Löysin Stitch´n bitch nimisestä kirjasta ohjeen pintaneule sydämmestä.Tein kirjan ohjeiden mukaisesti sen ja sain siitä onnistuneen.Nyt haluaisin tehdä samanlaisen sydämmen,mutta vaan isommalla silmukkamäärällä(23 sijaan 33:lla).
Olen saanut tehtyä 33:lla silmukalla kuvion alun oikein,mutta loppumetreillä tulee ongelma silmukoiden määrän kanssa!Millä silmukka määrällä minun pitää "supistaa" työtä,jotta saan lopun oikein?Onko kukaan muu kokeillut tätä samaa ohjetta ja osaisiko auttaa?Todellakin huomaa,että en ole lahjakas matematiikassa..
Olen ommellut alun näin:
Tein ensin 10 cm sileää neuletta ja aloitin kuvion tekemisen oikealla kerroksella.
1.kerros(oikea) 16 silmukkaa oikein, 1 nurin, loput 16 oikein
2.kerros(nurja) 15 silmukkaa nurin, 1oik,2,nurin,1oikein loput 15 nurin
3.kerros(oikea)14 silmukkaa oikein, 1n,1o,1n,1o,1n loput 14 oikein
4.kerros(nurin)13 silmukkaa nurin 1o,1n,1o,1n,1o,1n,1o loput 13 nurin
5.kerros(oikea) 12 silmukkaa oikein,1n,1o,1n,1o,1n,1o,1n,1o,1n loput 12 oikein
6.kerros(nurja)11 silmukkaa nurin, 1o,1n,1o,1n,1o,1n,1o,1n,1o,1n,1o loput 11 nurin
7.kerros(oikea)10 silmukkaa oikein, 1n,1o,1n,1o,1n,1o,1n,1o,1n,1o,1n,1o,1n loput 10 silmukkaa oikein
Tämän jälkeen iskee täydellinen black out!Kirjassa mallineuleessa, jossa työ oli tehty 23:lla silmukalla oli kerrokset kerrokset 8-16 on tehty näin: 3 oikein 1n,1o jne..loput 3 oikein ja 4 nurin 1o,1n jne.., loput 4 nurin!
Viimeiset kerrokset 17 ja 18 :
kerros 17: 5 oikein, 7 nurin, 1 oikein, 1nurin, 7 oikein, 1 nurin, 1 oikein , 1nurin 5 oikein
kerros 18: 6 nurin, 1 oikein, 9 nurin, 1 oikein ja 6 nurin
Tämä ei päde tuohon 33:lla silmukoilla tehtyyn!En voi tehdä tätä loppua niin, kuin mallissa oli.Ne silmukat pitäisi jotenkin osata laskea,jotta saan kuvion lopun oikein...
Yritin etsiä netistä kuvaa tuosta tekemästäni kuviosta,mutta en löytänyt sellaista.Toivottavasti ymmärsitte mitä ajan takaa..
Ongelmana pintaneule sydän
3
1182
Vastaukset
- selväksi
Ensimmäinen juttu on se, että koska olet leventänyt sydäntä, joudut myös korottamaan sitä, että saat mittasuhteet oikein. Eli siis kerroksia tulee enemmän!
Sen sijaan, että yrittäisi laskea tuon päässään, on paljon helpompikin tapa - sen voi piirtää:
Ota ruutupaperia, esim. ruutuvihko tai millimetripaperia.
Piirrä ensin ruutupaperille alkuperäinen sydän niin, että merkitset rastilla silmukat, jotka ovat oikealla kerroksella nurjia ja nurjalla kerroksella oikeita - nämä ovat niitä, joista lopullisessa työssä tulee "nypyt" työn päällipuolelle.
Sitten merkitse ruutupaperille 33 ruutua ja aloita samalla tavalla, mutta jatka kuvion leventämistä vähän pidemmälle niin, että sen mittasuhteet pysyvät samoina kuin alkuperäisessä kuviossa (eli siis isompi, mutta samalla tavalla sopusuhtainen). Sitten voit ruveta hahmottelemaan kuvion yläosaa paperille, pitäen alkuperäistä piirrosta mallina. Tässä ehkä auttaa, jos laittaa alkuperäisen ruutupiirroksen ja tämän uuden vierekkäin ja katsoo niitä kauempaa, silloin voi olla helpompi hahmottaa, menevätkö ne samalla tavalla.
Sitten kun piirros miellyttää, voit kokeilla neulomalla. Siinä vaiheessa pitää muistaa, että piirros katsoo vain neuleen oikeaa puolta eli nurjalla kerroksella pitää neuloa 'sileä' nurjilla silmukoilla ja 'nypyt' eli 'rastit' oikeilla silmukoilla. Kannattaa ehkä tehdä ensimmäinen kokeilu ihan vain esim. 39 silmukkaa leveällä koetilkulla, nämä eivät aina mene ensimmäisellä oikein. Samalla näet, kuinka paljon korkeammalle tämä uusi sydän menee kuin se alkuperäisen kokoinen, koska se voi vaikuttaa neuletyöhösi muutenkin.
Ei muuta kuin onnea yritykselle!- alkup.
Pitääpä koittaa!
- *****
alkup. kirjoitti:
Pitääpä koittaa!
Tulosta netistä ruutupaperi, joka vastaa tekemääsi neuletiheyttä, silmukoiden ja kerrosten määrä 5 tai 10 cm:llä. Yksi paperin ruutu vastaa siis yhtä silmukkaa.
Ja piirrä siihen haluamasi kokoinen ja mallinen sydän.
Tässä yksi neulesuunnitelupaperin linkki:
http://www.sweaterscapes.com/lcharts3.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä293095- 1191255
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu61097- 58971
- 68937
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26907Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38881Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu163858Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.65844Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75794