenkin verojen pimityskin on varkaus.
Verokavalluksen todistaminenkin on ollut joskus vaikeaa ja jos jäljet ovat menneet liian lähelle isokenkäisiä, niin tutkijat on äkkiä vaihdettu ja homma aloitettu alusta, kunnes asia on vanhentunut ja tutkinta lopetettu.
Lähes jokainen suomalainen on joskus saanut pimeää tuloa.
Eikä sitä katsottu edes rikokseksi lähipiireissä.
Toisaalta itseään asiantuntijoiksi sanovat verojen laatijat ovat jättäneet varolakiin porsaanreikiä, joita sitten toiset viisaat ovat osanneet käyttää hyväkseen.
On onni, että nyt ollaan viimeinkin alettu etsiä ja rangaista noita tositarkoituksella verokavalluksia tekeviä ja osakekeinottelijoita myös.
Ehkä vankilan pelko lisää suomalaisten liikemiesten rehellisyyttä…. Toivottavasti.
Taas muutama kiinni
9
200
Vastaukset
- Edes asiaa
Puhuit paljon muttei mikään asia selvinnyt o|o
- Atolfia
kavallus lienee tapahtunut Vaasan keskussairaalassa, jossa talouspäällikkö yhdessä jonkun tai joittenkin firmojen kanssa junailivat valetositteita ja sairaalan menetys yli 2milj. euroa.
Edellinen suuri juttu oli kai nämä Destian toimet.
Onhan näitä. Milloinkahan nuo rötöstelijät oppivat, että valheella on lyhyet jäljet.
Harva sieltä kömpii kuivin jaloin.
Oli aikoinaan Valtion veroviraston pomon sukulaisten firma, jota syytettiin verokikkailusta, mutta se painettiin villaisella. Taisi olla kyse demarista, en nyt varmasti muista. - Uutisia kuuntelin
Atolfia kirjoitti:
kavallus lienee tapahtunut Vaasan keskussairaalassa, jossa talouspäällikkö yhdessä jonkun tai joittenkin firmojen kanssa junailivat valetositteita ja sairaalan menetys yli 2milj. euroa.
Edellinen suuri juttu oli kai nämä Destian toimet.
Onhan näitä. Milloinkahan nuo rötöstelijät oppivat, että valheella on lyhyet jäljet.
Harva sieltä kömpii kuivin jaloin.
Oli aikoinaan Valtion veroviraston pomon sukulaisten firma, jota syytettiin verokikkailusta, mutta se painettiin villaisella. Taisi olla kyse demarista, en nyt varmasti muista.Taitaa löytyä lisää Kepun vaalirahoitussotkujakin.
Hyvin ovat yrittäneet piilotella, mutta hyvä kun selviää.
- Tähtisilmänen
Kenellekähän tuo Nova Group on velkaa, kun se menee konkurssiin?
Jos sen velkojen takaajana on kunnat ja valtio, niin veronmaksajathan ovat silloin maksamassa Keskustan vaalitukia puoluekannasta riippumatta.
Ainakin verorästit tulevat kaiken kansan piikkiin.- hankkimia
meidän maksettavaksemme juuri äsken:460 000 euroo sekä 33 000 000 euroo.
- Jopel+nk
hankkimia kirjoitti:
meidän maksettavaksemme juuri äsken:460 000 euroo sekä 33 000 000 euroo.
Mistä sait nuo luvut?
Saiko sossut ne?
33,5 Milj. € Yli200 000 000 mummonmarkkaa.
Jos tuo pitää paikkansa, niin
tämä valtalkuntahan on täynnä rosmoja. - rahojen
hankkimia kirjoitti:
meidän maksettavaksemme juuri äsken:460 000 euroo sekä 33 000 000 euroo.
kähminnästä,sillon vasemmisto het tukkii suusa.Hiljaa ko keltane neste sukassa.
- Kiikitön
rahojen kirjoitti:
kähminnästä,sillon vasemmisto het tukkii suusa.Hiljaa ko keltane neste sukassa.
Jotkut vaan vetää kotiin päin toisia selvemmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4578212Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1165667Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1164691Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2084558Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli354509Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s524002Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603880Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan783765Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava443700SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha873518