Pennun arkuus ja käytös

huolestuttaa

Ajattelin tältä palstalta kuulla vinkkejä,joten auttakaahan;

Tuttavallani joulukuussa -08 syntynyt rotikka narttu jolla ongelmana ensinnäkin jo "jälkeenjääneisyys"pentu on otettu aliravittuna (muistutti 8vko:n iässä n.4viikkoista pentua)
eli kodissa jossa pentu syntyi oli huonot oltavat ja molemmat vanhemmat huhun mukaan viety pois eläinsuojelun toimesta(viimein..)

Asiaan siis; pentu on hyvin kasvanut nyt ja tasaisesti.mutta on siis yhä ikäänsä takana mittasuhteiden suhteiden mukaan.
sisäsiistiksi koira ei ole oppinut vieläkään,edes minkäänlaista muutosta/paranemista ei ole ollut vaikka koira pääsee pihalle 5-8kert päivä.lisäksi koira on niin arka jotta laskee pissat aina alleen jos sille puhuu/huomio/komentaa tms..
lisäksi alentuu aina ihmisen edessä niin jotta menee täysin maihin ja vetää hännän kokonaan luimuun.
johtuneeko tämä huonosta kodista josta pentu otettu?(pentu otettu sen ollessa 8viikon ikäinen)
miten tämän saisi terveellä tavalla lopetettua?

ja olen huomannut itse,kun pentua komentaa ja sanoo EI,niin se juoksee piiloonsa eikä tule piiiitkäään aikaan pois sieltä.tästä alkaa selvästi muodostumaan jo ongelma tuttavani perheessä..olisiko tässä aika luopua koirasta ja antaa se oikeasti osaaviin käsiin?jamitä voi aloittaa itse tekemän asian suhteen kotikonstein?

Olisin kiitollinen asiantuntevista vinkeistä/kokemuksista=)

2

420

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pentupentu

      Koira vaikuttaa erittäin pehmeältä pennulta, joka on saanut vielä todella huonoja kokemuksia iällä, jolloin pentujen ei pitäisi niitä missään nimessä kokea.

      Rottweiler ei saisi koskaan olla arka, koska se on erittäin vaarallinen yhdistelmä yhdistettynä rodun dominassitaipumuksiin ja puolustusherkkyyteen. Tälläinen koira kun ahdistetaan nurkkaan alkaa syntyä huonoa jälkeä koska se puolustustautuu erittäin suurella todennäköisyydellä raivokkaasti puremalla, sitten kun on vanhempi. Tälläiseen koiraan en luottaisi koskaan vieraiden enkä lasten kanssa.

      Tässä tapauksessa lienee parasta päästää koira pois peloistaan, niin ikävältä kuin se tuntuukin, eikä laittaa sitä kiertoon. Jos koiralle normaali kanssakäyminen ihmisen kanssa (juttelu, komentaminen, huomio jne) aiheuttaa jo alleen laskemista. (toki virtsatietulehdus kannattaa eliminoida, vaikkei se koiran pelokkuutta tai luonnetta muutakkaan suuntaan tai toiseen).
      Koira ei kuitenkaan kärsi siitä lopettamisesta, mutta se kärsii jatkuvassa pelossa elämisestä ja sen tuomasta stressistä.

      Jos koiran on kasvattanut kennelnimellinen kasvattaja niin ilmoitus jonnekin voisi olla paikallaan, mikäli pentujen hoidossa tms on ollut laiminlyöntejä. Jos kyseessä on ollut rekisteröity pentu, tätä asiaa voisi ehkä tiedustella SRY:ltä.

      Mikäli omistaja haluaa vielä yrittää koiran kanssa, niin suosittelisin että ottaisi yhteyttä ongelmakoirakouluttaja Tommy Wireeniin jolla on kokemuksia rottweilereistä ja hän kouluttaa nimenomaan pehmein metodein, jota tämä koira tarvitsee.

      Kannattaa oikeasti katsoa MISTÄ pentunsa hankkii ja kuinka pennun vanhemmat käyttäytyvät kun niitä tapaa. Myös näyttelyissä katsomassa käymällä saa oikeasti todella hyvää kuvaa siitä minkälaisia tiettyjen linjojen koirat/tietyn koiran jälkeläiset ovat luonteeltaan. Jalostustietopankista löytää myös tietoa HYLkäyksistä näyttelykehissä joka on yleensä aina agressiosta johtuvaa.

      Rottweilerpennun pitää olla avoin, iloinen ja utelias. Pentu joka käyttäytyy vahvasti päinvastoin kannattaa jättää kasvattajalle.
      Ja rottweilerpennun pitää olla REKISTERÖITY ;).

      • hirmusesti

        kiitos vastauksestasi,tätä vähän itsekkin ajattelin mutta osasit hyvin pukea sen sanoiksi=)
        Nyt täytyy siis vain koittaa päätös tehdä ja yrittää itse puhua koiran omistajalle..
        ikävää tämmöinen ja olen tosiaan sitä mieltä jotta pennut otettava harkinnalla ja loppuelämänsuhtautumisella.ja nimenomaan kasvattajalta joka osaa neuvoa ja opastaa ja on kokenut rodun harrastaja.

        Kiitän ja kumarran=)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      80
      17056
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      32
      9884
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      28
      4801
    4. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      233
      3855
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      33
      3123
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      14
      2810
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      110
      2761
    8. Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen

      Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.
      Maailman menoa
      23
      2631
    9. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      48
      2460
    10. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      2443
    Aihe