Perustoimeentulo 417e

No niin. Eikö perustoimeentulo pitäisi olla että ihmiselle jää vähintään 417e käteen kuussa vuokran sähkön muiden pakollisten menojen jälkeen?

Tilanne on nyt tämä:

Päivärahaa tulee 307e kuussa
Asumislisää tulee 214e kuussa
eli yhteensä 521 kuussa

Vuokraan menee 326 e kuussa
Vesimaksu 10e kuussa
Taloussähkö 19e kuussa
menot 354e kuussa

521 miinus 354 on yhtä kuin 250

Eli tuo 250e jää nyt kuussa käteen, onko tämä laillista?
292376
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Jos olet opiskelija (puhuit asumislisästä) eikä kesätyötä ole, eikä kesäopintojakaan suorittaa, niin silloin pitäisi saada se erotus (417-250=167e) toimeentulotukena. Tuon verran siis, jos olet yksin elävä. Opiskelijoiden siis edellytetään ottavan opintolainaa, jos sitä mahdollista on vain saada ja vasta sen jälkeen lasketaan mahdolliset vajeet.

Jos et ole opiskelija, niin unohda tuo mitä kesäopiskeluista ym. sanoin. Tuo erotus kyllä silloin(kin) toimeentulotukena saada.

Äänestä

ttt = toimeentulotuki (ttt > 0 kun toimeentulotukea myönnetään )

ttt = normi menot - tulot

normi yksinasuvalle = 417,45 e

Tulot:
Päivärahaa tulee 307e kuussa
Asumislisää tulee 214e kuussa
eli yhteensä 521 kuussa

Menot:
Vuokraan menee 326 e kuussa
Vesimaksu 10e kuussa
Taloussähkö 19e kuussa
menot 354e kuussa

ttt = 417,45 326 10 19 - (307 214)= 251,45

Eli sinun tulisi saada toimeentulotukea 251,45 e

Äänestä
  • Aloittajan viestin loppuosa sai minut aiemmin vähän harhautumaan ("Eli tuo 250e jää nyt kuussa käteen"), ja luotin, että esitetty laskelma on oikein, enkä itse lähtenyt kutakin tulon ja menon osasta erikseen yhteen laskemaan / vähentämään. Näköjään olisi pitänyt :)

    Eli 251,45e on toimeentulotuen määrä, kuten yllä mainittiinkin.

    Äänestä

sulla menee vielä hyvin. minulla on normierotus asumismenojen jälkeen 129 e.
on siis aika kaukana tuosta 417 eurosta.

Äänestä
  • Tuskinpa elät tuolla 129€ kuukauden....

    Viestisi perusteella veikkaisin että tuon normierotuksen lisäksi saat työmarkkinatukea 410,08€/4vk.
    Eli tulosi ovat työmarkkinatuki, asumistuki ja toimeentulotuki ja
    menot vuokra ja perusosa 417.

    Äänestä

Eipä ole oikein hyvä asia..Suomessa suomenkansalainen joutuu elämään näin nöyryyttävää elämää.. Aurinkoista kevättä kuitenkin ( :

Äänestä

Oletteko koskaan ajatelleet, mistä nämä kaikki "mulle kuuluu" tukirahat tulevat? Minä mietin päivittäin, miksi minun pitää elättää MINUN tienaamilla rahoilla, verotuksen kautta, näitä yhteiskunnan hyväksikäyttäjiä.
Aina on tässä maassa hoidettu vanhukset, lapset ja sairaat - sitä en kuitenkaan ymmärrä, että tämä MULLE KUULUU väki pitää itsestäänselvyytenä yhteiskunnan ( eli myös minun ) velvollisuutta elättää heitä. Kaikilta vähänkään työkykyisiltä tuet pois, niin alkaa kaikenlaiset työt kelvata .

P.S. vuoden 2011 verotuksessa maksoin kaikenlaisia veroja yms. maksuja n. 46k€.

