Matkan ilmoitus pv-hakemuksessa

Olen lähdössä matkalla josta olen ilmoittanut työkkäriin ihan ohjesääntöjen mukaisesti olevani lähdössä matkalle. Eivät tienneet työkkärissä mitä merkitsen sitten ytk:n hakulomakkeesseen matkan ajalta. Työtön, työssä, muu mikä? Enkös minä ole työtön ja olen oikeutettu päivärahaan koska matka kestää 6 päivää joista 4 päivää on arkena joilta tulee päiväraha. Kertokaa kokeneet konkarit mitä ihmettä minä merkitsen siihen listaan! että menis nyt sit kerralla oikein.
3217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Koska olet työkkäriin matkasta ilmoittanut, niin työkkäri on jo kirjoittanut maksuluvan ytk:lle, että päivärahan maksulla ei ole estettä. Asia on sitä myöten selvä.
Itse jatkaisin kirjoittamista että "työtön", koska olet työtön, sekä sinulla on työttömänä oikeus matkustaa ja matkan ajalta nyt saat korvausta.
Muistelen, että näin ovat jotkut tuttavani kirjailleet aikoinaan hakemuksiinsa ja mitään ongelmaa ei tietääkseni maksussa ollut.

Määräsikö työkkäri sut henkilökohtaisesti ilmottautumaan matkana jälkeen? Näin pitäisi tehdä siksi, että varmistetaan että olet ollut matkalla sen sovitun ajan, eikä matka veny pidemmäksi ja korvausten saaminen katkea.

Nimittäin samalla kun työkkäri on kirjoittanut, että "ei estettä päivärahan maksamiselle matkan ajalta xx.xx. -xx.xx" niin pitäisi sinun käydä vielä matkan jälkeen varmistamassa, että maksu sitten jatkuu.

On käynyt niinkin, että työtön on ilmoittanut työkkäriin että lähtee luvalliselle viikon matkalle ja korvaukset siis maksussa normaalisti. Matkan jälkeen pitää käydä henk.koht. näyttäymässä työkkärissä, että on palattu ja että maksut jatkuu myös. Tämäpä matkailija jäi vielä pidemmäksi aikaa etelään ja hänen puolestaan kävi kaveri ilmottautumassa. Eihän ne siellä työkkärissä henkkareita tarksita eikä ihmisiä tunne, ainakaan isoissa toimistoissa.

Äänestä
  • Niin, ei työkkärissä määrätty ilmoittautumaan. Mutta taidanpa ihan varoiks käydä vapaaehtoisesti ilmoittautumassa ettei tule ongelmia. Siellä muuten kertoivat, siis työkkärissä, että on ihme kun ihmiset eivät ihan suosiolla ilmoita lomamatkoistaan kun niihin on oikeus. Kun jos sitten jää kiinni niin työttömyyskassat tekevät kyllä omat johtopäätöksensä ja peruvat päivärahoja. Jopa käräjäreissuja on joillekin tullut. No, itse ajattelin ihan suosiolla tehdä pilkulleen ohjeiden mukaan..

    Äänestä

  • ()()()()()() kirjoitti:

    Niin, ei työkkärissä määrätty ilmoittautumaan. Mutta taidanpa ihan varoiks käydä vapaaehtoisesti ilmoittautumassa ettei tule ongelmia. Siellä muuten kertoivat, siis työkkärissä, että on ihme kun ihmiset eivät ihan suosiolla ilmoita lomamatkoistaan kun niihin on oikeus. Kun jos sitten jää kiinni niin työttömyyskassat tekevät kyllä omat johtopäätöksensä ja peruvat päivärahoja. Jopa käräjäreissuja on joillekin tullut. No, itse ajattelin ihan suosiolla tehdä pilkulleen ohjeiden mukaan..

    Työtön olet myös matkan aikana, sillä sitä varten sinun piti ilmoittaa työkkäriin yhteystietosi. Olet siis teoriassa työmarkkinoiden käytettävissä myös matkan aikana, joten työtön työttömyysilmoitukseen.

    Tuo matkan jälkeinen ilmoittautuminen on ehdoton. Jos et ilmoittaudu, niin työttömyyskorvauksesi katkeaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


()()()()() kirjoitti:

Olen lähdössä matkalla josta olen ilmoittanut työkkäriin ihan ohjesääntöjen mukaisesti olevani lähdössä matkalle. Eivät tienneet työkkärissä mitä merkitsen sitten ytk:n hakulomakkeesseen matkan ajalta. Työtön, työssä, muu mikä? Enkös minä ole työtön ja olen oikeutettu päivärahaan koska matka kestää 6 päivää joista 4 päivää on arkena joilta tulee päiväraha. Kertokaa kokeneet konkarit mitä ihmettä minä merkitsen siihen listaan! että menis nyt sit kerralla oikein.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu