Eilatin lämpötila helmikuun lopulla?

Eilattiin matkaava

Millainen lämpötila Eilatissa on helmikuun lopulla? Kun luin jotakin matkakertomuksia täällä, on suositeltu ottamaan kevyttoppatakki mukaan. Onko siellä todellakin niin kylmä helmikuussa? Kokemuksia!

Millaisia shoppailumahdollisuuksia Eilatista löytyy? Ostoskeskuksia vai yksittäisia kauppoja enemmän? Minkälainen hintataso Eilatissa on vaatteiden osalta?

Onko Eilatissa elintarvikkeet niin kalliita kuin matkaoppaat väittävät? Kokemuksesta tiedän, etteivät matkaoppaat aina kerro tässä hintatasoasiassa aivan oikeaa laitaa, esimerkiksi hintatason sanotaan olevan Dubaissa Suomen luokkaa, vaikka se on kaukana siitä. Kaikki olivat siellä puolta halvempaa kuin täällä.

Kumpaa matkatoimistoa suosittelette Eilattiin; Lomamatkoja vai Aurinkomatkoja? Kummalla matkatoimistolla olette olleet ja saitteko hyvää palvelua? Hinta matkatoimistoilla on suht sama, joten sen mukaan sitä on hieman vaikea päättää.

Lisäksi; mitä mieltä olette Eilatista yleensä matkakohteena? Suositteletko? Jos suosittelet, niin miksi? Ovatko ihmiset ystävällisiä? Onko Eilatissa kaupustelijoita, jotka yrittävät väkisin ihmisiä ostamaan jotakin?

Kiitos vastaajille!

4

5341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tilat..

      Minlä vuden helmikuun lämpötilan haluat tietää? Tukevia kun ei kukaan tiedä ;)
      Mutta todennäköisesti silloin on sellainen 24 astetta ja huonolla tuurilla
      vain 15 astetta.

      Käytä ihmessä Aurinkomatkoja. Lomamatkat on Suomen kallein
      ja ahnein ja kaikessa rahastamassa rankimman päälle.
      Hinnan päälle tulee kaikenlaisia varausmaksuja sun muuta
      ja bussikuljetuksetkin kentältä hotelliin pitää ostaa erikseen.

    • siellä

      Se hyvä puoli siellä on että kaupustelemaan ei tulla. Paitsi jos sinne
      on joku yksittäinen palestiinalainen eksynyt mutta niitä pitää varoa
      muutenkin sillä niiden mukaan lähteen lompakko. Onneksi siellä ei
      niitä ole juurikaan toisinkuin Jerusalemissa.

      Toisaalta olet kristittynä siellä vähäsen toisenluokan ihminen sillä
      paikalliset aikalailla leuhkia ja ylpeitä ja olet heille vähäsen kuin ilmaa.
      Paitsi silloin kun menet johonkin kauppaan/liikkeeseen ja joudut
      turvatarkastukseen kuin lentokentällä.. Se tehdään sitten huolella.

      Kauppoja ja ostareita löytyy monenlaisia ja hinnat ei mitään halpoja.
      Ihan Suomen hinnoissa ja kalliimpaakin.

      Silti suosittelen ja kannattaa käydä päiväreissulla vaikka ominpäin
      Egyptin ja Jordanian puolella.

      • itse käynyt

        itse olin eilatissa tänä vuonna maalis-huhtikuun vaihteessa ja vähäsen ihmettelen ,että miten niin kristityt ovat eilatissa "vähän toisenluokan ihmisiä"? Mun kokemus ei ainakaan tue tuota väitettä. Kukaan ei ollut mulle ylimielinen tms.Kukaan ei tuputa tavaroita niinkuin esim. Egyptissä ,jossa melkein koko ajan kaupungilla kävellessä joku tuputti jotakin "first price only for you". Turvatarkastuksista kaupoissa: kassit yleensä katottiin ylimalkaisesti joissain kaupoissa enkä perusteellista tarkastusta joutunut missään kokemaan. Lentokentällä kyllä oli vähäsen erilaista kuin muualla ,koska siellä kaikki haastateltiin ja sit vasta pääsi tax free alueelle ja läpi turvatarkastuksen Uusi matka jo varattu ens vuoden huhtikuuksi. Sitä odottaen .tv NIm. merkki itse käynyt


    • ..omia kokemuksiani

      vastailen omien kokemusteni mukaan kysymyksiisi;

      "Millainen lämpötila Eilatissa on helmikuun lopulla? Kun luin jotakin matkakertomuksia täällä, on suositeltu ottamaan kevyttoppatakki mukaan. Onko siellä todellakin niin kylmä helmikuussa? Kokemuksia!"

      Helmikuu on vielä talvikuukausi Israelissa. Päivälämpötila saattaa hyvinkin nousta 20 asteeseen (ylikin) ja kun aurinko paistaa lähes aina, on melko lämmintä. Aamut ja illat saattavatkin olla sen verran viileitä, että kevyttoppis on paikallaan.


      "Millaisia shoppailumahdollisuuksia Eilatista löytyy? Ostoskeskuksia vai yksittäisia kauppoja enemmän? Minkälainen hintataso Eilatissa on vaatteiden osalta?"

      Eilatissa shoppailipikkoja on laidasta laitaan. Isompia ostareita on yksi ihan lähellä ranta-aluetta. Hotellien läheisyydessä on paljon pieniä huippumuodin putiikkeja (vaate, kosmetiikka, urheilu ym). Lisää (esim ruokakauppoja) löytyy ns "paikallisten puolelta" (lentokentän toisella puolella olevasta kaupungista). Rantakatu on täynnä koruja, vaatteita, matkamuistoja ym myyviä kojuja. Hinnat edullisia kojuissa, merkkituotteet ja muoti jokseenkin suomen hinnoissa.

      "Onko Eilatissa elintarvikkeet niin kalliita kuin matkaoppaat väittävät? Kokemuksesta tiedän, etteivät matkaoppaat aina kerro tässä hintatasoasiassa aivan oikeaa laitaa, esimerkiksi hintatason sanotaan olevan Dubaissa Suomen luokkaa, vaikka se on kaukana siitä. Kaikki olivat siellä puolta halvempaa kuin täällä. "

      Hintataso maksimissaa suomen tasoa, osa edullisempaa.


      "Kumpaa matkatoimistoa suosittelette Eilattiin; Lomamatkoja vai Aurinkomatkoja? Kummalla matkatoimistolla olette olleet ja saitteko hyvää palvelua? Hinta matkatoimistoilla on suht sama, joten sen mukaan sitä on hieman vaikea päättää."

      Molemmat matkatoimistot hyviä. Meille on sopinut Lomamatkat hintansa, ajankohtien sekä hotellitarjonnan vuoksi paremmin. Palvelu ollut ok. Itse emme kovin matkatoimiston palvelu ole tarvinneet. Olemme enempi omatoimimatkalaisia.

      Eilattia suosittelen lämpimästi monestakin syystä. Olen itse menossa viidettä kertaa. Joitakin syitä asiaan; Lentomatka sopiva, ilmasto ihanaa, Punainen meri aina kaunis ja lämmin, kaupungin turvallisuus ja siisteys. Ihmiset ystävällisiä. Ei MINKÄÄNLAISTA tyrkyttämista tai perässä huutelua. Matkustaminen takseilla tai busseilla helppoa ja edullista. Juomaveden voi ottaa suoraan hanasta.

      Lopuksi; HYVÄÄ MATKAA KAIKILLE EILATIIN MATKAAVILLE!!!!!!!!!! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      57
      2326
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2007
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      112
      1681
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1232
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe