Meidän 8kk neiti on alkanut kiljua ihan järjettömän lujaa. Yleensä kiljuminen liittyy johonkin vaatimiseen, eli tahtoo jotain, mutta ei aina ymmärretä mitä tahtoo. Kiljuu myös ilosta ja kiukusta. Tätä on nyt jatkunut n. 3 viikkoa. Kiljuminen on niin lujaa, että oma pää tulee kipeäksi ja korviin sattuu. Olen miettinyt tosissaan korvatulppien käyttämistä. Oletan tämän olevan ohimenevää, ehkä rauhoittuu kun pääsee itse liikeelle ja saa helpommin itse sitä lelua/esinettä mitä haluaa. Kuinka kauan teillä muilla on tämä kiljuminen jatkunut? Oletteko keksineet mitään mikä sitä helpottaa? Uskoisin siis sen meillä johtuvan turhautumisesta, kun ei pääse liikeelle ja ei pysty ilmaisemaan itseään vielä oikein muuten. On vaan tosi kurjaa, kun ei kohta kehtaa kauppaan mennä, kun järkyttävä ääni lähtee neitistä. Ennen kyläilty ja kauppareissuja tehty paljon yhdessä.
-Huokaus-
kiljuminen!!
9
4253
Vastaukset
- kiljuja??
Enpä osaa tuohon kiljumiseen oikein mitään sanoa, mutta älä ainakaan mieti, ettet kehtaisi kauppaan tai kylään lähteä!! Kyllä maailmaan ääntä mahtuu ja AINA on niitä, jotka katsoo kieroon huutavia tai vähän kovaäänisempiä lapsia, mutta se on tasan ainoastaan heidän ongelmansa! Tuon ikäistä lasta et voi hiljentää sanomalla, että nyt ollaan kaupassa tms. ja kuitenkin pakolliset menot on hoidettava, joten anna mennä vaan!:) Ja kyllä varmasti kiljuminen menee ohi ajan kanssa ja tosiaan kunhan lapsi oppii ilmaisemaan itseään muuten.
- kiljuminen
voi tosiaan olla todella äänekästä ja ottaa hermoille. Tämä kuuluu kuitenkin useimmilla terveillä lapsilla ehitykseen. Noin 6kk ikäisestä lähtien äänen tuotaminen tuottaa vauvalle mielihyvää ja vauva tykkää testailla ääntän eri tavoilla. Tasaantuu kyllä ajan kanssa, useimmiten esim. n. 1v ikään saakka.
- kjhgöj<hn
meilläkin mies on suunnitellut korvatulppia. kiljunta ,karjunta tms ulina alkaa syömään käydessä, leikkiessä, aamuisin ja oikeestaan millo se vaan sattuu mieleen tulemaan. meillä poika(8kk) jo konttailee ja seisoskelee eli ei ainekaa turhautumista ja teksan puutetta!!! kaikesta kivaa on kun ulvonta ja kiekuminen alkaa 4-5 aamulla ja poika hiljenee heti ku se on saanu pöllytettyä meidät sängystä ylös...
- kiljukaula
Meillä 5,5 kk tyttö, joka kiljuu ilosta. Tätä on jatkunut ehkä kuukauden. Täryklavot vaan heiluu korvissa, kun toinen päästää sydämensä kyllyydestä. Todella nauttii!!! Ei voi ymmärtää, miten pystyy tuottamaan niin korkeita ääniä. ???
- äityli1983
kiljutaan välillä todella kovaa, vauva on 7,5 kk ja näyttää nauttivan kaikenlaisien äänien päästämisestä. Kyllä sinne kauppaan ja muuallekkin kehtaa mennä kiljuvan vauvan kanssa, sillä se kiljuminen kuuluu kehitykseen ja on normaalia. Itse en ainakaan nolostele vauvani kiljumista tai muitakaan ääniä, mutta välillä kyllä luodaan pahoja katseita, mutta harvemmin (tai sitten en vaan kiinnitä niihin huomiota). En kyllä tiedä, että millon se kiljuminen sitten rauhoittuu mutta kaippa tuo ajan kanssa.
- Tiiuska
meilläkin 8 kk poika kiljuu niin kovaa että korviin sattuu, ei ole turhautumista ku ryömii hienosti ja nauraa yleensä kiljumiusen jäljkeen :) Meidän mielestä se on vaan hauskaa:)Muutenkin paukuttellee kaikkea ja tykkää just äänistä aika paljon...
- nmmknsnb
Kyllä se äitiäkin ärsyttää jos vauva kiljuu,eikä mikään siihen kiljumiseen auta.Tiedoksi vaan teille, Koirankouluttaja ja rastaa rastaa.
- ei laulata
Meilläkin kiljuttu, karjuttu, muristu ja kaikkea siltä väliltä jo useamman kuukauden. Laps nyt 8kk ikäinen ja vieläkin jaksaa kokeilla erilaisia ääniä.
Se on välillä raastavaa ja korvat on koetuksella, mutta lapsi vain testailee minkälaisia ääniä siitä omasta suusta lähtee :)
Meidän poikanen tykkää varsinkin murista ja kiukutellessaan harrastaa kiljukarjuntaa. Kai se siitä ajan kanssa hälvenee, tiedä näitä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1862733- 1642539
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182247Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612084Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31739"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591454Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051440Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2261183Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931148Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701083