Äänestä
  • Oletko koskaan ajatellut että mitä jos itsellesi kävisi noin että et saisi enää töitä ja rahat loppuisivat ? En ymmärrä tuota kateutta. Haluatko että täällä olisi kuin jossain thaimaassa ? Että lapset elättävät vanhempansa kun nämä ovat vanhoja yms. Vaikka olisin kuinka rikas, maksaisin ylpeänä veroni tietäen että autan niillä vielä joitakin ihmisiä

    Äänestä

  • tunneäly puuttuu kirjoitti:

    Oletko koskaan ajatellut että mitä jos itsellesi kävisi noin että et saisi enää töitä ja rahat loppuisivat ? En ymmärrä tuota kateutta. Haluatko että täällä olisi kuin jossain thaimaassa ? Että lapset elättävät vanhempansa kun nämä ovat vanhoja yms. Vaikka olisin kuinka rikas, maksaisin ylpeänä veroni tietäen että autan niillä vielä joitakin ihmisiä

    Olen.

    Minulle on tapahtunutkin niin. Jäin työttömäksi, opiskelin ( yli nelikymppisenä) ihan uuden alan, menin palkattomana harjoittelemaan, tein pätkätöitä, kartutin kokemusta kunnes vihdoin sain jäädä pysyväksi.

    Tunneälyllä ilman tekoja ei ollut asian kanssa juurikaan tekemistä.

    Äänestä

Tuo MULLE KUULUU tarkoittaa LAIN MUKAAN KUULUU, sossu rikkoo usein lakia, tahallaan.

"Kaikilta vähänkään työkykyisiltä tuet pois, niin alkaa kaikenlaiset työt kelvata ."
Työstä saatavalla PALKALLA pitää voida maksaa eläminen niin sitten ei tarvii MULLE KUULUU-rahoja ollenkaan. Työ saa siten olla sitä "kaikenlaista" ja ennen kaikkea sitä työtä on oltava, nyt ei niin ole koska työnantajat välttelevät palkan maksua viimeiseen asti ja ottavat mieluummin porukkaa "työllistämistoimiin" jotka on OARJATYÖTÄ ja siksi yhteiskunta, veronmaksajat, sinä mukaan lukien joutuu maksamaan noita MULLE KUULUU-rahoja.

Tuon luulis noin paljon tienaavan ihmisen ymmärtävän. Samoin sen ettei töitä riitä kaikille, ei se ole edes tarkoituskaan koska markkinatalouteen kuuluu se että osa on työttömänä.

Äänestä

Kenellekkään ei kuulu yhtään mitään - itse pitää paikkansa/rahansa ansaita. Jokainen voi tässä maassa kouluttautua kunnon ammattiin ja esimerkiksi perustaa yrityksen , jossa työllistää itse itsensä. Yritysten pääasiallinen tehtävä ei ole työllistää vaan tuotaa tuloja niille ihmisille, jotka ovat yrityksen aikanaan, omilla rahoillaan, perustaneet ja uskoneet liike-ideaan.

Luuletteko tosiaan, että ne rahat, jotka valtio tuhlaa työikäisten/-kykyisten ihmisten "hyysäämiseen" tulevat jostain pohjattomasta kaivosta - mitä sitten tapahtuu jos/kun , suuri nettoveronmaksajien joukko päättää olla maksamatta teille yhtään mitään.
Itse en koe olevani tälle äänekkäälle MULLE KUULUU porukalle mitään velkaa, enkä varsinkaan ole halukas maksamaan heidän kulujaan.

Äänestä
  • Minä olen itseni velkarahalla kouluttanut kunnon ammattiin. Vaan kun valmistuin, koulutus lopetettiin ja työpaikat menivät samaan syssyyn. En kyennyt lähtemään uudestaan opiskelemaan itselleni kunnon ammattia. En olisi edes saanut edes lainaa kuin vähän. Rajat siinäkin tulee vastaan.
    Kaikki ihmiset eivät ole kykeneväisiä pyörittämään yritystä. Siinä tarvitaan jo bisnesmieltä ja -ymmärrystä.

    Luuletko tosiaan että kaikki tukien varassa ihmiset eivät ole tehneet mitään koskaan tai eivät omaa ammattia tai ole opiskelleet.

    Onko se tosiaan oma vika jos työstä ei makseta järkevää palkkaa millä pystyisi iysensä ja perheensä elättämään.

    Äänestä

  • Sinä olet vain yksi veronmaksaja muiden joukossa mutta puhut suulla suuremmalla, kuvittelet että muut ovat yhtä ahneita ja itsekkäitä kuin sinä, väärä luulo. Suomalaisten ylivoimainen enemmistö kannattaa nykyistä hyvinvointivaltiota, haaveile sinä vain amerikanmeiningistä. Haaveeksi se jää, ei sitä kansa tahdo Suomeen. Jos ei kelpaa muuta pois, ei tuollaista kukaan jää kaipaamaan.

