Please, antakaa ideoita ja neuvoja yksinmatkustavalle naiselle!
Miten olette järjestäneet tutustumisen Shirakawagon alueeseen? Minulla tulee olemaan JR pass.
En oikein osaa päättää, mitä kautta menisin, ja missä yöpyisin välillä Nagoya-Kanakawaza.
Monta päivää seudun tutustumiseen yleensä menee? En tee vaellusretkiä ( ja aikaa on niin paljon kuin haluan, koska menen kuukaudeksi).
Siellä näkyy olevan paljon ryokaneita, onko kokemusta onko niissä singlehuoneita? Haluaisin yöpyä gassho-zukurissa ainakin 1:n yön!
Jos lähden Tokiosta, onko aivan mahdoton ajatus mennä "yläkautta" eli Niigatan kautta junalla?
Kannattaisiko pitää tukipaikkana vaikka Takayamaa tai Kanakawazaa, ja tehdä niistä alkaen päivän retkiä, vai mennä eteenpäin koko ajan?
Seudulla matkustaneet: kaikki neuvot ja ideat ovat tervetulleita!
Kiitos etukäteen.
Shirakawagon alue
1
663
Vastaukset
- Rakuten
Vuosi sitten olin tuolla alueella. Tulin Nagoyan suunnasta junalla ja asuin aluksi kaksi yötä Takayamassa tässä Minshuku Sosuke ryokanissa, http://www.japaninspesialisti.fi/catalog.cfm?nSupplierId=677&nHotelNo=22469&nonlinecatalogueNo=16616.
Junamatkalla on paljon nähtävää, rata seurailee joen uomaa a välillä näkymät olivat henkeäsalpaavia.
Takayamassa on mm. Hida-No-Sato ( http://www.japan-guide.com/e/e5901.html ) ulkoilmamuseo jossa voi tutustua mainitsemiisi Gassho-Zukuri taloihin.
Matkaa jatkoin vuorten yli bussilla suoraan Kanazawaan. Tässä aikataulu http://www.nouhibus.co.jp/english/shirakawago_kanazawa.html
Jos matkalla haluaa yöpyä on tuo Shirakawa-go varmaankin oikean kohde, ainakin paikallisia turisteja oli paljon, samoi G-Z taloja.
Kanakawazalla taisit tarkoittaa Kanazawaa joka on myös tutustumisen arvoinen kaupunki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka702447- 671425
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww801283EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje111182- 79885
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19880- 54763
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta98736Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe28722- 30686