tekemisissä isänsä naisten kanssa!! Siinä on iehen mittä ihan oikeesti, osaako hän olla lasten kanssa ilman että on kaitsija mukana. Jos mies on osannut olla lasten kanssa ilman että vaimo on aina ollut mukana, niin ei luulisi sen taidon mihinkään katoavan. Ja jos isä ja lapset haluaa naisen mukaan, niin kaikkein paras siihen on tietenkin lasten oma äiti, eikä kuka tahansa vieras ihminen, jota lapset ja äiti eivät edes tunne. Vinks vinks.
En voisi kuvitellakkaan että
lapseni olisivat
77557
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 77
Vanhimmat
Jospa tämä nainen, jonka isä haluaa mukaansa ei olekaan lasten äiti, vaan joku ihan muu. Kuinkas silloin suu pannaan? Varmaan mutrulle. Kyllä lapset osaavat olla myös vieraan ihmisen kanssa ja siinähän sitten tutustuu.
vierasta. Minä ainkain lähtisin tottakai. Kehenkään ei tarvi väkisin tutustuu, ei ainakaan ihmiseen, joka haukkuu heitä ja heidän äitiään ja koko sukua katkeruuksissaan. Minä en uskaltaisi laskee lapsiani täysin vieraan matkaan, ellen itse ole mukana. Mitähän lapsetkin tuumisivat, jos äiti laittaa heidät outojen ihmisten pariin..
näitä katkeria ämmiä !!!
jonkun ventovieraan?? Silloin on lapset pitänyt uhkailla ja manipuloida äitiään vastaan, jos ottavat ennemmin vieraan naisen kuin oman äidin. Enpä haluisi olla sellaisten lasten äiti. Hui ihan kylmät väreet...!
Sinä olet ainut joka saa tästä ongelman aikaiseksi.
lapsilleen on parasta. Tee sinäkin.
Ei minun äitipuoleni ole ikinä minua tai äitiäni haukkunut. Eikä myöskään isäpuoleni. Hyvin tulen juttuun molempien kanssa ja myös heidän lastensa. On ollut monia hauskoja reissuja äitipuolenkin kanssa jopa ihan kahdestaan. Itse koin myös nuo mukana tulleet uudet sisarukset ihanaksi asiaksi. Eikä se että tulen hyvin toimeen äitipuoleni kanssa ole äidiltäni pois, hänhän on ÄITINI. Ja nimenomaan hän on opettanut että ihmisiin ensin tutustutaan ja vasta sitten tuomitaan.
Koko homman "kauhein" asiahan on se että vieläpä äitini ja äitipuoleni tulevat hyvin toimeen. Juttelevat jos näkevät esim. kaupassa, saattavat jopa soitella jos asiaa tulee. Näin meillä ja kokemukseni mukaan monessa muussakin uusioperheessä.
Tarkoitatko että jos lapset hyväksyvät isän uuden puolison se on sama kuin hylkäisivät oman äitinsä. Onko se että lapsella on yksi turvallinen aikuinen jotenkin äidiltä pois. Kaikki ihmisethän ovat tuntemattomia ennenkuin heihin tutustuu. Eihän lasten tarvitse ensimmäisellä kerralla kun isän uuden puolison tapaavat niin lähteä hänen kanssa keskenään mihinkään. Tutustuvat häneen rauhassa isän läsnäollessa ja muodostavat sitten mielipiteensä henkilöstä. Eikä tähän tarvita mitään uhkailua. Eikä äiti jää pois lasten elämästä tai edes vähemmälle (ellei ole aiemmin ollut niin etteivät lapset ole isällä käyneet).
Yleensäkkin tämän palstan voisi jättää vaikka kokonaan miehille ja naisille perustaa kaksi uutta palstaa: ex-vaimot ja uudet puolisot. Nämä palstat saattaisivat antaa enemmän vertaistukea kuin nykyinen. Tästä on tullut enemmän haukkumis väylä ja taistelutanner kuin keskustelu palsta.
suulla?? Ilmiselvästi aikuisen juttuja. Heh....
ikinä kuvitella että lasteni elämässä olisi joku vieras nainen! Jos minä en riitä, asia on eri, sitten he voivat vaikka muuttaa viraan naisen luo, ja unohtaa minut. Minä en kaipaa lapsia, joille äiti ei riitä. Enkä voisi katsella sitä, kun lapseni kasvaa kieroon, ja heitä kiusataan.
Parempi sitten, kun en näe lapsiani enää lainkaan, en tuntisi äidin tuskaa.
"turvallinen aikuinen!??? Hih, miten vieras aikuinen voi olla turvallinen? Ventovieras????? Meillä ei isän naikkosia olla koskaan nähty, eikä nähdä, sen verran meillä on tasoa, että kaikkeen emme alistu. Minusta olisi kauheeta, jos joutuisin lapsistani kokonaan luopumaan, etten milloinkaan enää niitä näkisi. Ajatella, minä joka lapset olen synnyttänyt, hoitanut, ja kasvattanut heitä aina rakastanut, niin joutuisin luopumaan heistä!! Olisi outoa kun tietää että on lapsia, eikä koskaan enää heitä näkisi. Mitähän lapset ajattelisivat? Hirvittää koko ajatuskin. Ei äidille voio niin tehdä, sekö olisi kiitos kaikesta?
itseäsi jalkaan. Kiitos nauruista. Että heh.
Ainakin minä olen vanhempieni lapsi, vaikka ikää on jo yli neljäkymppiä.
ydin.
Lissu kuvittelee, että mies voi vaihtaa lastensa äidin aivan samalla tavoin kun vaihtoi oman naisensa.
Lissu, ei se ole mahdollista! Mies ei enää välitä sinusta, mutta tulet aina olemaan äiti lapsillesi. Kukaan ei voi korvata sinua äitinä eikä kukaan sitä haluakaan.
Olet ymmärtänyt kaiken kovin väärin. Se, että miehesi jätti sinut, ei tarkoita että olisit huono. Et vain ollut hänen elämänsä nainen.
Olet hänen lastensa äiti, ja jos olet hyvä äiti, ajattelet lastesi parasta, et omaa pettymystäsi. Tällöin annat lasten tavata isäänsäkin, vaikka tällä onkin uusi rakkaus.
hoitoja. Lasten ei tarvi heitä tavata. Isää kukaan ei kiellä, ellei ole pätevää syytä. Lasten elämään ei tarvi tunkea vieraita ihmisiä.
...määrätä tekemään kuten itse haluaa?
Ei siinä sitten muuta jää keinoksi kuin lapsilla kiristäminen.
Toki ymmärrän, jos isä on niin pöljä, että aina ihan kevyetkin tuttavuudet vakavalta pohjalta lapsille esittelee, mutta mahtaako se olla ihan niin? Järki peliin, ainoa mihin voi vaikuttaa on oma tontti. Lapsilta en kyllä lähtisi isää kieltämään kuin jos se olisi väkivaltainen tai muuten oikeasti vaarallinen lapsilleen. Ja silloinkin se homma tulisi hoitua sos.viranomaisten kautta, eikä valtapelin leikkimisen kautta. Eihän lapsilla ole muuta mahdollisuutta kuin turvautua manipuloivaankin äitiin, jos isä on muuttanut muualle, eikä sitä edes näe kuin silloin kun äiti suo. Kauheaa mielivaltaa. Aikuisena terapiaan ja ihmissuhdekarikkoihin - sitäkö lapsillesi toivot? Ontuen ihmissuhteissa läpi elämän tai tajuten että äiti perkule katkaisi mahdollisuudet pitää isän?
Sinä olet kiukkuinen. Onko kukaan koskaan yrittänyt haukkua omaa vanhempaasi sinulle? Tai lastasi? Jos on, taidat tietää, että se on omiaan nostamaan sinun kiukkusi - eikä vähiten sitä kohtaan, joka omaa verta mustamaalaa.
uusioilla on lasten elämässä olla?
Isän ymmärrän ja hänen tapaamiset, mutta uusiot??????? Miksi miksi? Eihän se mies lapsilleen uusiota ole ottanut vaan itselleen. Oman viihtymisen kannalta.
Lapsilla on kaikki läheiset joita he tarvii. En siis jaksa ymmärtää mihin me tarvisimme uusioita?
Lasten isä esittelee uuden rakkaansa ja elämänkumppaninsa siksi, että tahtoo antaa kuvan siitä, mitä voi olla myös hyvä ja toimiva parisuhde.
Lasten kannalta on erittäin terveellistä nähdä myös sellainen parisuhdekuvio.
Miksi veljesi tai siskosi tuo esille sukulaisilleen ja heidän LAPSILLEENKIN puolisonsakin? Eiväthän he ole puolisoa ottaneet sukulaistensa vuoksi vaan "omaksi huvikseen".
Ota nyt jo se pää pois sieltä pensaasta.
oman äidin seura. Jos isä näyttelee kaikki naiset lapsilleen, se viestittää, etä perheen saa jättää miten lystää ja aina voi ottaa uuden akan tilalle! Ei sellaista esimerkkiä lapsille saa antaa. Me emme voi antaa miehelle anteeksi hylkäämistä. Me emme siedä nä
hänen naisiaan. Perhettä ei jätetä ja oteta uusia tilalle. Perheestä pitää pitää huolta. Ei se sillä korjaannu että vaihdetaan naista kuin paitaa.
Meillä ei ole tarvetta siihen, eikä lapset ja minä haluta niitä naisa meille. Me emme heitä tarvi elämäämme sotkemaan.
Sä olet kamalan pelottava akka.
Nykyään olen "aikuinen" (20) mutta, en ollut silloin kun vanhempani uudet puolisonsa tapasivat. Joten koen olevani kyllä ihan hyvä kertomaan asiaa miten koin sen myös lapsena. Meillä uusioperhe-elämää on eletty nyt n.10-vuotta ihan ilman ongelmia (tietysti on ollut meidän parin lapsen vaikea murrosikä ja ihan normi perheen ongelmia mutta, ei mitään "en voi sitää äitipuolta"-juttuja) Alusta asti olen minä tullut toimeen äitipuolen kanssa, eikä tämä ole äidiltäni ollut pois. Parasta koko asiassa on ollut "uudet" sisarukset sekä turvalliset aikuiset ympärillä. Varmasti keksit tästäkin jotain naputtamista mutta, se nyt on semmoista. Aikuinenkin kun voi muistaa miten lapsena on asiat olleet.
Luet melkein koko viestin :).. Taisin mainita että aikuiseen tulee tutustua. Et varmasti laita lastasi koskaan kouluunkaan, opettajahan on vieras.
Ja miten uuden puolison tapaaminen ja lasten menetys ikiajoiksi liittyvät toisiinsa? Alat kuulostaa jo hieman pelottavalta..
En kuitenkaan ymmärrä sitä että jos: lapset tapaavat isäänsä, isä löytää uuden puolison, tapaamiset jatkuvat saman pituisina niin kuinka sinä menetät lapsesi? Tämä vaatii jo hieman enemmän laskupäätä kuin minulla on.
Ja miksi käyttää sanaa naikkonen. Onko oikeasti ihan hirveää jos kaksi ihmistä pitää toisistaan ja sitoutuu? Suosittelen itsellesikin, voisi hieman piristääkkin tuota perus negatiivista ajatusmaailmaasi.
annan lasteni olla isällään ja suvaita isän vaimoakin.Opetan heidät välittämään kaikista ihmisistä,muistakin kuin niistä jotka MINUN mielestäni kuuluvat meidän kavereihin.
noin itsekeskeistä ihmistä kuin sinä.Koeta nyt tajuta,että et omista lapsiasi,on mahdollista myös joko-tai vaihtoehto.Vaikka lapsesi pitäisivätkin isän uudesta,voivat he myös rakastaa sinua.Ei lapsia voi todellakaan omistaa eikä sitä pidä missään tapauksessa lapsiltaan VAATIA.
Olet ymmärtänyt kaiken kovin väärin. Se, että miehesi jätti sinut, ei tarkoita että olisit huono. Et vain ollut hänen elämänsä nainen.
Viestisihän todistaa, että olet kaukana siitä mitä äidin tulisi olla. Et ole äiti lapsiasi varten, vaan lapsesi ovat jotain egosi jatkeita, sinun tarpeitasi varten tehtyjä ja olemassa. Olet sairas ihminen, jolta pitäisi lapset ottaa huostaan.
ja ps. olen itsekin äiti, jonka lapset tuellani ovat säilyttäneet välinsä sekä isäänsä että tämän uusikkoon.
ihan mikä tahansa parempaa kuin oman äidin seura.
Huono ääiti ei hylkää lapsiaan, autaa tarvittaessa ja on aina läsnä.
Hyvä isä hylkää lapset ja ei halua heitä sen koommin enää nähdä, kun muuta on tärkeämpää. ;)))
Yosi pelottava oot!
isä ei lapsiaan hylkää.
että joutuisin lapseni jakamaan jonkun täysin oudon ja vieraan naisen kansas! Se on niin käsittämätön juttu, että ihan oikeesti pahaa tekee. Jos he valitsevat isän ja naikkoset, se o eri asia, sitten minä poistun tieltä enkä ikinä halua lapsiani nähdä. Mutta se on sitten heidän oma valinta, minä lapsiani en hylkää. En vaan voi kuvitella sellaista asiaa. Täysin vieras ihminen... ei ei ja ei
Tommonen isä on varmaan ite kasvanu tunnevammasessa ydinperheessä....?
Jos lapset haluavat olla isänsä kanssa tekemisissä on heidän valinta ja OIKEUS. Jos isällä on uusipuoliso joka on isän kautta lasten kanssa tekemisissä niin ei vie aikaa sinulta. Jos taas tästä syystä hylkäät lapsesi niin se on sinun oma, ei lastesi valinta. Aiotko muuten itse elää loppu elämäsi ilman uutta puolisoa? Ihan mielenkiinnosta. Nimittäin jos aiot ja et ex-miehellesikään suo puolisoa ja lapsia yhtäaikaa jää lapsiltasi aikuisten välinen rakkaus näkemättä. Tästä ei tietysti välttämättä haittaa ole mutta hyötyä tuskin ainakaan.
Ja edelleen jaksan jatkaa, niin kauan kun lapsesi ei ihmiseen tutustu tämä on vieras. Kun tutustuu hän ei ole enää vieras. Eli et varmasti laita lapsiasi kouluun (tai jos olet laittanut niin olet toiminut vastoin periaatteitasi) koska siellähän opettaja on vieras ihminen.
Isä eli ex-miehesi hylkäsi VAIN sinut.
kiinnostanut kun uusikot kiristä miestä jättämäänl apsenas. Sellainen on meidän hyvä isä... heh
alussa jopa vaadin, mutta tuhraan. Pakottaa en voi. Mutta minulla on oikeus puuttua siihe, jos niitä uusioita tulee lasteni elämään, niitä en ole koskaan sietänyt enkä siedä. Minun lapsiani ei uusikot pilaa eikä kiusaa. Jos lapset haluu naiset elämmänsä pilaamaan, siitä vaan,mutta siihen minä en halua olla osallinen, että heidän elämänsä menee pilalle. Poistun ja jättäydyn siitä hullunmyllystä. Mies saa tavata olla tekemisissä mutta ei uusiot kukaan. Olemme pärjänneet ennekin ilman naikkosia, ja pärjäämme vastakin, me emme heitä tarvi elämäämme sotkemaan.
En jotenkin ymmärrä miksi näistä uusista naisista pidetään kauheeta metakkaa? Kuka haluu niitä lasten elmää pilaamaan? Minä en ainkaan.Ihan pahaa tekee, jos joku eukko olisi lasteni kanssa tekemisissä, minun olisi pakko silloin poistua lasteni elämästä. Tuntisin itseni niin tarpeettomaksi ja huonoksi äidiksi, jos he elämäänsä tarvii vielä uusia naikkosia, ja minä en riitä. Se on heidän oma valinta, joten vielä ainakin olen lasteni tärkein ihminen.
juuri tekisit,jos häipyisit jos lapsesi uskaltaisivat tavata isänsä uuden naikkosen.Karsea äiti.
Ei ole minun elämääni pilannut liiemmin äitipuoleni tai kukaan muukaan. Ja hän on muuten isäni vaimo, ei koskaan ole ollut mikään naikkonen. Tietysti eri asia jos isä naisia vaihtaa kuin sukkia, silloin se ei lapsille kuulu. Jos taas isä vakituisessa parisuhteessa niin en näe asialle estettä. Paitsi jos äiti lasten isälle jotain kostaa haluaa ja silloinkin kärsii varmasti enemmän lapset kuin isä.
on muutakin kuin iän numerot.. pitää osata käyttäytyä kuin aikuinen... kuten omille lapsille sanon että " jos haluat että sinua kohdellaan kuin isompaa lasta tai melkein aikusta (lapset ovat 13 ja 16) niin pitää myös käyttäytyä sen mukaisesti. Jos käyttäydyt kuin 3 vuotias niin... metsä vastaa kuin sinne huudetaan.. eli vaikka olet 20 ei se tarkoita että olet aikuinen jos et osaa käyttäytyä ja ottaa vastuuta kuiten aikuinen... tämä ei itse liittynyt viestiisi mutta kalskahti toi sana aikuinen ja 20 vuotias.... =)
menee päiväkotiin, kouluun jne. siellä on vaikka kuinka paljon vieraita ihmisiä... lapsesi ovat varmasti sulkeutuneita koska äiti on noin ahdasmielinen. Ei se isän uusi vaimo vie sinun paikkaasi, olet lasten äiti nyt ja aina.
Itse olen avioeroperheessä kasvanut, on äidillä ja isällä molemmilla uudet puolisot. Ei meillä koskaan isän uusi vaimo vienyt äidin paikkaa, hänellä oli lapsia entisestä liitosta joiden kanssa tulen hyvin toimeen. Myös isäpuolella on lapsia edellisestä ja on yhteisiä nykyisestä liitosta. Kaikki me ollaan sulassa sovussa eletty, jopa isäni uuden vaimon edellisestä liitosta oleva lapsi on ollut reissussa mukana mun äidin ja isäpuolen kanssa... miksi tehdä asioista vaikeampaa kuin se on.....
vaan sinä teet sen lasten puolesta. On väärin laittaa pienet lapset VALITSEMAAN isän ja äidin välillä... Tapaamiset jatkuu niinkuin ennen, lapsi tutustuu uuteen puolisoon ja hän itse mudostaa suhteen tähän henkilöön... Asenne tulee äidiltä kotoota... sori vaan.. Huomaa kuinka katkeroitunut olet.. Nauti lapsistasi ja nauti vapaasta jonka saat kun he ovat isällään.. näin saat voimia jatkaa katkeroitumistasi... =)
joten meillä päiväkodit on käyty kymmeniä vuosi sitten, ja koulutkin lähes loppusuoralla...!
ja yksi sellainen oli juuri tämä hylkääjä isän naikkoset,j oita me emme siedä elämässämme. En voisi kuvitellakaan että naikkoset tulisi meille kahvittelemaan.. hui. tai että lapseni olisvat pieninä olut isän seurasas silloin kun naikkoset on siellä. Meille se vaan ei ole koskaan sopinut.
ensimmäisen perheensä (tunne)vammaisen kanssa?
viettää aikaa olutisän kanssa. Miksi retkahdit viinamäen mieheen? Olisit ajatellut ennakkoon.
mihin pitää ihmisen tarttua.
Kirjoittaja kirjoittikin "aikuinen", etkö ymmärrä heittomerkkien merkitystä.
Minusta kyseinen kirjoitus oli kypsä ja asiallinen kirjoitus. Kiitos siitä, näkeepä nämä muutamat höyrypäät että uusperheen lapsikin voi olla fiksu ja onnellinen.
on yhden ihmisen toimesta kirjoitettu monta kertaa.
Kyse on vain ja ainoastaan siitä että muija on katkera kun ukko jätti ja kun ei muuhun pysty kostaa lasten kautta. Aivopesee lapset isäänsä vastaan, olen ammoin nähnyt tälläisen perheen, missä äiti teki juuri näin, lapset eivät uskaltaneet olla äidin kanssa eri mieltä, mutta kun tulivat riittävän isoksi tapailivay isää, tosin äidiltä salaa. Tätä nämä katkerat ämmät haluaa.
Toisaalta nää saattaa olla myös mustasukkaisia ja inhoavat ajatusta että lapset viihtyvät isänsä naisen seurassa.
Minun lapseni viihtyi isänsä vaimon seurassa kunnes heille tuli ero ja mieheni lapset viihtyvät meillä ja minun seurassani paremmin kun äitinsä luona ja sekös äitiänsä harmittaa.
