Vanhassa kerrostalossa on huono äänieristys. Nyt remontin yhteydessä olisi tarkoitus parantaa makuuhuoneen äänieristystä laittamalla yhdelle seinällä äänieristyslevyä. Tällä hetkellä seinän läpi kuuluu esim. naapurin nauruäänet ja kova puhe. Kuinka monta senttiä paksu alla olevan äänieristyslevyn tulisi olla, jotta naapurin äänet eivät enää kuuluisi läpi.
Esim. seuraava levy
http://tinyurl.com/l8e54e
ÄÄNIERISTYSLEVY, 500 X 400 X 30 MM
Testattu ja hyväksytty ISO 3795-standardin mukaisesti.
Biltema Tuotenro 369216
Äänieristyslevy
8
8309
Vastaukset
- viljomi
..naapurista tuleviin ääniin..
omasta metelistä saattaa korkeimpien äänien kaiut vähän vaimentua..
ja onhan toi kuitenki aika kaunista kamaa, eli meinasitko koolata ja levyttää uutta seinää? ihan vuorivillallaki pääset fiksumpaan tulokseen, mut ei ne naapurin äänet pelkkiin seiniin imeydy. kelluvat lattiat olis ihan jees, mut tulos olis parempi, jos kävisit sille naapurille sen lattiaremontin tekemässä ;)- remppaa
Tuo olisi vaan helppo ja suht halpa tukkia äänivuotoja. Seinässä on leveydeltään 50 cm ohut kaistale joka vuotaa. Levyjä voi laittaa useampia päällekäin ja siihen faneri tms. päälle.
Ei se nyt ole mitenkään herkkua kun naapurin yölliset lasien kilinät kuuluu läpi (naapurin tiskipöytä juuri seinän takana). Korvatulpat päässä on usein pitänyt nukkua, joten jotain olis kiva asialle tehdä. Tässä tapauksessa lattian kautta ei ääniä kuulu vaan juuri tuon pahviseinän läpi. - viljomi
remppaa kirjoitti:
Tuo olisi vaan helppo ja suht halpa tukkia äänivuotoja. Seinässä on leveydeltään 50 cm ohut kaistale joka vuotaa. Levyjä voi laittaa useampia päällekäin ja siihen faneri tms. päälle.
Ei se nyt ole mitenkään herkkua kun naapurin yölliset lasien kilinät kuuluu läpi (naapurin tiskipöytä juuri seinän takana). Korvatulpat päässä on usein pitänyt nukkua, joten jotain olis kiva asialle tehdä. Tässä tapauksessa lattian kautta ei ääniä kuulu vaan juuri tuon pahviseinän läpi...hyvä hevostalli, ite en eukoks valkkais sen vaihtoehdon kanssa yhteensopivaa yksilöä ;)
mutta jos kuitenkin tohon levyttämiseen oot ryhtymässä, tee (tai teetä) se mieluummin kunnolla.. koolaus, villa, cyprokki, tasotetta ja maalit ja/tai tapetit perään, niin se viritelmäs ei hyppää silmille.. työssä ja mahollisesti kustannuksissa pystyt oikasemaan jollain edukkaalla sisustuslevyllä, joita hyvällä mielikuvituksella ja jalkatyöllä löytyy halpahalleistakin..
kun tunnut olevan niin varma siitä äänen läpäisevästä kohdasta seinällä, ripusta siihin kokeeks joku ryijy/matto/tms ja arvuuttele pari päivää josko se mihinkään vaikuttaa.. ja ennen ku teet johtopäätöksen että homma korjaantu laakista, niin tarkista ettei naapuri häipyny testis ajaks mökille ;)
- Tarpeeseen
Eihän ne naapurit vaan naura kun yrität pienellä melallasi mammaasi hoidella!
- fjalsfjasld
Voi jeesus näitä viisastelijoita. On niin hauskaa, vai onko?
- .kaikki.
seinät ja katot...
http://www.decocoat.fi/
knauffilla o jotain vastaavia settejä myös.. mutta yleensä tarkoitettu huoneiston oman kaiun poistoon mutta toimisiko myös toisinpäin
.
-->5cm mineraalivilla seinään ja mäskipäälle.. - uunohuuto
Huokeaa & toimivaa paksua tuulensuojalevyä.....kokonaisen kerrostalon lattiat lisä-äänieristettiin vain niin että lattiolle lätkästiin paksut tuulensuojalevyt ja parketti päälle, olipa vielä uudiskohde vuonna 2002....huu nou oliko hyväkin suunnitelma?
- kuneiniitäsilmillänäe
Joillekkin täysin outo asia, että ääneneristys ja äänenvaimennus on kaksi eri asiaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1449542Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26735394Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras273779- 482611
IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?
16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan572292- 712023
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1431962Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2311750Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1401471- 391280