Parhaat teinivinkit?

Parhaat vinkit 15-vuotiaan pojan ja äidin matkalle?
Viikko tarkoitus olla reissussa elokuussa ja majoitus löytynyt british museumin nurkilta.

Perusnähtävyydet, bussilla kiertoajelua ja ainakin jokunen urheilukauppa, josta shoppailua.
Entä sellaiset ruokapaikat, joissa olisi molemmille jotain - teini tavis'hampparit-pizzat', äiti tahtoisi terveysruokaa ja kasvismenyn. Kumpi joustaa (äiti), vai onko hyviä vinkkejä mistä kohtuudella molemmat saa mieluista evästä.
7778
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

hyvia ruokapaikkoja esim nando's,ihanaa kanaruokaa,hampurilaisia,kananrintaa ja ranskiksia ja myos loistava kasvis wrap menu.loytyy sohosta.aivan ihana pizza paikka on pizza express joka loytyy kaikkialta keskustasata.heilla myos tuna nicoise salatatia ym muuta kasvisvaihtoehtoa.
mukavaa matkaa!

Äänestä

viela urheiluliikkeista,15 v pojalle loistava paikka on JD sports,uusimmat lenkkari ym vaatemallit tosi halvalla.myos kannatta piipahtaa Topman nimisessa paikassa,molempia keskustassa.

Äänestä

www.redveg.com

löytyy osoitteesta 95 Dean Street, Oxford Cirkuksen ja Tottenham Court Roadin välillä. Sieltä saa sekä hampurilaisia,toki kasvis mutta erittäin hyviä. Äidille löytyy vaikka mitä, falafel, wrapit,hodarit,yms. Kiinalaisravintoloista löytyy yleensä noutopöytä mistä saa itse valita herkkuja ja syödä niin paljon kun jaksaa ja edullisesti.

Urheiluliikkeet löytyvät esim. Oxford Streetilla, en nyt muista nimeä, Top Sport tai sinnepäin. Lillywhites on tyylikkäämpi urheiluliike joka sijaitsee Piccadilly Cirkuksen vastapäätä.

Äänestä

Meidän teinit, tyttöjä tosin, tykkäsivät London Eye:stä, luonnontieteellisestä museosta ja vahakabinetista. Shoppaaminen on heillä verissä ehkä vähän eri tavalla kuin pojilla yleensä, joten sitä tuli harrastettua aika paljon:) Lisäks hengailtiin paljon puistoissa bongailemassa kesästä nauttivia ihmisiä sekä hevosia ja koiria.

Äänestä

Camden Townissa kannattaa käydä. Ainakin oli teinitytön ykköspaikka ja äidillekin riittää ihmeteltävää. Sieltä saa myös edullista ruokaa.

Äänestä

Meidän poitsu tykkäsi seuraavista:
Menkää Piccadillylle, siellä Lillys White urheilukauppa, 5 kerrosta kaikkea kivaa halvalla. Vierestä löytyy Ripleys Believe it or not (suosittelen!), tosi kiva paikka katsella kaikkea ihmeellistä, auki iltamyöhään. Vierestä löytyy myös Toredo, joka on iso sisäpelihalli.
London Eye, vieressä County Hall, iso sisäpellihalli, pelatkaa vaikka yhdessä hohtokeilausta.

Äänestä

Piipahtakaa Trocaderossa Piccadillylla, siellä on yläkerrassa iso pelihalli. Voisin kuvitella että kiinnostais (ainakin oma veljeni viihtyi siellä hyvät tovit). Perusnähtävyyksistä mainittujen lisäksi esim. Natural History Museum ja Science Museum South Kensingtonissa vois olla kiinnostavia tuonikäiselle. Waterloon lähellä on IMAX-teatteri, siellä voisi mennä jotain kivaa elokuvaa. Siellä suunnilla on myös Imperial War Museum. Sit kaupoista HMV, myyvät cd-levyjä/videoita. Löytyy mm. Piccadillyltä ja Oxford Streetiltä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Äiti ja teini matkaan kirjoitti:

Parhaat vinkit 15-vuotiaan pojan ja äidin matkalle?
Viikko tarkoitus olla reissussa elokuussa ja majoitus löytynyt british museumin nurkilta.

Perusnähtävyydet, bussilla kiertoajelua ja ainakin jokunen urheilukauppa, josta shoppailua.
Entä sellaiset ruokapaikat, joissa olisi molemmille jotain - teini tavis'hampparit-pizzat', äiti tahtoisi terveysruokaa ja kasvismenyn. Kumpi joustaa (äiti), vai onko hyviä vinkkejä mistä kohtuudella molemmat saa mieluista evästä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu