Lehdissä on uutisoitu, että nyt rommaa omakotitaloissa. Yli 10% on jo rommannut ja lisääkin voi olla tulossa. Nyt näet tehdään kauppaa halvoilla lättäkattotaloilla, joita tehtiin sarjatyönnä Neuvostoliiton aikaan.
Pitäisikö minun huolestua? Onko talomme arvo laskenut? En tiedä, silllä emme aio myydä! Weber-grillissä on tuli ja kohta laitetaan esiviilennetyt tornadokset käristymään. XO:ta juodaan ja pidetään laatuaikaa.
Kuinkas tuhnujen luona? Siirryttekö suoraan vuokraläävästä omakotitaloon, kuten niin monen lottoajan unelmana on? Vai onko totuus se, että otetaan lusikka kauniiseen käteen ja ostetaan pieni läävä betonikasarmista "rommaushintaan" eli 5000 euroa halvemmalla kuin mitä se olisi viime vuonna maksanut. Se unohdetaan, että vuokriin on palanut jo ainakin 7000 euroa viimeisen vuoden aikana. Tuhnuttelun hinta on todella kova!
Pitäisikö minun huolestua? Onko talomme arvo laskenut? En tiedä, silllä emme aio myydä! Weber-grillissä on tuli ja kohta laitetaan esiviilennetyt tornadokset käristymään. XO:ta juodaan ja pidetään laatuaikaa.
Kuinkas tuhnujen luona? Siirryttekö suoraan vuokraläävästä omakotitaloon, kuten niin monen lottoajan unelmana on? Vai onko totuus se, että otetaan lusikka kauniiseen käteen ja ostetaan pieni läävä betonikasarmista "rommaushintaan" eli 5000 euroa halvemmalla kuin mitä se olisi viime vuonna maksanut. Se unohdetaan, että vuokriin on palanut jo ainakin 7000 euroa viimeisen vuoden aikana. Tuhnuttelun hinta on todella kova!
Vastaukset 12
Vanhimmat
, että mihin oikein lopulta pyrit ? Esittämään, ettei raju hintojen syöksy haittaa juuri ostaneita, vaiko saada maltilliset ostajat kaupoille, koska sinua todellakin haittaa tälläkin hetkellä jyrkentyvä syöksy.
Ensimmäisestä vaihtoehdosta olisi terveen älyn nimessä hyvä luopua, sillä kukaan ei tiedä kuka olet, eikä kiinnostakkaan. Toisessa vaihtoehdossa olisi varmasti parempi esittää henkilöä, joka on juuri tehnyt kaupat ja kaikki on loistavasti tästä kolme vuotta eteenpäin. Tämä valaisi varmasti paremmin ostointoa, kuin nykyinen mitäänsanomaton "kuinkas tuhnujen luona" -juttu.
Viilennetyistä tornadoista kannattaa myös tarinoiden elementtinä luopua, sait niistä niin pahasti selkään joku aika sitten.
Onko käynyt mielessä, että mitä jos vain nautin ok-asukkaan laatuelämästä citymaastureiden, päältäajettavien ruohonleikkureiden ja maukkaiden grillipihvien kera? Ehkä minusta on mukavaa, että suomen pystykoirani päihittää naapurin laboratorionnoutajan mennen tullen? Ehkä XO-konjakki nyt vain maistuu kylmänä paremmin, samoin kuin tornadokset, joista sihautetaan turhat nesteet pois paiston aikana.
Taidankin ottaa kulauksen Cava Codorniuta ja päälle la rose celebration burtia ja päälle kurlaan sitten kunnon totillisen XO:ta. Hölkyn kölkyn ja terveisiä kaikille varakkaille ok-asukkaille! Kyllä kelpaa!
Kun vielä paljastuu, ettei edes tiedä, mistä puhuu, niin aika heikosti se mihinkään aitoon nautiskeluun yhdistyy.
itseäni kiehtoo hyvät sijoitusmahdollisuudet lähitulevaisuudessa, niiden avulla voi kenties toteuttaa suuria unelmia (ei asunto suomessa ;). Johan noita lainoja tulikin yli vuosikymmen makseltua, joten jotain jäi käteenkin varsinkin, kun viimeisen omistusasunnon hinnan nousu oli hurjaa 2000-luvulla.