    Äänestä

  • Näin se vain on kirjoitti:

    Sinä olet vain yksi veronmaksaja muiden joukossa mutta puhut suulla suuremmalla, kuvittelet että muut ovat yhtä ahneita ja itsekkäitä kuin sinä, väärä luulo. Suomalaisten ylivoimainen enemmistö kannattaa nykyistä hyvinvointivaltiota, haaveile sinä vain amerikanmeiningistä. Haaveeksi se jää, ei sitä kansa tahdo Suomeen. Jos ei kelpaa muuta pois, ei tuollaista kukaan jää kaipaamaan.

    Ilmottaudun samanmieliseksi ahkeraksi veronmaksajaksi.

    Hyvinvointivaltio on ok, mutta se että tilapäiseksi tarkotettua tukea ruvetaan mieltämään MULLE KUULUU - saavutetuksi eduksi ja jopa seuraaville sukupolville periytyväksi elämäntavan mahdollistajaksi, ei ole hyvä asia.

    Äänestä

Kysymys nimimerkeille "Ahkera veronmaksaja" ja "klslkgsgökö":
Hyväksyttekö sen jos viranomainen kohtelee teitä laittomasti, oli asia mikä hyvänsä?

Nykyisen voimassa olevan Suomen lain mukaan pitää toimia. Jos haluatte asiaan muutosta niin pyrkikää muuttamaan lakia. Älkää vaan kuvitelko että joku jättää lainmukaisen etuuden hakematta kirjoitustenne johdosta.

"tilapäiseksi tarkotettua tukea ruvetaan mieltämään MULLE KUULUU - saavutetuksi eduksi ja jopa seuraaville sukupolville periytyväksi elämäntavan mahdollistajaksi"
Eihän alotusviestissä, eikä muissakaan, sanota tuota seikkaa. Päin vastoin aloitusviestissä lukee "Tilanne on nyt tämä:". Siis tilanne on aikaisemmin ollut jokin toinen ja tulevaisuudessa myös. Eli aloittaja on joskus ollut "Ahkera veronmaksaja" ja saattaa olla tälläkin hetkellä sitä, sillä aloitusviesti kirjoitettu vuonna 2009.

Äänestä

Yhteiskunnassa on 2 reilua tapaa menestyä -sinun pitää olla joka ahkerampi kuin muut tai sitten älykkäämpi kuin moni muu. Tällä omalla päätelmälläni olen kohtuullisesti pärjännyt ja suosittelen samaa muillekin.
En mitenkään voi ymmärtää/hyväksyä niitä ihmispoloisia, joiden toimeentulon joudun, yhdessä muiden rehellisten kanssa, maksamaan vastikkeetta. Lapset, sairaat , vanhukset ja opiskelijat toki pitää yhteiskunnan huolehtia mahdollisimman hyvin.
Jos päiväsi kuluvat miettien, miten saisit maksimoitua kaikenlaisten tukien saamisen sossusta yms. - niin säälin sinua kovasti. Hyvää jatkoa valitsemallenne tielle, toivottavasti mahdollisimman moni nostaa perseensä ylös sohvalta ja alkaa miettiä tuottavaa suuntaa elämälleen.

Äänestä
  • Tottakai pitää saada omia maksettuja verorahoja takaisin kakin keksittävissä olevin keinoin sossusta. Valtio vie verorahoja ilman kenenkään lupaa, joten on aivan oikein toimia kuten valtio.

    Ottakaa kaikessa keplottelumoraalimalli suoraan ministereiltä ja presidenteiltä.

    Äänestä

Et vastannut kysymykseen: Hyväksytkö sen jos viranomainen kohtelee teitä laittomasti, oli asia mikä hyvänsä?

"En mitenkään voi ymmärtää/hyväksyä ..." Mutta silti et voi säätää lakeja ja näin ollen et voi päättää noista asioista.
"Jos päiväsi kuluvat miettien..."
Jotkut osaa miettiä useitakin asioita saman päivän aikana, etpä taida kuulua siinäkään suhteessa meihin.

