APUVA! Omistan vuoden -94 Kawasaki EN 500. Pyörä ei suostu lähtemään käyntiin, kun painaa startista kuuluu vain "surinaa". Akku uusittu eli siinä ei kai pitäisi olla vika. Solenoidi tutkittu ja se antaa kipinän, joten vika ei voi olla siinäkään. Naisihmisenä meni sormi suuhu ja pitäis päästä ajeleen kun tuo lomakin pukkaa päälle. Kiitollisena otan vastaa kaikki hyvät neuvot.
Kawa ei lähde käyntiin
4
4232
Vastaukset
- jk
Olisikohan irronnut starttihammaspyörä navastaan, moottorin sisältä. Omalle pyörälleni kävi näin (Kawasaki GPZ 600R).
Lisäksi vapaakytkin (pendixlaite) voi lyödä tyhjää.
Näide ongelmien takia joutuu purkamaan vaihteiston, melkein koko moottorin. Purkamisessa ja kasaamisessa on aika kova työ. - Alma Laapotti
Tuleeko se sirinä siitä, että startti pyörii ja kone ei vai onko se enemmänkin releiden rutinaa/sirinää. Miten ajo- / mittarin-valot käyttäytyvät startatessa (himmenevätkö/sammuvatko).
Onko yleismittaria millä mittaisi akun jännitteen.
Lähteekö tyntämälä/mäkistartilla käyntiin.
Onko uudella akulla startattu vielä kertaakaan ja jos ei niin ladattiinko uusi akku ennen paikalleen laittoa.
Onko virtapiuhat kunnolla kiinni akussa tai onko navoissa hapettumia.- Sepäce
Vaikea yrittää neuvoa kun ei tiedä kokonaistilannetta. Em. aisat kaikki ovat oleellisia kysymyksiä. Vika voi todellakin olla siinä, että startti ei pääse jostain syystä pyörittämään moottoria tai siinä, että starttirele on rikki.
Jos nämä tapaukset astuvat kuvioihin, niin hätä ei ole suuri... Vielä...
Katso ensimmäisenä se startin rele. Eli starttinappia painaessa releen läpi kulkee suuri virta (voi olla monta kymmentä ampeeria) tai startatessa jännitteen tulisi laskea muutaman voltin. Jännitteenlaskun voit mitata suoraan akun navoilta. Se on normaalisti n. 13 V tai vähän yli/alle, riippuen akun varauksesta.
Jos kumpaakaan näistä ei tapahdu, eli virtaa ei mene tai jännite ei alene, niin starttirele on todennäköisesti rikki.
HUOM! Jos starttiratas on jostakin syystä irti moottorista, niin startatessa virtaa kuluu, mutta vain muutaman ampeerin ja jännite ei alene.
Toivotaan, että tämä auttoi edes jonkin verran. Samat asiathan on kerrottu ylläolevassa viestissä, mutta ajattelin hiukan selventää asiaa.
- j.s
Oma 1500 vn piti samaa ääntä ja starttinappula oli hapettunut. Kannattaa ottaa paketti ohjaustangosta auki ja puhdistaa kärjet. mulla auttoi .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei92072Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1181196- 891185
Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi51993Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli239975Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk63904Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253776- 83774
- 35709
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?43670