Please, antakaa ideoita ja neuvoja yksinmatkustavalle naiselle!
Miten olette järjestäneet tutustumisen Shirakawagon alueeseen? Minulla tulee olemaan JR pass.
En oikein osaa päättää, mitä kautta menisin, ja missä yöpyisin välillä Nagoya-Kanakawaza.
Monta päivää seudun tutustumiseen yleensä menee? En tee vaellusretkiä ( ja aikaa on niin paljon kuin haluan, koska menen kuukaudeksi).
Siellä näkyy olevan paljon ryokaneita, onko kokemusta onko niissä singlehuoneita? Haluaisin yöpyä gassho-zukurissa ainakin 1:n yön!
Jos lähden Tokiosta, onko aivan mahdoton ajatus mennä "yläkautta" eli Niigatan kautta junalla?
Kannattaisiko pitää tukipaikkana vaikka Takayamaa tai Kanakawazaa, ja tehdä niistä alkaen päivän retkiä, vai mennä eteenpäin koko ajan?
Seudulla matkustaneet: kaikki neuvot ja ideat ovat tervetulleita!
Kiitos etukäteen.
Shirakawagon alue
1
632
Vastaukset
- Rakuten
Vuosi sitten olin tuolla alueella. Tulin Nagoyan suunnasta junalla ja asuin aluksi kaksi yötä Takayamassa tässä Minshuku Sosuke ryokanissa, http://www.japaninspesialisti.fi/catalog.cfm?nSupplierId=677&nHotelNo=22469&nonlinecatalogueNo=16616.
Junamatkalla on paljon nähtävää, rata seurailee joen uomaa a välillä näkymät olivat henkeäsalpaavia.
Takayamassa on mm. Hida-No-Sato ( http://www.japan-guide.com/e/e5901.html ) ulkoilmamuseo jossa voi tutustua mainitsemiisi Gassho-Zukuri taloihin.
Matkaa jatkoin vuorten yli bussilla suoraan Kanazawaan. Tässä aikataulu http://www.nouhibus.co.jp/english/shirakawago_kanazawa.html
Jos matkalla haluaa yöpyä on tuo Shirakawa-go varmaankin oikean kohde, ainakin paikallisia turisteja oli paljon, samoi G-Z taloja.
Kanakawazalla taisit tarkoittaa Kanazawaa joka on myös tutustumisen arvoinen kaupunki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2234111Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112593Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382325Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811416Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te861298- 481159
- 751037
- 59913
- 45896
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58891