Koittakaa jo aikuiset ihmiset tajuta, ette ihmistä voi omistaa, ei edes omaa lastaan !
tietävät kuitenkin että haukkuvat ja haukkuvat minutkin, heidän äidin. On aivan puppua, että lapset viihtyisivät vieraan naisen seurassa ennemmin kuin oman äidin. Meillä ei ainakaan viihtyisi. Itsekkkään en voisi kuvitella että olisin koskaan hyväksynyt itseäni lapsena kenenkään vieraan naisen seuraan, jos olisin tiennyt että isä hylkäsi meidät lapset ja vaihtoi äidin ja meidät lapset uusiin naikkosiin. Onneksi niin ei koskaan käynytkään. En ikinä olisi enää halunnut olla isäni kanssa, jos joku vieras nainen olisi parempi kuin äitini ja me lapset.
jälki jää, jos on pakotettu tulemaan isän luo sillon kun siellä vierailee vieraita ihmisiä, jotka vaikeuttaa hänen elämäänsä.
Onneksimeillä niin ei ole koskaan tehnty, ja mies itsekin myönsi, ettei hänen naisetnsa olisi lapsillemme hyvää seuraa, eikä halua että he tapailevat koskaan. Mies ja minä ollaan se verran viksuja että ajattelemme lapsiamme.
sun kanta kyllä tiedetään ja hyvin olet lapsesikin aivopessyt.
Musta mistäpä tiedät mitä he tekevät sun selän takana, eivät vain kerro, ettei
sun tule enempää pahamieli...kun näyttää toin sun henkinen taso olla nyt jo seinähullun tasoa.
sitten mietitään sitten jos niin ikävästi olisi että omat lapset valehtelee isänsä pyynnöstä. Niin kauan luotan kuitenkin lapsiini, mitä he sanovat, kun jotain muuta ilmenee. Koskaanhan ei ole myöhäistä poistua lasten elämästä jos paljastuu että minulle on valehdeltu. Aina voi jättää lapset perinnöttä, aina voi jättää lapsenlapset huomiotta, aina on asioita, joita voi tehdä, jos äitiä petetään. ;)
siis voiko aikuinen ihminen kirjoittaa todella näin paskaa tekstiä.
Kirjoitusvirheistä päätellen kirjoittaja on joko nuori lapsi tai todella yksinkertainen, päästään jollain tavalla sairas tapaus.
Viksuja.... se oli paras =)))
kertoo sinusta paljon.
Kirjoitat kuinka isä jättää lapsensa ja itse tekisit samoin
jos lapset KEHTAISIVAT tavata isäänsä.
Kyllä olet raukkamaisuuden huippu.
Eiköhän jo kannattaisi hakea ammattiapua ennen kun tapat itsesi
moisessa maanisuudessa.
lapset saa tavat isää, en ole kieltänyt, mutta uusikkoiset saa kyllä jäädä rannalle itkemään. ;))) Heitä emme elämäämme tarvitse.
kymmenien ex miehen naisten luokse? Ei kukaan, se on jokaisen oma valinta. Joku katsoo että seura ei ole hyvää, niin ei sitä silloin lapsia uskalla vieraan hoivaan antaa. En minä ainakaan. Meillä ei vieraita kiipelijöitä suvussa tarvita.
olet sitä asiaa päättämään.
Ihmeellistä ihmisen hallitsemista.
Ei lapset ole sun omaisuutta.
Et ole muuta kun pelkkä raukka ja katkera, katkera ihmisen kuvatus.
ihan omasta katkeruudestasi ja mustasukkaisuudestasi,koska entinen miehesi on ottanut jonkun muun sinun tilallesi.Lapset ja heidän omat toiveensa ja mielipiteensä ovat varmasti jääneet näissä jutuissa kakkossijalle.
olen kanssasi täysin samaa mieltä.
omista lapsistani.
omista lapsiasi, vai oletko kasvattanut heistä aivottomia, tahdottomia sätkynukkeja.
Tuollaiset äidit ajavat lapsenakin mielenterveystoimiston asiakkaaksi.... teit äidin astumaan !
ja onnellisia, niin en ole voinut olla väärässä.
Pahinta olisi ollut nähdä että lapseni voivat huonosti, jos olisivat saaneet aikanaan tapailla isän naikkoisia, luulen että sitten meillä olisi nyt niitä ongelmia ja paljon.