Tällä hetkellä edes kulmakarvani ei kohoa asuntomarkkinoiden vuoksi. Ei saatavaa sillä rintamalla nyky hintatasolla.
Joten nautitaan olostamme niin omakotiasukkaat, kuin vuokralaisetkin, jokaiselle mukavaa ja hyvää elämää!
Voisitko vielä täsmentää, mistä erityisesti et tiedä? Meitä kaikkia kiinnostaa tietää asiat, joista et tiedä mitään.
tornaadoista, tietenkin.
Nyt kaikki siis tietävät, ettet tiedä tornedokseista mitään. Haluaisitko listata tähän muitakin asioita, joista et tiedä?
Hauskoja juttuja, mutta mihin tarvit citymaasturi, kun et taida olla milloinkaan ajokunnossa :)
Hintojen laskulla on merkitystä vain niille, jotka eivät ole ostaneet ja niitähän tällä palstalla tuntuu riittävän :)
Ihmettelen vain että eikö vieläkään ole oikea hetki siirtyä odottajasta ostajan rooliin? Vai onko tämä romahdus vieläkin ihan liian pieni jotta sillä kuittaisi odottelun kustannukset?
No tänään en tarvitse autoa mihinkään, sillä upea vaimoni käy tietenkin hoitamassa hänelle kuuluvat ruokaostokset. Samalla hän tuo handelista laatikollisen XO:ta ja käy rautakaupasta hakemassa valitsemani painepesurin, jossa on integroituna terassipesuri.
Kohta terassit kiiltävät, kunhan olen ensin kytkenyt pesurin hanaan ja näyttänyt vaimolle, kuinka sitä käytetään. Loppuupahan narina linnunkakoista terassilla. Niin, linnunkakkahan on meidän ok-asukkaiden riesa, mutta toisaalta onhan noita fasaaneja ja riikinkukkoja mukava katsella ja näyttää lapsille.
Eivät ne tuhnut mitään osta. Mahtavatko välittäjät edes ottaa tosissaan, jos tuhnu lipsauttaa odotelleensa rommausta ja heittävänsä -10% tarjouksen peliin? Tuskin, sitäpaitsi pankissakin voidaan olla tuhnun kanssa eri mieltä etukäteen säästetystä summasta.
Mutta nyt kurlaan XO:ta. Taidanpa pyytää vaimoa laittamaan minihameen stringien päälle ennen terassin pesuun ryhtymistään. Kippistä!
Nuorin ipana lentää kotopesästä noin 15 vuoden kuluttua. Siihen saakka asutaan tässä ja vietetään laatuaikaa. Tuhnuille tiedoksi, että valtion "viisas" koulutuspolitiikka muutamaa vuotta ennen it-kuplaa varmisti sen, että minulta eivät työt lopu koskaan.
Sama täällä! Työt eivät lopu koskaan ja terveyskään ei reistaile, sillä poljen kuntopyörää joka päivä puoli tuntia ja handelista haen näin kesällä satsin XO:ta ihan oikealla munamankelilla! Kylllä kelpaa!
Oli pakko tulla kehaisemaan, kuinka hieno uusi painepesuri meillä onkaan. 220 terabaaria täyttä voimaa, 600 kuutiota tunnissa ja sulake vaihdettiin 20 ampeeriin entisestä kymmenestä. Kyllä lähti töhnät citymaastureista ja riikinkukonpaskat hienosta tiiliseinästä alta muutaman sekunnin ja samalla vaivalla katkaistiin voikukan varret! No tulihan sille hintaa, yli 1000 euroa, mutta nyt ruiskutetaan niin että naapurin astianpesukone pysähtyy! Ja XO-konjakkia tietysti päälle! Huh kun on maha täynnä sisäfilettä ja muita herkkuja! Kyllä kelpaa!