Sateisina aamuina piha asfaltille ja hiekka tielle ilmestyy kotiloita kulkemaan. Tarkoitan siis etanoita. Nostelen niitä nurmikolle ja pois autojen alta.
Miten pitkälle ne voi kulkea asfaltilla, loppuuko lima joskus?
Eleleekö ne siellä nurmikolla vai missä? En ole niitä ruohojen seassa nähnyt?
Luonnossa liikkuvat
4
377
Vastaukset
- Shiguren
Lima EI lopu. Tai ainakaan heti, uskoisin. Miksi se loppuisi? :D
Kannattaa laittaa syödyt meloninkuoret jonnekkin pihalle ja sitten katsoa aamulla mistä ne ovat tulleet. Levittele kuoria pitkin pihaa. Ennen pitkää nujerrat ne kokonaan.En halua missään tapauksessa nujentaa niitä. Kiinnostaa vaan mistä netulee kun aamulla tapaamme. Kun nostan ne ruohikkoon mietin että miten ne siitä eteenpäin.
- Eläinsuojelia
Kotilot/etanat viihtyvät eniten lehtisissä ja rehevissä paikoissa, niiden tulemapaikasta ei nyt tiedetä kunnolla mutta niitä ei kyllä saisi tappaa. Niilläkin on tärkeät tehtävät maapallolla eikä niitä ole kiva tappaa :(
Lima ei lopu hirveän äkkiä, ei pitkään aikaan. Toimit silti hienosti kun laitoit kotilot/etanat ruohikolle, ne tykkäävät olla nurmikolla ja pitkien voikukanlehtien päällä :)- dsdssdsdds
Kotilot siis nukkuvat talvet jossain suojaisessa paikassa kaivautuneena talviunta. Oleskelevat kesäisin mieluiten rehevissä paikoissa, joissa on jtn suojaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista987673- 1055532
- 2664738
- 494693
- 693425
- 502778
- 582457
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222418Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292382- 412254