eipä käynnisty

huuhuu

xp home editionin kanssa sellainen ongelma ettei enää käynnisty, tulee vain fujitsun logo. Ei siis pääse biossiin eikä setupiin.

(2006 ja scaleo)

Kone on pari vuotta vanha ja vasta vähän aikaa sitten otettu käyttöön internetin kanssa. Mitään ei ole netistä ladattu eikä muitakaan ohjelmia asennettu (hitto kun ei ehtinytkään). Käynnistyi aluksi ihan normaalisti mutta yhtäkkiä "tilttasi" ja hetken päästä tuli ruutuun ns. sininen pysäytyskuva, jossa se ilmoittaa että windows pysäytetään/suljetaan jne, jne ja alapuolella pitkä numerosarja....

Olen ymmärtänyt että tämä ns. pysäytys tarkoittaa sitä että suojellakseen kovalevyä, kone ei anna sitä käynnistää. Jotain tällaista.

Ongelma onkin että miten saada kone taas toimimaan?

Kertaalleen sain sen niin että avasin ja käynnistin uudelleen ja uudelleen noin 50 kertaa mutta hetken päästä tuli taas sinistä kuvaa.

Olisiko täällä joku fiksumpi joka tietäisi mistä on kyse.

1

467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • blaah

      mutta tavallisesti tietokoneissa BIOS SETUP on täysin käyttöjärjestelmästä riippumaton. Yleensä se aukeaa painamalla deleteä siinä alkuruudussa.

      Windowsissa ei tietääkseni ole mitään tuollaista suojelutoimintoa. Koneesi on voinut hajota tai käyttöjärjestelmä on voinut jostain syystä seota. Antamillasi "jne, jne" -tyyppisillä tiedoilla on mahdotonta paikallistaa vikaa mihinkään. Huollossa osaavat varmasti auttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      208
      4623
    2. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      188
      2596
    3. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      67
      1522
    4. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      96
      1210
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      107
      1130
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      125
      1129
    7. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      9
      1092
    8. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      71
      1071
    9. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      134
      1040
    10. Bim bom ovikello soi!!

      Mitä tekisit jos kaivattusi ilmestyisi ovesi taakse?
      Ikävä
      109
      989
    Aihe