Kuinka moni

teistä

haluaa itselleen pidettäväksi jonkinlaiset polttarit? ja Miksi?

Itse en tahtoisi mistään hinnasta ja onneksi mun kaaso tuntee mut niin hyvin ja ei ole edes järjestämässä mitään.

Ne on aivan turhaa hömpötystä ja miksi pitäisi osan vieraista vielä kustantaa polttarit? Tätä mä en ymmärrä laisinkaan. En edes sitä että käydään syömässä yhdessä tai muuta sellaista pientä.

Kesämorsian

6

1000

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tapansa kullakin

      Et ymmärrä että käydään syömässä tai muuta sellaista pientä? :) Minun mielestäni polttarit on hauska tilaisuus tavata tyttöporukalla ja viettää hauska päivä yhdessä. Ihan mukava perinne, mennyt vaan nykyään ehkä jo vähän yli, mutta kaikkihan voi järjestää omannäköisensä polttarit. Tai olla järjestämättä, niin kuin sinä haluat tehdä. Ei kai siitä kukaan syyllistä? Minä haluan sitten aikanani polttarit, nykyään kaikki on niin kiireisiä että isommalla porukalla tulee harvoin kokoonnuttua. Siinä on ainakin tekosyy kokoontumiselle, polttareista kuitenkin tiedetään yleensä aikaisin ja ehditään järjestää niin, että mahdollisimman moni pääsee paikalle. Ja jos voi viettää tavallista tyttöjen iltaa niin miksei sitten polttareita? Minä en ainakaan mitään laskuvarjohyppyä halua enkä sitä, että ihmiset maksaa itsensä kipeiksi. Jotain kivaa yhdessäoloa lähinnä.

      • mieltä kanssasi

        Minun polttarini tulevat olemaan juuri minun näköiseni (tai näin minulle on luvattu), eli hauskan pitoa hyvässä seurassa. Olemme jo aiemmin ystävien kanssa puhuneet ettei meitä varmaan saa enää yhteen porukkaan iltaa viettämään mikään muu kuin polttarit. Aina jollain on joku meno ym. polttareista ei taas niin herkästi jää pois (en kyllä tiedä syytä tälle). Tyttöjenillasta ei tosin täysin voi puhua koska pari parhaista ystävistäni on miehiä ja he ovat mukana. Itse pidän pääasiana päästä viettämään aikaa minulle tärkeiden ihmisten kanssa, ilman kiirettä.
        Tosin uumoilen jotain hieman räväkämpääkin olevan luvassa, vaikka pyysin etteivät ainakaan rahaa kauhesti kuluttaisi, ihan jo sillä ettei kenenkään tuleminen jää siitä kiinni.


    • ryynis

      ...ei ole minun juttuni ahtautua ampiaispukuun ja mennä torille myymään piparia...
      Eli tahdon vain pitää hauskaa kaveriporukalla, käydä syömässä, käydä kauneushoitolassa tai ihan vain olla kotosalla.

      Miksi en tahtoisi pitää polttareita?
      Minulla ainakin on ajatuksena mennä vain kerran naimisiin elämäni aikana, joten miksi sitä ei saisi juhlistaa?
      Juhlistavathan ihmiset syntymäpäiviäänkin vaikka ne ovat joka vuosi.

    • mstobemrs

      Polttarithan on vain loistava tekosyy viettää hauskaa iltaa kamujen kanssa. Ja mikä parasta: kamut järkkää ohjelmaa ja itse voi vaan nauttia seurasta.

      En kaipaa nolailuja tai typeriä naamiaisasuja, mutta hauskaa illan viettoa yhdessä omien kavereideni kanssa (miehiä ja naisia siis).

      • aatuppi

        Olen tällainen rauhallinen kaveri ja bestis järjesti vanhassa saunassa mahtavat juhlat. Polttarit olivat hyvä syy kokoontua jälleen yhteen. Illan aikana pelattiin pleikkaria, grillattiin kodassa ja uiskenneltiin ulkona poreammeessa. En kaivannut mitään muuta eikä tarvinnut olla pelko takapuolessa mitä seuraavaksi tapahtuu. Ai niin.. kaveri järjesti mulle vielä saunapesijän. Aika makee juttu..


    • sdfsdfsdf

      "Ne on aivan turhaa hömpötystä ja miksi pitäisi osan vieraista vielä kustantaa polttarit?"

      No ihan hyvin voisi kysyä että mitä järkeä on pitää hääjuhlia, ne ne vasta hömpötystä onkin ja miksi hääparin pitää kustantaa ne? Mitä järkeä on varpajaisissa, kastajaisissa, hautajaisissa? Vittu turhia kekkereitä kaikki.

      "Tätä mä en ymmärrä laisinkaan. En edes sitä että käydään syömässä yhdessä tai muuta sellaista pientä."

      Et taida ymmärtää paljoa muutakaan sosiaalisesta kanssakäymisestä... ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      129
      4650
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3387
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3380
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      49
      3150
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2985
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      19
      2594
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2229
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe