KARSTA

millainen hyvä colliell?

Ostaisin uuden, onko suosituksia? Furminator hankittu, mutta en tykkää siitä.

3

206

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dnthbnthere

      Furminator pelittää joskus hyvin. Toiset sanovat ettei.

      Aloita pohjavillakammalla.(*) Sellaisella yksirivisellä pyöreäpäisellä mikä säästää koiran nahkaa. Lenkkien jälkeen peruskarsta tai piikkiharja vetää turhat yrtit turkista poies. Pidä turkin hoidossa ns. " rytmi " kammalla jossa tiheämpi ja ei niin tiheä-puoli. Voit ottaa kammalla pala palalta turkin kanssa jos et jaksa tai koira ei jaksa olla paikallaan tai vetää turkin kokonaan kerran per 1 viikko kokonaan riippuen mitä turkki vaatii.

      Siisti tassut ja vatsanosa eri saksilla, leikkaa kynnet samalla. Luo näin rytmi koiran turkille missä se periaatteessa näyttää aina hyvältä. Kun laiskottelee joutuu tekemään tuplatyön. Noin muutoin collien turkki ei ole sen vaikeampi kuin muiden pitkäkarvaisten.

      perusvälineet:

      karsta
      pohjavillakampa (ei furminator tai ohella)
      kampa eri tiheyksineen
      sakset (ohentavat anturoiden välit)
      kynsileikkurit (riippuen kynsien muodosta)

      (*) pohjavillakammalla tässä tarkoitan sellaista yksirivistä haravaa tukevalla päällä. Se ei ole kampa eikä karsta. En muista nimeä. Koiranomistajien keskuudessa nähtävästi vempaimella on monta nimeä. Kuta kuinkin se on monipuolinen, säästää koiran nahkaa, on tehokas peruskamman ohella juuri collielle. Mielestäni ei riko peitinturkkia.

      Joku kertonee enempi. Kaikista tärkeintä on että näitä käytetään säännöllisesti. Ostaminen ei riitä.

      Näyttelyturkeista joku muu jatkanee ...

    • Kommenttia

      Koirani kasvattaja sanoi ettei kannata furminatoria käyttää.. pilaa kuulemma collien turkin.. joten en ole sitten käyttänyt vaikka sellaisen kissojen vuoksi omistankin.. että näin. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      58
      4118
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      126
      2944
    3. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      43
      2643
    4. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      65
      2197
    5. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      437
      1797
    6. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      62
      1277
    7. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      72
      1266
    8. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      57
      1170
    9. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      259
      1069
    10. 45
      988
    Aihe