Olkalaukkua ompelemassa, apua :DD

Miruku~

Eli, olisin nyt ompelemassa olkalaukkua itselleni, mutta en tiedä ollenkaan millainen kangas olisi hyvää, ja mistä voisin löytää kaavoja? Vinkkejä, kiitos.

5

1197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse käytän paksuja verhokankaita laukkujen tekoon. Topakamman saa kun laittaa vuorin ja päällisen väliin vaikka vanua tai yks keino on laittaa vuori tikkikankaasta niin ei tarvi erillistä vuoria.
      Kaavoja en käytä vaan suunnittelen laukut itse ja piirrän vaan yksinkertaiset kaavat jos tarvitsee, yleensä teen sen suoraan kankaaseen ( nurjalle puolelle). Oletko koettanut googlettaa jos sieltä löytys kaavoja.
      Toivottavasti oli jotain apua.

      Niin, yks asia vielä...hyviä solkia ja muita kiinnittimiä löytyy kivasti kirppareilta. Itse ostan parin euron laukkuja ja otan talteen sen mitä tarviin ja laukun heitän roskiin jos ei oo muuta käyttöä.

    • kassifani

      löytyy tietysti lehdistä, mutta ainakin osoitteesta www.ottobredesign.fi löytyy ilmaisia tulostettavia kaavoja erilaisiin kassimalleihin. Parhaita kankaita on sisustuskankaat, farkku ym. Juhlavamman kassin voi toki tehdä jostain hienommastakin kankaasta, mutta muista käyttää tukikangasta.

      • klikatessa

        . . .


      • einäin

        se on www.ottobredesing.com


      • tuossakin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      160
      3566
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      51
      2030
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1088
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1024
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe