♥╚╔╚╔╚╔╚╔╚╔╚╔╚╔╚╔♥
.
Kesäisen ruohon tuoksu
Unen ja valveen
rajalle raukean
Mieleni mietteet
kuin ilkikuriset
kilvan karkaa -
Enkä estele
Näin on hyvä olla
.
Unen ja haaveen sylissä
hymyilen
- Rakkaani -
Tiedäthän
.
♥╚╔╚╔╚╔╚╔╚╔╚╔╚╔╚╔♥
.
http://www.youtube.com/watch?v=IDWsFOpNiBQ&feature=related
´*`ILKIKURISET MIETTEET
8
194
Vastaukset
- padme_amidala
..mukava lukea vähän iloisempaa tuotosta : )
"Unen ja haaveen sylissä/hymyillen", vain yksi asia voittaa tuon tunteen eikös vaan *nauraa* Se on se /hereillä unelmien prinssin sylissä virnistellen/ ilmiö : )
Jäi kiireessä vissiinkin kiittämättä palautteestasi, mutta nyt sanon sitä kovemmin KIITOS tästä hyväntuulen lukuhetkestä : )
P.S Veikeät koristeet : )- *MURUKULTA*
Ei ollut tarkoitusta tulla sivulle, mutta kaksi sanaa muutti suunnan,
eli 'ruohon tuoksu' ja siitäpä alkoi kynä vain kirjoittaa runoa,
vähän niin kuin itsekseen - näin ajatus kulki,, :)
Ja huomasin kuinka olen 'kaivannut' näitä omia lyhyitä runoja, niitten kirjoittamista.
Jospas sitä palailis samoille lähteille mistä Murukulta aikoinaan lähtikin,,
Nyt on niiiin kuuma, että hyvä kun ajatus enää kulkee mihkään suuntaan
tuuletinkin piti hakee varastosta, saa etes länsisiipeen jotain ilmavirtaa,
oveja kun ei voi pitää auki, nimittäin pirtti on tynnänsä sääskiä, jos sen tekee.
Kiitos padme_ käynnistäsi ja lämmin ei luita riko, sanotaan, joten kestetään nyh sitten. :)
- -
...osaat luoda tunnelman vaikka tänään täällä sataa, mutta muistoissa eilen leikatun nurmikon tuoksu. Ja mikä on minulle tuttua, on on unen ja haaveen sylissä olotila:)
Ilkikuriset mietteet? ;)
Hieno runo ja sopivan mittainen luettava...pidän:)- *MURUKULTA*
Eilen todella leikkasin nurmikon, hikihatussa niin kuin sanotaan, ja viittä vaille, kun sain valmiiksi, alkoi ukkonen,,:)) hehe.. itse asiassa bensa loppui sopivasti..
Olihan se hiostavaa kaikin puolin! Vaan ruohontuoksu on omaa luokkaansa sitten! Nyt sitten hyvilläni voin husetata muuta tai olla huseeramatta. (mikä ihana ajatus!)
Eli tuosta tuoksusta se lähti tämä runo liikenteeseen ja kuten padmelle mainitsin,
oli hyvä 'palata' lyhkäseen runomuotoon, tuntu omalta taas pitkästä aikaa,
olenkohan ollut liian kaukana 'kotoa',,,, ehkä.
Kävin tuossa 'saippuakauppiaan' kassa kaapuntissa asioilla ja oli sulaa autoon!
Nyt huokastaan.. ja huomenna jatketaan,,, ;)
Kiitos sinulle ystäväni käynnistäsi ja toivottavasti siellä paistaa jo aurinko,
sitä vaadimme, sillä onhan kesä! :D
- Pekka*
lämpimällä ilimalla pitkässä heinikossa vilvotella
ja katella taevaalle...
Isännän hevonenkii se haluvaa kelliä muassa että
syopäläeset lähtöö kiusoomasta
Mutta kyllä tuo Ernesti Kortasaari ossoo vuan
kaaniisti pimputella...
Enpä tässä muuta sanottavvoo keksi kun että
mukava olj runnoos lukkee ja hyvvee viikonloppua Muru- *MURUKULTA*
Pitkässä heinikos niipä niin. Uaattelepas Pekka, jos myö autaisii tuoll Ahavriikassa niin myö pötköteltäs alvariisa, päivestä toisseen, ku siel oh niin lämpöst ettei jaksettais mittää tehä.
Illal sit myö noustasii syömään pottukeittoa ja kokkelpiimee ja kuunteloon leijonien karjasuja ja kahtomaan tähtitaivast. Vaa oisha se elämää se!
Vaa tähä on tyytyminen, muutamoo hulluun lämpösee päivään ja yöhön jossa ee tähtiä näy ja tiällä karijuu vain nuopurin ukko kakaroilleen, niin että ompa eksootist meininkii. Toisin se oh siel kyläll äksonia löytyy ku vaa jaksoo maitolaiturill istuu kahaviputellin kanss ja rouskasta ruisleipee välliin.
Vaan nipä oh aika rietännä, jotta pillit on laitettava pussin, nii jotta kiitoksia käänist Pekka ja elä nukaha sinne ruohikkoon,,, :) - pekkapouta2
*MURUKULTA* kirjoitti:
Pitkässä heinikos niipä niin. Uaattelepas Pekka, jos myö autaisii tuoll Ahavriikassa niin myö pötköteltäs alvariisa, päivestä toisseen, ku siel oh niin lämpöst ettei jaksettais mittää tehä.
Illal sit myö noustasii syömään pottukeittoa ja kokkelpiimee ja kuunteloon leijonien karjasuja ja kahtomaan tähtitaivast. Vaa oisha se elämää se!
Vaa tähä on tyytyminen, muutamoo hulluun lämpösee päivään ja yöhön jossa ee tähtiä näy ja tiällä karijuu vain nuopurin ukko kakaroilleen, niin että ompa eksootist meininkii. Toisin se oh siel kyläll äksonia löytyy ku vaa jaksoo maitolaiturill istuu kahaviputellin kanss ja rouskasta ruisleipee välliin.
Vaan nipä oh aika rietännä, jotta pillit on laitettava pussin, nii jotta kiitoksia käänist Pekka ja elä nukaha sinne ruohikkoon,,, :)ja muutenkin olet palstan riemu ynnä ilo
kaikkea hyvää sinulle :D
jos ymmärrät - *MURUKULTA*
pekkapouta2 kirjoitti:
ja muutenkin olet palstan riemu ynnä ilo
kaikkea hyvää sinulle :D
jos ymmärrätTällaiset palautteet saa jatkamaan,,,
Vähän harmittelin kun olen joutunut tässä valvomaan,
mutta ei enää - -
Nyt saan hymyillen painaa pääni tyynylle! :)
Kiitos kaunis kuuluu sinulle. Oikein hyviä unennäköjä, toivottelee Murukulta! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175053Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/912276- 1351968
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481848Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171620"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551246Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu110865Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48821Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.297799Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24644
