Ongelmana pintaneule sydän

Löysin Stitch´n bitch nimisestä kirjasta ohjeen pintaneule sydämmestä.Tein kirjan ohjeiden mukaisesti sen ja sain siitä onnistuneen.Nyt haluaisin tehdä samanlaisen sydämmen,mutta vaan isommalla silmukkamäärällä(23 sijaan 33:lla).

Olen saanut tehtyä 33:lla silmukalla kuvion alun oikein,mutta loppumetreillä tulee ongelma silmukoiden määrän kanssa!Millä silmukka määrällä minun pitää "supistaa" työtä,jotta saan lopun oikein?Onko kukaan muu kokeillut tätä samaa ohjetta ja osaisiko auttaa?Todellakin huomaa,että en ole lahjakas matematiikassa..

Olen ommellut alun näin:

Tein ensin 10 cm sileää neuletta ja aloitin kuvion tekemisen oikealla kerroksella.

1.kerros(oikea) 16 silmukkaa oikein, 1 nurin, loput 16 oikein
2.kerros(nurja) 15 silmukkaa nurin, 1oik,2,nurin,1oikein loput 15 nurin
3.kerros(oikea)14 silmukkaa oikein, 1n,1o,1n,1o,1n loput 14 oikein
4.kerros(nurin)13 silmukkaa nurin 1o,1n,1o,1n,1o,1n,1o loput 13 nurin
5.kerros(oikea) 12 silmukkaa oikein,1n,1o,1n,1o,1n,1o,1n,1o,1n loput 12 oikein
6.kerros(nurja)11 silmukkaa nurin, 1o,1n,1o,1n,1o,1n,1o,1n,1o,1n,1o loput 11 nurin
7.kerros(oikea)10 silmukkaa oikein, 1n,1o,1n,1o,1n,1o,1n,1o,1n,1o,1n,1o,1n loput 10 silmukkaa oikein

Tämän jälkeen iskee täydellinen black out!Kirjassa mallineuleessa, jossa työ oli tehty 23:lla silmukalla oli kerrokset kerrokset 8-16 on tehty näin: 3 oikein 1n,1o jne..loput 3 oikein ja 4 nurin 1o,1n jne.., loput 4 nurin!

Viimeiset kerrokset 17 ja 18 :
kerros 17: 5 oikein, 7 nurin, 1 oikein, 1nurin, 7 oikein, 1 nurin, 1 oikein , 1nurin 5 oikein
kerros 18: 6 nurin, 1 oikein, 9 nurin, 1 oikein ja 6 nurin
Tämä ei päde tuohon 33:lla silmukoilla tehtyyn!En voi tehdä tätä loppua niin, kuin mallissa oli.Ne silmukat pitäisi jotenkin osata laskea,jotta saan kuvion lopun oikein...

Yritin etsiä netistä kuvaa tuosta tekemästäni kuviosta,mutta en löytänyt sellaista.Toivottavasti ymmärsitte mitä ajan takaa..

3

1251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selväksi

      Ensimmäinen juttu on se, että koska olet leventänyt sydäntä, joudut myös korottamaan sitä, että saat mittasuhteet oikein. Eli siis kerroksia tulee enemmän!

      Sen sijaan, että yrittäisi laskea tuon päässään, on paljon helpompikin tapa - sen voi piirtää:

      Ota ruutupaperia, esim. ruutuvihko tai millimetripaperia.

      Piirrä ensin ruutupaperille alkuperäinen sydän niin, että merkitset rastilla silmukat, jotka ovat oikealla kerroksella nurjia ja nurjalla kerroksella oikeita - nämä ovat niitä, joista lopullisessa työssä tulee "nypyt" työn päällipuolelle.

      Sitten merkitse ruutupaperille 33 ruutua ja aloita samalla tavalla, mutta jatka kuvion leventämistä vähän pidemmälle niin, että sen mittasuhteet pysyvät samoina kuin alkuperäisessä kuviossa (eli siis isompi, mutta samalla tavalla sopusuhtainen). Sitten voit ruveta hahmottelemaan kuvion yläosaa paperille, pitäen alkuperäistä piirrosta mallina. Tässä ehkä auttaa, jos laittaa alkuperäisen ruutupiirroksen ja tämän uuden vierekkäin ja katsoo niitä kauempaa, silloin voi olla helpompi hahmottaa, menevätkö ne samalla tavalla.


      Sitten kun piirros miellyttää, voit kokeilla neulomalla. Siinä vaiheessa pitää muistaa, että piirros katsoo vain neuleen oikeaa puolta eli nurjalla kerroksella pitää neuloa 'sileä' nurjilla silmukoilla ja 'nypyt' eli 'rastit' oikeilla silmukoilla. Kannattaa ehkä tehdä ensimmäinen kokeilu ihan vain esim. 39 silmukkaa leveällä koetilkulla, nämä eivät aina mene ensimmäisellä oikein. Samalla näet, kuinka paljon korkeammalle tämä uusi sydän menee kuin se alkuperäisen kokoinen, koska se voi vaikuttaa neuletyöhösi muutenkin.


      Ei muuta kuin onnea yritykselle!

      • alkup.

        Pitääpä koittaa!


      • *****
        alkup. kirjoitti:

        Pitääpä koittaa!

        Tulosta netistä ruutupaperi, joka vastaa tekemääsi neuletiheyttä, silmukoiden ja kerrosten määrä 5 tai 10 cm:llä. Yksi paperin ruutu vastaa siis yhtä silmukkaa.
        Ja piirrä siihen haluamasi kokoinen ja mallinen sydän.
        Tässä yksi neulesuunnitelupaperin linkki:
        http://www.sweaterscapes.com/lcharts3.htm


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      104
      3672
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2413
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      142
      2059
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      36
      936
    5. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      45
      861
    6. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      61
      825
    7. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      820
    8. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      5
      809
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      717
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      89
      705
    Aihe