Olisin Paltamon lukioon ehkä menossa, mutta huolestuttaa se, että monen mielestä kys. lukio ei ole ilmapiiriltään kovin mukava yms.
Voisiko joku kertoa omakohtaisia kokemuksia Paltamon lukiosta, onko siellä oikeasti niin kamalaa mitä kuulee? Kannattaako minun mennä tuonne vai lähdenkö toiselle paikkakunnalle opiskelemaan?
Paltamon lukio
5
1560
Vastaukset
- ___
Ilmapiiri mielestäni Paltamon lukiossa on hyvä....
Millaisia kommentteja olet kuullut muilta ihmisiltä.
Esimerkkejä? - perekele
yks kakka paikka,kahvikin maksaa automaatista 50snt.
ilmapiiri on todella huono,välillä änkyttää joku puolivamokki tai kädetön opettaja.
Suosittelen vaihtamaan lukioa pikaisesti,esimerkiksi otanmäestä löytyy varmasti todella mukavia opiskeluhetkiä!- jaahassss
Ahaah, no lähdin kuitenkin toiselle paikkakunnalle. Kiva kun vastailitte kuitenkin.
- Jo kirjoittanut
jaahassss kirjoitti:
Ahaah, no lähdin kuitenkin toiselle paikkakunnalle. Kiva kun vastailitte kuitenkin.
Olen itse opiskellut Paltamon lukiossa ja minusta oppilaitos oli mukava ja on sitä yhä. Yhtään vamokkia tai kädetöntä opea en ole siellä nähnyt. Toki opettajissa, niin kuin meissä opiskelijoissa löytyy moneen lähtöön. Ne, joilla on ollut ns. motivaatio-ongelmia, ja joita opiskelu ei muutenkaan kiinnosta, tuskin pitävät ao paikasta. Tai muustakaan lukiosta. Minusta ilmapiiri on kiva ja välitön. Oppilaasta välitetään ja jos joku asia on ongelmana, siihen puututaan. Minä koin sen välittämisenä. Isoissa lukioissa opiskelija on monesti pelkkä numero, eivätkä opettajatkaan tunne oppilaita nimeltä. Ja kukaan ei kysele perään, jos olet poissa.
Tuskin mihinkään lukioon tai kouluun kannattaa lähteä, jos asenne on jo valmiiksi kielteinen. Minä olen ollut tyytyväinen ja niin ovat olleet ystävänikin, mutta kaikki ei sovi kaikille. Eikä lukion tarkoitus ole olla päivähoitopaikkana heille, jotka eivät koulutusta arvosta. Siksipä on hyvä että on olemassa vaihtoehtoja.
- Anonyymi
Tämä keskustelu on jo vanhentunut, mutta koska löysin tämän, niin kirjoitanpa tähän jotain muisteluksia. Olen itsekin ollut Paltamon lukiossa, vuosina xx-xx eli "jokunen" vuosi sitten. Silloin Korpitien koulu toimi vielä vanhoissa tiloissa, jotka molemmat on nytten jo hajotettu ja uusi tehty tilalle. Kävin toissa kesänä katsomassa sitä. Paikkaa ei tahdo enää tuntea samaksi, vaikka opetustoimi on edelleen jäljellä, sekä nimi Korpitien koulu (Se on: Paltamon yläaste ja lukio).
No mitä Paltamon lukioon tulee, niin oli se minusta ihan hyvä koulu. Raili Kemppainen oli siellä silloin rehtorina ja oli kyllä loisto-täti! Sen parempaa rehtoria ei ole toista. Myös opettajat olivat minusta hyvät - SINIKKA HEISKANEN varsinkin. Hänen tunneillaan ei ollut mahdollista olla oppimatta ruotsia. Oli hän kyllä niin loistava ja taitava opettaja. Toiset tykkäsivät hänestä, toiset eivät. Eipä sitä kukaan voi kaikille olla mieliksi. Sinikka oli tosi VAATIVA, jopa vähän ankara, mutta hän tarkoitti kaikella hyvää.
Ja kauniitä tyttöjä... Niitähän oli. Kauniita, reippaita ja mukavia kainuulaistyttöjä. Paltamon lukion vuodet säilyvät alati muistoissani.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla723014Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "632589SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past1082393Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.871466Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,341286Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html101997Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o189972Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m83913Sofia Belorf esittelee Dubain kotinsa
Lääniä on kattohuoneistossa. https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011999877.html154868Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä68805