Osaomistusasunnon markkinointi

osakas osakasta

On tullut aika laittaa osaomistus lihoiksi. Perusosan hintaan 10% ei tietenkään voi vaikuttaa mutta irtaimistosta ajattelin pyytää "vapaita" tarjouksia.

Tarkoitus olisi tavallaan laittaa huutokauppa pystyyn mutta siihen liittynee kaiken näköistä lakikoukeroa, joihin joku piipertäjä saattaa tarttua.

Mitä termistöä voi käyttää? Onko "hintaehdotus" kaikkein avoimin lakitermi tällaiseen? Sitähän kaikki LKV:t käyttävät.

"10% osaomistus xxxx€ hintaehdotus irtaimistosta"

Kuulostaako tällainen kaikki määräykset täyttävältä?

3

621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Myyt osaomistusasunnon, ja lisäksi koti-irtaimiston tarjousten perusteella, eniten tarjoavalle.

      • uuno fani

        Vuorineuvos tuura myi uunon ja sen vaimon asunnon ja antoi alennuksen kun ostaja huoli irtamiston mukaan. Näin siis nousukaudella


    • Näin...

      Jos asukas haluaa luopua osaomistuksesta ennen omaksilunastusta, voi osaomistusosuutensa myydä pois, niin kuin minkä tahansa omaisuutensa.

      Isännöitsijä tekee pyynnöstä enimmäismyyntihintalaskelman, jossa on huomioitu aiemmin maksettu osaomistusmaksu indeksillä korjattuna sekä osaomistajan siihen mennessä maksamat lainalyhennykset. Lisäksi kauppahintaan voidaan lisätä osaomistajan teettämien parannusten arvo (esim. parketti, tiskikone jne.).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      2768
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      61
      2611
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      30
      2128
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      63
      1907
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      55
      1885
    6. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      34
      1597
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      935
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      111
      857
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      839
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      37
      814
    Aihe