Nimim. "Näin se vain on" kirjoitti: "Jos ei kelpaa muuta pois, ei tuollaista kukaan jää kaipaamaan."
Olen täysin samaa mieltä hänen kanssaan ja yhdessä toivotamme Sinulle ja kaltaisllesi kitisiöille: TERVE MENOA

Äänestä

Jos joku tästä maasta lähtee, niin se kyllä on loisivat sosiaalipummit.
EN osallistu enää tähän keskusteluun, koska ette näy ymmärtävän minun oman ja sinun oman merkitystä - Miettikää oikein tarkaan, onko elämänne antoisaa, kun ette näe itse tienattuja rahoja vaan elätte pummaamalla - hauskaa loppuelämää.

Äänestä
  • Olet kyllä sellainen puupää, että vaikka löisi ihan faktoja tiskiin niin silti suoltaisit samaa paskaa. En edes viitti vaivautua.

    Äänestä

Toimeentulotukilaissa säädetty, vuosittain kansaneläkeindeksillä tarkistettava perusosa on perustoimeentulotuen pohja. Täysi perusosa on vuonna 2012 yksin asuvalla 461,05 euroa kuukaudessa.

Äänestä

Jaa... tili tulee, noin 552 euroa.
Asumistuki tulee, noin 118 euroa.

Maksan vuokran, 350 euroa.
Maksan sähkölaskun kun tulee, jotain 40- euroa.
Maksan puhelinkuluja noin 30 euroa.
Maksan pesutupaa noin 25 euroa.
Maksan velkaa 50 euroa.
Maksan lääkkeitä noin 45 euroa.
Maksan edelleen, työmatkojani noin 35 euroa.
Lopulla mitä on, syön jne.

Tätä se on pienituloisen elämä...

Äänestä

Maahanmuuttajan erityistuki on UUSI taloudellinen tukimuoto, jolla turvataan sellaisten maahanmuuttajien toimeentulo, jotka olisivat pitkäaikaisen toimeentulotuen tarpeessa.

Erityistuki maksetaan valtion varoista ja sen toimeenpanosta huolehtii Kansaneläkelaitos. Maahanmuuttajan erityistuki maksetaan tuen saajan pankkitilille kunkin kuun 22. päivänä.

Täysimääräinen erityistuki on 506,35 euroa kuukaudessa.

Tulona ei kuitenkaan oteta huomioon (etuoikeutetut tulot):
1) toimeentulotuesta annetun lain mukaista toimeentulotukea;
2) valtion tai kunnan varoista suoritettavaa asumistukea;
3) lapsilisälain (796/1992) mukaista lapsilisää;
4) kansaneläkelain 51 §:n mukaista lapsikorotusta;
jne..

Eli ne saa ton LISÄKS kaikki LAPSLISÄT, TTTUEN, ASUMISTUEN, ym..??!!!

506,35 e (mamu erityistuki)
507,16 e (ttt yh)
1711,28 e (ttt 6 lasta)
n. 1000 e (lapsilisä 6 lasta)
1120 e (vuokra)
200 e (sähköt)
100 e (vesi)
ym.. terveydenhoito menot
harkinnanvarainen
harrastukset
muut

n. 900 e elatustukea (jollei isistä ole tietoa eikä ne maksa sitä)

Reilusti YLI 6000 e/kk !!!!!!!!!!!!!

Äänestä
  • Ai että kuukaudessa 200 euron sähkölasku ja 100 euron vesilasku? Lapsilisä lasketaan sossussa tuloksi. Älä suolla paskaa jos et tiedä mistä puhut.

    Äänestä

  • nunu888 kirjoitti:

    Ai että kuukaudessa 200 euron sähkölasku ja 100 euron vesilasku? Lapsilisä lasketaan sossussa tuloksi. Älä suolla paskaa jos et tiedä mistä puhut.

    200 ei riitäkkään kun sähkölasku sisältää suoran sähkölämmityksen kuten useissa rivi ja ok-taloissa.

    YH-äite + 6 lasta saa asua n. 1120 e/kk vuokra kämpässä eli valtavan isossa rivarissa tai ok-talossa, jonka lämmitykseen ei talvipakkasilla tuo 200 e/kk riitä millään! Varsinkaan nyt kun sähkölaitokset ovat siirtyneet tosiaikaiseen laskutukseen eli kesällä ne voi olla pienemmät kun ei mene lämmityskuluja ja talvella -20 pakkasilla jopa 500 e/kk. Sossu maksaa 30% taloussähköä ja 70% lämmityssähköä.