Me ainakin säästyimme paljolta huonoilta vaikuttilta, kun saimme olla ihan rauhassa katkerilta naikkosilta.
paljolta ehkä, mutta veit lapsilta samalla mahdollisuuden isäsuhteeseen, HÄPEÄ jos edes hävetä osaat.
itse on ollut haluton lasten kanssa aikanaan olemaan, ei se minusta ole kiinni koskaan ollut. Sanoisin että naikkoset ne on miehen lapsiaan ja mua vastaan manipuoloinnu, joten turhaan katkerana mua syytät.
Mutta eihän sitä ihminen voi ymmärtää, joka itse varmaan haluaa että lapset eivät isäänsä tapaa. Harvoin xe existä kuule on kiinni. Meillä ainakin mies saa syyttää ihani tseään.
Voin vain kuvitella miten lapset kärsivät tällaisista puheista.
"Emme tarvitse uusio elämämme"
"äiti jättää teidät jos olette usuion kanssa tekemisessä"
Miten kehtaat manipuloida lapsiasi tällä tavalla?
Etteikö ole kyse provosta? Niin uskomattomalta tämä kuulostaa! Toisaalta, samalla periaatteella toimii mieheni ex ja lasten äiti. Kauhusta katsomme mieheni kanssa mitä ex lapsille syöttää, painajaismaisella tunnelmassa "odotamme" millaiseksi ihmisiksi lapset tämän myötä kasvaavat.
kirjoittaa kirja tästä aiheesta!
Nimeksi voisi laittaa "Tynnyrissä kasvaneet lapset - miten olla selviämättä erosta."
Tietenkin äiti on paras ihminen maailmassa. Voi kumpa ei tarvittaisi isejä ollenkaan, voisi ryhtyä äidiksi ihan ilman sitä kamalaa parisuhteen hoitamisen taakkaa.
Hehhehehehheee
ole isää, heillä on vain äiti. Isät hylkää lapset eron tullessa. Se ei ole mikään uusi ilmiö.
isää....
Minun ex-mieheni ei ole hylännyt lapsiaan,
vaikka me aikuiset erosimme toisistamme.
Samoin nykyinen mieheni,
ei ole hylännyt lapsiaan vaikka erosi heidän äidistään.
Joten suomessa on ainakin kaksi (varmasti enemmänkin)
eronnutta miestä, jotka ovat lapsilleen läsnä yhä.
Tosin kumpikaan meistä ex-vaimoista (siis minä ja mieheni ex),
emme ole kiristäneet ex-miehiämme millään...
siitä, kun mies löytää uuden sussun. Sitä ennen useimmat eroperheet tulevt hyvin toimeen. En tunne yhtään ihmistä jotka näin ei ole sanoneet. Sussut tekee isän ja lasten olosta mahdollisimman huonon, joka väistämättä johtaa lsten hylkäämiiseen. Sitten uusiot syyttää siitä ex vaimoa. Sitä ei ymmärrä!
kahden uuden perheen yhdistäminen, on lapsilla ollut paljon ongelmia koulussa ja kotona. Ennen kun ei edottu näin paljon, kaikki ikäiseni ihmiset selvisivät lapsuudesta loistavasti, koulussa ei ollut ongelmia näin paljon. Minun ikäiseni ihmisten vanhemmat ovat edelleen naimisissa. Rikkoontunut tai rikottu perhe, on haitallista lasten kasvulle.
Luulen että lasten ongelmat johtuu juuri tästä kun heillä ei ole paikkaa, missä turvallisesti voi olla. Pitää mennä ja muuttaa omien vanhempien tähden sinne ja tänne. Jokapaikassa on sääntöjen viidakko, ja jos et ole niiden sääntöjen tavoin, olet kamala kakara, häirikkö ym. Lapset on laitettu kärsijöiksi.
Mitään muuta syytä näille lastenja nuorten kasvaville ongelmille en näe, kuin tämä tilanne.
TÄMÄ OLI SIIS MINUN NÄKÖKANTA, joku taas hermostuu yleistyksestä.
moi!
Sun teksti oli asiallinen ja hyvä! :)
Se poikkesi tästä toisten ihmisten syyttelystä, otit käsittelyyn ASIAN joka mielestäsi aiheuttaa ongelmia etkä osoitellut sormella jotakuta ihmistä.
