Äänieristyslevy

remppaa

Vanhassa kerrostalossa on huono äänieristys. Nyt remontin yhteydessä olisi tarkoitus parantaa makuuhuoneen äänieristystä laittamalla yhdelle seinällä äänieristyslevyä. Tällä hetkellä seinän läpi kuuluu esim. naapurin nauruäänet ja kova puhe. Kuinka monta senttiä paksu alla olevan äänieristyslevyn tulisi olla, jotta naapurin äänet eivät enää kuuluisi läpi.

Esim. seuraava levy
http://tinyurl.com/l8e54e

ÄÄNIERISTYSLEVY, 500 X 400 X 30 MM

Testattu ja hyväksytty ISO 3795-standardin mukaisesti.

Biltema Tuotenro 369216

8

8368

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viljomi

      ..naapurista tuleviin ääniin..
      omasta metelistä saattaa korkeimpien äänien kaiut vähän vaimentua..

      ja onhan toi kuitenki aika kaunista kamaa, eli meinasitko koolata ja levyttää uutta seinää? ihan vuorivillallaki pääset fiksumpaan tulokseen, mut ei ne naapurin äänet pelkkiin seiniin imeydy. kelluvat lattiat olis ihan jees, mut tulos olis parempi, jos kävisit sille naapurille sen lattiaremontin tekemässä ;)

      • remppaa

        Tuo olisi vaan helppo ja suht halpa tukkia äänivuotoja. Seinässä on leveydeltään 50 cm ohut kaistale joka vuotaa. Levyjä voi laittaa useampia päällekäin ja siihen faneri tms. päälle.

        Ei se nyt ole mitenkään herkkua kun naapurin yölliset lasien kilinät kuuluu läpi (naapurin tiskipöytä juuri seinän takana). Korvatulpat päässä on usein pitänyt nukkua, joten jotain olis kiva asialle tehdä. Tässä tapauksessa lattian kautta ei ääniä kuulu vaan juuri tuon pahviseinän läpi.


      • viljomi
        remppaa kirjoitti:

        Tuo olisi vaan helppo ja suht halpa tukkia äänivuotoja. Seinässä on leveydeltään 50 cm ohut kaistale joka vuotaa. Levyjä voi laittaa useampia päällekäin ja siihen faneri tms. päälle.

        Ei se nyt ole mitenkään herkkua kun naapurin yölliset lasien kilinät kuuluu läpi (naapurin tiskipöytä juuri seinän takana). Korvatulpat päässä on usein pitänyt nukkua, joten jotain olis kiva asialle tehdä. Tässä tapauksessa lattian kautta ei ääniä kuulu vaan juuri tuon pahviseinän läpi.

        ..hyvä hevostalli, ite en eukoks valkkais sen vaihtoehdon kanssa yhteensopivaa yksilöä ;)

        mutta jos kuitenkin tohon levyttämiseen oot ryhtymässä, tee (tai teetä) se mieluummin kunnolla.. koolaus, villa, cyprokki, tasotetta ja maalit ja/tai tapetit perään, niin se viritelmäs ei hyppää silmille.. työssä ja mahollisesti kustannuksissa pystyt oikasemaan jollain edukkaalla sisustuslevyllä, joita hyvällä mielikuvituksella ja jalkatyöllä löytyy halpahalleistakin..

        kun tunnut olevan niin varma siitä äänen läpäisevästä kohdasta seinällä, ripusta siihin kokeeks joku ryijy/matto/tms ja arvuuttele pari päivää josko se mihinkään vaikuttaa.. ja ennen ku teet johtopäätöksen että homma korjaantu laakista, niin tarkista ettei naapuri häipyny testis ajaks mökille ;)


    • Tarpeeseen

      Eihän ne naapurit vaan naura kun yrität pienellä melallasi mammaasi hoidella!

      • fjalsfjasld

        Voi jeesus näitä viisastelijoita. On niin hauskaa, vai onko?


    • .kaikki.

      seinät ja katot...

      http://www.decocoat.fi/

      knauffilla o jotain vastaavia settejä myös.. mutta yleensä tarkoitettu huoneiston oman kaiun poistoon mutta toimisiko myös toisinpäin
      .

      -->5cm mineraalivilla seinään ja mäskipäälle..

    • uunohuuto

      Huokeaa & toimivaa paksua tuulensuojalevyä.....kokonaisen kerrostalon lattiat lisä-äänieristettiin vain niin että lattiolle lätkästiin paksut tuulensuojalevyt ja parketti päälle, olipa vielä uudiskohde vuonna 2002....huu nou oliko hyväkin suunnitelma?

      • kuneiniitäsilmillänäe

        Joillekkin täysin outo asia, että ääneneristys ja äänenvaimennus on kaksi eri asiaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      130
      2216
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      51
      1009
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      160
      897
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      766
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      83
      737
    6. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      637
    7. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      636
    8. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      153
      634
    9. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      626
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      136
      586
    11. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      549
    12. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      6
      534
    13. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      52
      523
    14. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      520
    15. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      508
    16. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      157
      498
    17. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      497
    18. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      488
    19. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      486
    20. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      463
    Aihe