Paras palomuuriohjelma ja ohjeet

Suomenkieliset ohjeet

Mikä palomuuriohjelma kannattaisi ottaa tai ostaa Windows XP SP3 tai Vista SP2 koneeseen jotta koneesta ei lähde mitään turhaa tai tule netin kautta sisään? Mahdollisimman hyvä estämään myös hakkerien koneeseen pääsyä netin kautta.

Windowsin omaan palomuuriin en luota, ja ainakin svchost.exe palvelut tuntuvat vuotavan sen läpi. Kaikkien ohjelmien tulisi kysyä lupa ulospäin menevään liikenteeseen myös DHCP-yhteyden, DNS-nimihakujen, Windowsin kellonajan tarkastuksen ja Windows update-päivitysten hakemisen.

Kun on kaikenlaista ohjetta, niin eikö joku voisi tehdä suomenkieliset asetusohjeet noihin suosituimpiin palomuuriohjelmiin, sellaiset että verkkoyhteyden saa toimimaan ja DHCP-yhteyden sekä DNS-nimipalvelinkyselyt, Windowsin kellonajan ja päivitysten tarkastamisen ja selaimen, sähköpostiohjelman sekä p2p-ohjelman yhteydet, sekä virustorjunta ym. ohjelmien päivitysten hakemisen haluttaessa. Kaikki muu turha liikenne olisi kielletty ja nuo määritellyt kysyisivät luvan yhteyksiin, eli mitään ei lähtisi ulos ilman lupaa.

Uskoisin että sivustokin saisi huomattavan paljon lisää kävijöitä jos täältä löytyisi hyvät suomenkieliset ohjeet suosituimpiin palomuuriohjelmiin, vaikka comodoon, zonealarm/zonealarm pro, jetico, outpost, sunbelt kerio, online armour
Jotka ovat pärjänneet http://www.firewallleaktester.com/tests.php sivun testeissä.


Sitten kysyisin muutamaa asiaa.

Kannattaako jokaiselle ohjelmalle vaikka p2p-ohjelmalle määrittää vain yksi portti, jonka kautta sen liikenne kulkee, vai kannattaako ohjelman antaa käyttää montaa porttia/satunnaista porttia? Hidastuuko liikenne jos se menee vain yhden portin kautta? Onko eri ohjelmille määrätty tietyt portit, vai ilmoittaako vaikka µTorrent tai dc ottaessaan yhteyden verkkoon, mitä porttia se liikenteeseen käyttää?

Kun ohjelma, vaikka µTorrent kysyy lupaa verkkoyhteyteen, yleensä vain kerran jonka jälkeen se on oletuksena ohjelman sammuttamiseen saakkaa, niin voiko kuka tahansa netistä yrittää päästä tämän ohjelman auki olevan portin kautta koneelle käyttämään kyseessä olevaa ohjelmaa tai sen mahdollisen haavoittuvuuden kautta tunkeutua koneelle ja lähettää koneen tiedostoja ohjelman liikenteen seassa ulospäin?

Itselläni esimerkiksi µTorrentin tai bitcometin käytön aikana alkaa tulemaan seuraavanlaisia palomuurin yhteydenottoyrityksiä ulos:

Service Executable (MsMpEng.exe) is trying to broadcast to [224.0.0.22]. Do you want to allow this program to access the network?

NT Ydin Järjestelmä (NTOSKRNL.EXE) is trying to broadcast to [224.0.0.22]. Do you want to allow this program to access the network?

Du-Meter (dumeter.exe) is trying to broadcast to [224.0.0.22]. Do you want to allow this program to access the network?

ym. samanlaisia yhteyspyyntöjä [224.0.0.22]-osoitteeseen.

Mitä nämä yhteysyritykset nettiin ovat? Saako joku torrent-ohjelmien kautta tehtyä jotain jonka takia ohjelmat koittavat ottaa yhteyttä nettiin, ja pääsevätkin jos näiden ohjelmien liikenne olisi sallittu, eikä yhteydenottopyyntöä kysyttäisi?

2

591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • irti.

      Ei tuu hakkerit eikä turhia yhteyksiä.

    • connection 

      Ei vaarallisia

      Kokeile ottaa µTorrentista Local Peer Discovery pois päältä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      51
      3645
    2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      114
      2600
    3. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      597
      2302
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      19
      2046
    5. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      78
      1847
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1688
    7. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1658
    8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      1602
    9. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      95
      1469
    10. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1466
    Aihe