Tällaista keskustelua minä tänne kaipasinkin, kriittistä ja eri näkökulmia!
Kuinkas sitten minä uusioperheen lapsi olen pärjännyt koulussa ja nykyään töissä paremmin kuin hyvin. Sekä jokainen perheemme lapsista on pärjännyt normaalia paremmin koulussa. Ollaan varmasti joku poikkeus perhe. Etenkin minun koulu menestys parantui huikesti vanhempien erottua ja löydettyä uudet puolisot.
vain huonosti toimivia ero-ja uusioperheitä on helppo yleistää. Oma kokemukseni on kuitenkin täysin erilainen. Olen erolapsi jonka isää ei voinut vähempää lapset kiinnostaa. Sain hyvän isäpuolen ja vaikkei perhe-elämä yh-perheessäkään kamalaa ollut elämisen laatu parani huomattavasti kun äiti löysi uuden kumppanin jonka kanssa on ollut onnellinen. Sen jälkeen hän jaksoi meidänkin kanssa entistä paremmin.
Uskon että eroperheiden lasten ongelmat johtuvat enemmänkin siitä että aikuiset säälivät lapsia eivätkö uskalla asettaa riittävästi rajoja ettei lapselle tule paha mieli.
Kyllä, hyvä kannanotto asiaan.
Olet joutunut käymään itse läpi tuon ja osaat ilmaista itseäsi hyvin. Kiitos viisaista sanoistasi.
Olet osittain oikeassa, mutta kyllä mielestäni on parempi erota kuin olla huonossa suhteessa, jos suhteessa on väkivaltaa tms. niin ei se ole turvallista lapsille. Ongelmia on koulussa ollut kautta aikojen ja tulee olemaan, niin ydinperheen lapsilla kuin eroperheiden lapsilla. Ennen oltiin yhdessä vaikka väkisin, perheen ongelmat salattiin ja ne jäi kodin seinien sisäpuolelle... Nykyään suurin ongelma ei ole lapset vaan VANHEMMAT, sellaisia katkeria mitä on täälläkin kirjoittelemassa..
Enkä myöskään sitä, että erottaisiin ja lapsi siitä kärsisi. Paremminkin noiden suhteen voisi käyttää etten halua ajatella. Mutta jos niin käy, niin toivon, että mieheni osaisi jatkossakin valita yhtä hyvin kumppaninsa. ;) Tiedän vallan hyvin, että on olemassa monta miestä ja naista, jotka ovat mahtavia äiti- ja isäpuolia lapsille. Toki kokonaisuudessaan ero- ja uusperhekuvion omien lapsieni osalta haluan välttää, koska reissaamiset kotien välillä jne. ei ole erityisesti sellainen asia, jota lapselleni toivoisin. Saati että riideltäisiin ties mistä asioista ja lapsen eloa siten hankaloitettaisiin. Ja toivon, että itse en ikinä katkeroidu ja anna vihan kuviteltua exää tai exän kumppania kohtaan nousta sen tärkeimmän eli lapsen edelle. Ja toivon, että jalkani pysyvät maassa vaikka mitä elämä toisi tullessaan.
Onneksi on tässä kohtaa jo tullut nähtyä mitä uusperheellisyys voi milloinkin olla. Muiden tarinoista päätellen se voi olla yhtä helvettiä, toisaalta jos fiksut ihmiset sopassa mukana, voi se tarjota lapselle kaiken sen mitä ydinperhekin. Ja kun tämän tiedämme kumpikin, niin tästä mitä meillä on pidetään täysillä kiinni ja arvostetaan sitä miten hyvin asiat on. Ja toisaalta ei pelkää turhaan ja kuvittele automaattisesti, että uusperheytyminen olisi jotenkin paha asia. :)
ei mitään tarvetta moisiin, pitäkööt itsellään eikä kiikuta joka paikkaan.
En vieläkään ymmärrä mitä teet uusperhe palstalla, koska olet selvästikin ex-perhe ja vielä katkera sellainen. Tämä palsta on perheille, jossa on 2 uutta perhettä yhdistetty noin suomen kielellä sanottuna.
lehmäkauppojen tekemisiä. Meille ei ole asiaa, ei edes lastemme lhelle, tai minä annan paukkua samalla mitalla.