haluaa itselleen pidettäväksi jonkinlaiset polttarit? ja Miksi?
Itse en tahtoisi mistään hinnasta ja onneksi mun kaaso tuntee mut niin hyvin ja ei ole edes järjestämässä mitään.
Ne on aivan turhaa hömpötystä ja miksi pitäisi osan vieraista vielä kustantaa polttarit? Tätä mä en ymmärrä laisinkaan. En edes sitä että käydään syömässä yhdessä tai muuta sellaista pientä.
Kesämorsian
Kuinka moni
6
990
Vastaukset
- tapansa kullakin
Et ymmärrä että käydään syömässä tai muuta sellaista pientä? :) Minun mielestäni polttarit on hauska tilaisuus tavata tyttöporukalla ja viettää hauska päivä yhdessä. Ihan mukava perinne, mennyt vaan nykyään ehkä jo vähän yli, mutta kaikkihan voi järjestää omannäköisensä polttarit. Tai olla järjestämättä, niin kuin sinä haluat tehdä. Ei kai siitä kukaan syyllistä? Minä haluan sitten aikanani polttarit, nykyään kaikki on niin kiireisiä että isommalla porukalla tulee harvoin kokoonnuttua. Siinä on ainakin tekosyy kokoontumiselle, polttareista kuitenkin tiedetään yleensä aikaisin ja ehditään järjestää niin, että mahdollisimman moni pääsee paikalle. Ja jos voi viettää tavallista tyttöjen iltaa niin miksei sitten polttareita? Minä en ainakaan mitään laskuvarjohyppyä halua enkä sitä, että ihmiset maksaa itsensä kipeiksi. Jotain kivaa yhdessäoloa lähinnä.
- mieltä kanssasi
Minun polttarini tulevat olemaan juuri minun näköiseni (tai näin minulle on luvattu), eli hauskan pitoa hyvässä seurassa. Olemme jo aiemmin ystävien kanssa puhuneet ettei meitä varmaan saa enää yhteen porukkaan iltaa viettämään mikään muu kuin polttarit. Aina jollain on joku meno ym. polttareista ei taas niin herkästi jää pois (en kyllä tiedä syytä tälle). Tyttöjenillasta ei tosin täysin voi puhua koska pari parhaista ystävistäni on miehiä ja he ovat mukana. Itse pidän pääasiana päästä viettämään aikaa minulle tärkeiden ihmisten kanssa, ilman kiirettä.
Tosin uumoilen jotain hieman räväkämpääkin olevan luvassa, vaikka pyysin etteivät ainakaan rahaa kauhesti kuluttaisi, ihan jo sillä ettei kenenkään tuleminen jää siitä kiinni.
- ryynis
...ei ole minun juttuni ahtautua ampiaispukuun ja mennä torille myymään piparia...
Eli tahdon vain pitää hauskaa kaveriporukalla, käydä syömässä, käydä kauneushoitolassa tai ihan vain olla kotosalla.
Miksi en tahtoisi pitää polttareita?
Minulla ainakin on ajatuksena mennä vain kerran naimisiin elämäni aikana, joten miksi sitä ei saisi juhlistaa?
Juhlistavathan ihmiset syntymäpäiviäänkin vaikka ne ovat joka vuosi. - mstobemrs
Polttarithan on vain loistava tekosyy viettää hauskaa iltaa kamujen kanssa. Ja mikä parasta: kamut järkkää ohjelmaa ja itse voi vaan nauttia seurasta.
En kaipaa nolailuja tai typeriä naamiaisasuja, mutta hauskaa illan viettoa yhdessä omien kavereideni kanssa (miehiä ja naisia siis).- aatuppi
Olen tällainen rauhallinen kaveri ja bestis järjesti vanhassa saunassa mahtavat juhlat. Polttarit olivat hyvä syy kokoontua jälleen yhteen. Illan aikana pelattiin pleikkaria, grillattiin kodassa ja uiskenneltiin ulkona poreammeessa. En kaivannut mitään muuta eikä tarvinnut olla pelko takapuolessa mitä seuraavaksi tapahtuu. Ai niin.. kaveri järjesti mulle vielä saunapesijän. Aika makee juttu..
- sdfsdfsdf
"Ne on aivan turhaa hömpötystä ja miksi pitäisi osan vieraista vielä kustantaa polttarit?"
No ihan hyvin voisi kysyä että mitä järkeä on pitää hääjuhlia, ne ne vasta hömpötystä onkin ja miksi hääparin pitää kustantaa ne? Mitä järkeä on varpajaisissa, kastajaisissa, hautajaisissa? Vittu turhia kekkereitä kaikki.
"Tätä mä en ymmärrä laisinkaan. En edes sitä että käydään syömässä yhdessä tai muuta sellaista pientä."
Et taida ymmärtää paljoa muutakaan sosiaalisesta kanssakäymisestä... ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605173Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163447Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370