Please, antakaa ideoita ja neuvoja yksinmatkustavalle naiselle!
Miten olette järjestäneet tutustumisen Shirakawagon alueeseen? Minulla tulee olemaan JR pass.
En oikein osaa päättää, mitä kautta menisin, ja missä yöpyisin välillä Nagoya-Kanakawaza.
Monta päivää seudun tutustumiseen yleensä menee? En tee vaellusretkiä ( ja aikaa on niin paljon kuin haluan, koska menen kuukaudeksi).
Siellä näkyy olevan paljon ryokaneita, onko kokemusta onko niissä singlehuoneita? Haluaisin yöpyä gassho-zukurissa ainakin 1:n yön!
Jos lähden Tokiosta, onko aivan mahdoton ajatus mennä "yläkautta" eli Niigatan kautta junalla?
Kannattaisiko pitää tukipaikkana vaikka Takayamaa tai Kanakawazaa, ja tehdä niistä alkaen päivän retkiä, vai mennä eteenpäin koko ajan?
Seudulla matkustaneet: kaikki neuvot ja ideat ovat tervetulleita!
Kiitos etukäteen.
Shirakawagon alue
1
612
Vastaukset
- Rakuten
Vuosi sitten olin tuolla alueella. Tulin Nagoyan suunnasta junalla ja asuin aluksi kaksi yötä Takayamassa tässä Minshuku Sosuke ryokanissa, http://www.japaninspesialisti.fi/catalog.cfm?nSupplierId=677&nHotelNo=22469&nonlinecatalogueNo=16616.
Junamatkalla on paljon nähtävää, rata seurailee joen uomaa a välillä näkymät olivat henkeäsalpaavia.
Takayamassa on mm. Hida-No-Sato ( http://www.japan-guide.com/e/e5901.html ) ulkoilmamuseo jossa voi tutustua mainitsemiisi Gassho-Zukuri taloihin.
Matkaa jatkoin vuorten yli bussilla suoraan Kanazawaan. Tässä aikataulu http://www.nouhibus.co.jp/english/shirakawago_kanazawa.html
Jos matkalla haluaa yöpyä on tuo Shirakawa-go varmaankin oikean kohde, ainakin paikallisia turisteja oli paljon, samoi G-Z taloja.
Kanakawazalla taisit tarkoittaa Kanazawaa joka on myös tutustumisen arvoinen kaupunki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4443009Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1372245- 1322063
Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2081314Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä71305Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1511243Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel281218- 81046
- 561021
- 37775