Kuinka moni

teistä

haluaa itselleen pidettäväksi jonkinlaiset polttarit? ja Miksi?

Itse en tahtoisi mistään hinnasta ja onneksi mun kaaso tuntee mut niin hyvin ja ei ole edes järjestämässä mitään.

Ne on aivan turhaa hömpötystä ja miksi pitäisi osan vieraista vielä kustantaa polttarit? Tätä mä en ymmärrä laisinkaan. En edes sitä että käydään syömässä yhdessä tai muuta sellaista pientä.

Kesämorsian

6

1013

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tapansa kullakin

      Et ymmärrä että käydään syömässä tai muuta sellaista pientä? :) Minun mielestäni polttarit on hauska tilaisuus tavata tyttöporukalla ja viettää hauska päivä yhdessä. Ihan mukava perinne, mennyt vaan nykyään ehkä jo vähän yli, mutta kaikkihan voi järjestää omannäköisensä polttarit. Tai olla järjestämättä, niin kuin sinä haluat tehdä. Ei kai siitä kukaan syyllistä? Minä haluan sitten aikanani polttarit, nykyään kaikki on niin kiireisiä että isommalla porukalla tulee harvoin kokoonnuttua. Siinä on ainakin tekosyy kokoontumiselle, polttareista kuitenkin tiedetään yleensä aikaisin ja ehditään järjestää niin, että mahdollisimman moni pääsee paikalle. Ja jos voi viettää tavallista tyttöjen iltaa niin miksei sitten polttareita? Minä en ainakaan mitään laskuvarjohyppyä halua enkä sitä, että ihmiset maksaa itsensä kipeiksi. Jotain kivaa yhdessäoloa lähinnä.

      • mieltä kanssasi

        Minun polttarini tulevat olemaan juuri minun näköiseni (tai näin minulle on luvattu), eli hauskan pitoa hyvässä seurassa. Olemme jo aiemmin ystävien kanssa puhuneet ettei meitä varmaan saa enää yhteen porukkaan iltaa viettämään mikään muu kuin polttarit. Aina jollain on joku meno ym. polttareista ei taas niin herkästi jää pois (en kyllä tiedä syytä tälle). Tyttöjenillasta ei tosin täysin voi puhua koska pari parhaista ystävistäni on miehiä ja he ovat mukana. Itse pidän pääasiana päästä viettämään aikaa minulle tärkeiden ihmisten kanssa, ilman kiirettä.
        Tosin uumoilen jotain hieman räväkämpääkin olevan luvassa, vaikka pyysin etteivät ainakaan rahaa kauhesti kuluttaisi, ihan jo sillä ettei kenenkään tuleminen jää siitä kiinni.


    • ryynis

      ...ei ole minun juttuni ahtautua ampiaispukuun ja mennä torille myymään piparia...
      Eli tahdon vain pitää hauskaa kaveriporukalla, käydä syömässä, käydä kauneushoitolassa tai ihan vain olla kotosalla.

      Miksi en tahtoisi pitää polttareita?
      Minulla ainakin on ajatuksena mennä vain kerran naimisiin elämäni aikana, joten miksi sitä ei saisi juhlistaa?
      Juhlistavathan ihmiset syntymäpäiviäänkin vaikka ne ovat joka vuosi.

    • mstobemrs

      Polttarithan on vain loistava tekosyy viettää hauskaa iltaa kamujen kanssa. Ja mikä parasta: kamut järkkää ohjelmaa ja itse voi vaan nauttia seurasta.

      En kaipaa nolailuja tai typeriä naamiaisasuja, mutta hauskaa illan viettoa yhdessä omien kavereideni kanssa (miehiä ja naisia siis).

      • aatuppi

        Olen tällainen rauhallinen kaveri ja bestis järjesti vanhassa saunassa mahtavat juhlat. Polttarit olivat hyvä syy kokoontua jälleen yhteen. Illan aikana pelattiin pleikkaria, grillattiin kodassa ja uiskenneltiin ulkona poreammeessa. En kaivannut mitään muuta eikä tarvinnut olla pelko takapuolessa mitä seuraavaksi tapahtuu. Ai niin.. kaveri järjesti mulle vielä saunapesijän. Aika makee juttu..


    • sdfsdfsdf

      "Ne on aivan turhaa hömpötystä ja miksi pitäisi osan vieraista vielä kustantaa polttarit?"

      No ihan hyvin voisi kysyä että mitä järkeä on pitää hääjuhlia, ne ne vasta hömpötystä onkin ja miksi hääparin pitää kustantaa ne? Mitä järkeä on varpajaisissa, kastajaisissa, hautajaisissa? Vittu turhia kekkereitä kaikki.

      "Tätä mä en ymmärrä laisinkaan. En edes sitä että käydään syömässä yhdessä tai muuta sellaista pientä."

      Et taida ymmärtää paljoa muutakaan sosiaalisesta kanssakäymisestä... ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      31
      5222
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      141
      2444
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      139
      2118
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      54
      1947
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1800
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      57
      1317
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      171
      1121
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      70
      971
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      313
      889
    10. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      172
      810
    Aihe