    Vettä kuluu kerrostaloasukkaalta keskimäärin 155 litraa vuorokaudessa eli perheellä menee yli 1000 litraa vettä / päivä eli kuukaudessa n. 33.635 l/kk eli yli 30 kuutiota / kk.

    Äänestä

  • Eivät saa! Toimeentulotuki lasketaan maahanmuuttajille ihan samalla tavalla kuin muillekin. Tuo tuloina ei oteta huomioon -lista tarkoittaa sitä että erityistukea laskettaessa niitä ei oteta huomioon, se ei liity toimeentulotukeen millään tavalla.

    Äänestä

  • Isossa Ok-talossa kirjoitti:

    200 ei riitäkkään kun sähkölasku sisältää suoran sähkölämmityksen kuten useissa rivi ja ok-taloissa.

    YH-äite + 6 lasta saa asua n. 1120 e/kk vuokra kämpässä eli valtavan isossa rivarissa tai ok-talossa, jonka lämmitykseen ei talvipakkasilla tuo 200 e/kk riitä millään! Varsinkaan nyt kun sähkölaitokset ovat siirtyneet tosiaikaiseen laskutukseen eli kesällä ne voi olla pienemmät kun ei mene lämmityskuluja ja talvella -20 pakkasilla jopa 500 e/kk. Sossu maksaa 30% taloussähköä ja 70% lämmityssähköä.

    Vettä kuluu kerrostaloasukkaalta keskimäärin 155 litraa vuorokaudessa eli perheellä menee yli 1000 litraa vettä / päivä eli kuukaudessa n. 33.635 l/kk eli yli 30 kuutiota / kk.

    Sähkölasku voi sähkölämmitteisessä rivarissa olla hyvinkin 200-500€/kk riippuen asunnon koosta, ruokakunnan koosta, asunnon "harakanpesämäisyydestä", tottumuksista jne. Joissain kunnissa sähkölämmityksen kohdalla sähköstä huomioidaan noin 40% taloussähköksi (eli lasketaan kokonaisuudessaan tt-tukeen) ja noin 60% lämmityssähköksi, joka taas lasketaan asumiskustannuksiin, eli jos pelkkä vuokra jo ylittää kunnan asettaman "kohtuullisen kustannuksen rajan", niin tuota osaa sähköstä ei huomioida ollenkaan!

    Vesi puolestaan on suurelta osin joku kiinteä euromäärä/hlö/kk, toki erillisten mittareiden tapauksessa menee reaalikulutuksen mukaan. Normaali suomalainen kuluttaa vettä keskimäärin 42 kuutiota vuodessa, eli 42000 litraa, eli noin 115 litraa/vrk. Tuosta suunnilleen puolet on kuumaa vettä, puolet kylmää, molempiin kohdistuu tietysti myös jätevesimaksu. Tosiasiassa useamman henkilön ruokakunnassa kulutus henkilöä kohden on pienempi, koska esim pyykit, tiskit ja ruuanlaitto tulee kaikkien kohdalla kerralla, eli yhden hengen talouksissa se käytetty vesimäärä näissä on tietysti henkilöä kohden suurempi.

    Äänestä

Sinun täytyy hakea toimeentulotukea,jonka saat sosiaalitoimistosta.Sinulle täytyy jäädä edm.menojen lisäksi 417euroa/kk.

Äänestä
  • Minulle ei anneta toimeentulotukea vaikka minulle jää menojen jälkeen noin 100 euroa kk:ssa.Olen kuulemma niin paska jätkä,että ei tipu eikä lirise.
    Kun menen viemään anomuksia, niin vartia tulee vastaan ja heittää minut pihalle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


NiFa1 kirjoitti:

No niin. Eikö perustoimeentulo pitäisi olla että ihmiselle jää vähintään 417e käteen kuussa vuokran sähkön muiden pakollisten menojen jälkeen?

Tilanne on nyt tämä:

Päivärahaa tulee 307e kuussa
Asumislisää tulee 214e kuussa
eli yhteensä 521 kuussa

Vuokraan menee 326 e kuussa
Vesimaksu 10e kuussa
Taloussähkö 19e kuussa
menot 354e kuussa

521 miinus 354 on yhtä kuin 250

Eli tuo 250e jää nyt kuussa käteen, onko tämä laillista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu