äitiysloma ja lomarahat?

Jopoko

Nyt meni pasmat sekaisin, osaako joku viisas kertoa, missä mennään?! Eli jäin äitiyslomalle joulukuussa ja sain nyt työnantajalta lomarahat, joita en osannut odottaa. En ole sopinut mitään lomien pitämisestä. Eli kun nyt sain lomarahat (lomapalkka lomaraha), niin onko mun mahdollista pitää kesälomani äitiysloman jälkeen ennen hoitovapaalle jäämistä?
Ja pitääkö mun nyt ilmoittaa Kelalle saamistani lomarahoista? Väheneekö Kelalta saatavat äitiysrahat? Kiitos jo etukäteen! Oon aivan pihalla.

4

5413

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja kysy sieltä

      Ilmeisesti sinut on pantu vuosilomalle nyt äitiysrahakauden jälkeen, jolloin saat vuosiloman ajalta vuosilomapalkan ja lomarahan ja sitten taas jatkuu palkaton vanhempainrvapaasi. Se tässä on outoa, että sinulle ei ole sitä kerrottu. Muuten vuosiloman määrääminen äitiysloman jälkeen vanhempainvapaan ajalle on mahdollista.

    • kuuden äiti

      Tässä on muutama hämärä kohta, joista sun kannattaa jutella työnantajan kanssa.

      Mun alalla noudatetaan kvtes:ä ja siellä ainakin sanotaan, että vuosilomaa ei voida antaa/pitää äitiysvapaan aikana, ilman työntekijän suostumusta. Vuosilomaa ei olisi tarvinnut maksaa vielä, sillä sen voi pitää puolen vuoden kuluessa siitä, kun olet palannut töihin. Mutta ilmeisesti ta on halunnut hoidella sen pois alta, mutta ei kyllä mennyt ihan oikein.

      Kelan kannalta katsottuna sinä olet töissä kun olet vuosilomalla, jolloin sun päivärahasi pitäisi maksaa miniminä lomapäiviltä.

      Huhtikuusta lähtien on alkanut uusi lomanmääräytymiskausi, jolloin kerrytät uutta kesälomaa ensi kesää varten. Sinulle ehtii kertyä jokunen päivä pidettäväksi äitiysloman jälkeen ennen töihin paluuta. Eli huhtikuusta siihen saakka mihin vanhempainvapaasi kestää, ilmeisesti syksyyn (elo-syyskuulle). Jos palaat silloin heti töihin, ei lomapäiviä ole pidetteväksi silloin heti, vaan jatkat lomapäivien kerryttämistä tekemällä töitä.

      Jos jäät kotihoidontuelle, voit katkaista hoitovapaan pitääksesi vajaan kesäloman ensi kesänä tai pitää ne tämän kevään/kesän aikana kertyneet lomat ennen töihin paluuta hoitovapaalta (kotihoidontuki).

      • jopoko

        Kiitos selvityksestä, mun täytyy ottaa kyl yhteyttä työnantajaan ja kysyä, mikä tässä nyt on tarkoitus. Tai minkä takia nyt jo maksoivat lomarahat. Mutta kiitos, ehkä tämä tästä selviää.


      • onko käytäntö

        muuttunut mutta kun itse olin äippälomalla joku vuosi takaperin niin sain äitiyspäivärahat täytenä ja samalle kuulle loma-ajan palkan yms. varmistin silloin asian kelalta ja ne sano että asia on ok.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      118
      2370
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      39
      1951
    3. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      30
      1897
    4. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      102
      1887
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      48
      1876
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      58
      1169
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      112
      1069
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      933
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      890
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      857
    Aihe