Sähköpääkeskus.
Kun harjoitusajot loppui varmaan ruvettiin asuntoautoissa / vaunuissa kuivattelemaan sähköllä ajovaatteita.
(sadepäivä)
Kuinkas sattuikaan niin sähköt hävisi koko alueelta.
Mitäs siellä säännöissä lukee lämmityksestä ?
Nyt siitä kärsivät kaikki (eipä lämmennyt saunakaan)
Kuka maksaa uuden keskuksen / mittarin / ylityöasennukset.
Varmaan kuuluu kisan järjestäjälle??
Kun harjoitusajot loppui varmaan ruvettiin asuntoautoissa / vaunuissa kuivattelemaan sähköllä ajovaatteita.
(sadepäivä)
Kuinkas sattuikaan niin sähköt hävisi koko alueelta.
Mitäs siellä säännöissä lukee lämmityksestä ?
Nyt siitä kärsivät kaikki (eipä lämmennyt saunakaan)
Kuka maksaa uuden keskuksen / mittarin / ylityöasennukset.
Varmaan kuuluu kisan järjestäjälle??
Vastaukset 4
Vanhimmat
No panic.
Jos keskus kärähtää niin siinä on ollut vika.
Ei ylikuormitus keskusta käräytä jos suojalaitteita (sulakkeita) ei ole muutettu luvattomasti tai korvattu itätyyliin rautanauloilla.
Mitä oikein tapahtui. Suliko johtimet?
Toivottavasti ei syttynyt tulipaloa tai saatu sähköiskuja.
Korjauskustannukset (normaalityöaikana) kuuluvat yleensä laitteiston haltijalle jos laitteistoa on käytetty asianmukaisesti.
Tälläisessä tapauksessa ylikuormitus ei ole mitenkään epänormaalia. Kyllä sen pitää kestää kärähtämättä.
Varmasti on vaikea saada nopsasti kuntoon ja sähköt kisoihin. Energialaitoksen päivystys paikalle? Eiköhän pojat jotain keksi. Muussa tapauksessa aggrekaatti tai useampi vuokraamosta ja sähkö kisajärjestäjien laitteisiin. Varikosta viis ;)
Sähkön käyttöä lämmittämiseen on vaikea rajoittaa ja/tai valvoa perinteisissä ratavarikkosähköistyksissä. Sähköä käytetään vaikka sun mihin varsinkin kun siitä joutuu maksamaan kohtuullisen paljon. Teknisiä mahdollisuuksia tehon rajoittamiseen toki olisi, mutta nykyiset sähköasennukset pitäisi ajatella uudelleen ja tuskin kannattaa jos tyypillisesti vain 1-2 vastaavanlaajuista tapahtumaa vuodessa.
Toi saunaongelma onkin jo tosi paha vaikka kyseessä "vain" sähkösauna! Kyllä kisajärjestäjällä pitää aina olla varajärjestelmä saunan lämmittämiseksi :)
Sääennusteet lupaakin näköjään taas mielenkiintoista supisuomalaista kesäsäätä viikonlopuksi. Tosin lämmintä - päinvastoin kuin Vihdissä. Snif snif.
Hyvää ja sähköistä kisaa kuitenkin kaikille.
asennukset siellä? Yleensä laitetaan sulakkeet estämään kärähdykset.
Voivoivoivoivoivoivoivoivoivoivovoivoivoivoivoivoivoivoivoivoivivovoivoivoivoivoivoivoivoivoivoivoivoivoi.
Kyllä nyt on iso huoli, miten suomen kartingin tulevaisuuden kanssa nyt käy.
Voivoivoivoivoivoivoivoivoivoivoivoivoivoivoivoiviovoivoioivvoivoivoivoivoi.
pipoos pari napsuu kireemmälle niin oot valmis sm-luokkiin. susta tulee todennäköisesti f1-maailmanmestari. Onnittelut t. karting-HARRASTAJAT. ps. laita nimes tälle palstalle niin tiedetään keneen puolesta liputetaan...