Eli olen poika käyn lukiota ja minulla on vain yksi kaveri, jonka seurassa pystyn melkein olemaan oma itseni. Muiden ``kavereiden´´ kanssa en pysty olemaan ollenkaan oma itseni, johtuu luultavasti huonosta itsetunnostani ja 8 vuoden kiusaamisesta. Muutenkin elämäni tuntuu täysin tyhjältä, ja haluaisin vaan lähteä pois ja jättää kaiken elämästä taakseni. Vanhempani ovat eronneet ja toinen osapuoli heistä on hänkin aina haukkunut minua ja pettänyt niin monet kerrat että en enää pysty suunnilleen katsoa ihmistä silmiin kun puhun.
Tämä kesäkin jälleen kerran täysin perseestä kun neljän seinän sisällä joutuu olemaan, koska muiden ihmisten kanssa sosiaalinenkanssakäyminen ja uusien ihmissuhteiden solmiminen on vaikeaa minulle.
Ja koska olen melko ujo, tunteellinen ja herkkä, niin eipä taida vastakkaista sukupuolta tämmöinen poika kinnostaa...
No mutta ehkä minut on tarkoitettu elämään erakkona..
Tämä kesäkin jälleen kerran täysin perseestä kun neljän seinän sisällä joutuu olemaan, koska muiden ihmisten kanssa sosiaalinenkanssakäyminen ja uusien ihmissuhteiden solmiminen on vaikeaa minulle.
Ja koska olen melko ujo, tunteellinen ja herkkä, niin eipä taida vastakkaista sukupuolta tämmöinen poika kinnostaa...
No mutta ehkä minut on tarkoitettu elämään erakkona..
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hei, ikävä kuulla että sulla on hankalaa, ja tosi tyhmää että sua on kiusattu. Kiusataanko sua vieläkin?
Mutta hey, nyt ilotset siitä että sulla on yksi semmonen kaveri, jonka kanssa koet suht kotoisaksi olosi. Tuo olo; että tahtoo jättää kaken taakse on hyvin yleinen lukiossa. Minäkin muistan kun tahdoin pikkuisesta kotikaupungista pois ja ainoa este tuntui olevan lukio. Mutta sen jälkeen, pääsinkin elämässä eteenpäin ja olokin kohentui kun sai avaimet omaan elämään.
Onneksi sulla on hyvä itsetuntemus. Tiedät miksi käyttäydyt tietyllä tavalla tai mistä huono itsetunto voi johtua. Se on kuule hyvä asia, että olet asioita analysoinut ja miettinyt, sillä sinä olet se, joka voi ne asiat myös muuttaa!
Itseasiassa tuo silmiin katsominen on yllättävän tärkeää, sillä se on myös se, jolla sinä viestität muille ihmisille millainen olet. Nyt opettelet sitä taitoa! Aloitat vaikka kauppankassan kanssa. Kun käyt ostoksilla, katso myyjää silmiin. Vaikka alkaisit sillä, että katsot pari sekuntia, hyvä. Seuraavalla kerralla pidempää.
On kauheeta tuo sun vanhemman käytös! Mutta ei sun tarvitse "rakastaa" sun vanhempaa vain siksi, että se on sun vanhempi. Olethan sinäkin ihminen jolla on täysi oikeus tulla kohdeltuna sellaisena. Jos sulla on sellainen olo, että tahtoisit puhua siitä, tai jostain muusta...käy koulusi terveydenhoitajalla tms. jos hänellä olisi tietoa kuraattorista tai jostain, jolle voisit käydä asiasta puhumassa. Puhuminen kyllä auttaa, vaikka sitä on joskus vaikeaa uskoa.
On vaikeaa tehdä uusia tuttavuuksia, jos tunuu että se on hankalaa. Mutta jos yrittäisit... mene muiden mukana, ja ihan tietoisesti yritä aloittaa jutustelua uusien ihmisten kanssa. Ei se mitään anna, jos ei otakkaan. Rohkeutta ystäväiseni!
Ja mitä tuohon vastakkaiseen sukupuoleen tulee. Kuule, tunteellisempi jätkä on niin paljon ihanempi kuin joku idiootti joka yrittää leikkiä kovaa. oikeasti hyvälle tyypille on niin paljon mkavempi puhua, keskustella ja löytää yhteistä säveltä. Odotappas vaan, jossain vaiheessa olet todella kuumaa kamaa.
Sinut on luotu siihen, mihin haluat sun olevan luotu!
- S
Kiiän kovasti asiallisesta kommentistasi. Kiva vaihteeksi saada kannustavaa palautetta. Ehkä vielä joskus täältä pimeydestä löytyy valoa.
Kyllä sieltä pimeydestä joskus valoo vielä löytyy... (: Inhottavaa että sua on kiusattu, ei oo todellakaan helppoo.
'Ja koska olen melko ujo, tunteellinen ja herkkä, niin eipä taida vastakkaista sukupuolta tämmöinen poika kinnostaa...'
Mutta tähän voisin sanoo että musta ainakin olis ihanaa jos poika olis tunteellinen ja herkkä, ja vähän ujokin, koska itekin oon...
" Ja koska olen melko ujo, tunteellinen ja herkkä, niin eipä taida vastakkaista sukupuolta tämmöinen poika kinnostaa... "
Tohon ensinnäki että monet, todellaki monet tytöt arvostaa tommosia piirteitä pojassa :) mie ainaki ja kaikki kaveritytötki kyllä ^^
Luokallas on varmana muitaki ujoja. Voisiks kokeilla mennä juttelee niille? Mieki olin ujo mut oon saanu itseluottamusta ihan en ees tiiä miten, jotenki vaa ku olin ihmisten kans tekemisis aika paljo ni ei se enää oikeestaa jännitä sillee .. Tutustu ittees ! :) Kirjota vaik päiväkirjaa ja eti omat hyvät puoles ja oo ylpee niistä, eti omat huonot puoles ja hyväksy ne. Yllättävän monet on ollu nuorena ujoja mut iän myötä tullu rohkeemmiks. Oikeestaa lähes kaikki on tai on ollu ujoja joskus. Siit pääsee yli, onneks. Se rajottaa elämää tosi paljo ..
Harmi että kesäs kuluu yksin :/ Ehkä voisit hankkii tuttuja netissä ? Mie ainaki juttelisin mielelläni kanssas meses jos annat osottees :) Onhan sitä kaikenlaista tapahtumaa mut jos et uskalla mennä eikä oo ketää kenen kanssa mennä nii .. Mut voihan sitä yksinki mennä :) Käy kävelees kaupungilla .. esillä oloon tottuu, ja sillon voit sitte yrittää kattoo ihmisii silmii . Saisit rohkeutta ? Tsemppiä siulle, oot varmasti hieno ihmine :)