Olen ymmärtänyt, että jakajan napin pitää kiertää myötäpäivään seuraavalle pelaajalle. Esimerkiksi sittareissa pieni blindi saattaa tipahtaa pois ja tällöin iso blindi siirtyy ainakin joillakin saiteilla pieneksi blindiksi, vaikka nappi kuuluisi hänelle. Tällöin sama pelaaja pääsee kahdesti peräkkäin pelaamaan parhaalta paikalta. Millä tavalla tämän kuuluisi olla pokerin sääntöjen perusteella?
Jakajan nappi
5
347
Vastaukset
Mieti asiaa siten, että nappi vaihtaa paikkaa, ennen kuin katsotaan kuka pöydästä puuttuu. Eihän tuo nappi merkitse kuin flopin jälkeisten kierrosten viimeistä toimijaa.
Tärkeintä on, ettei kukaan pääse luistamaan blindiensä maksuvuorosta, eikä toisaalta joudu maksamaan liian montaa kertaa.- se nappi
todellakaan mitään muuta merkitse.. ehei!
jos sulla Rat on vielä niitä poneja sun muita barbeja niin meetkö leikkii niillä viel muutamaks vuodeks! se nappi kirjoitti:
todellakaan mitään muuta merkitse.. ehei!
jos sulla Rat on vielä niitä poneja sun muita barbeja niin meetkö leikkii niillä viel muutamaks vuodeks!Anna kun arvaan? Osaat kyllä haukkua muita keskustelijoita, mutta jos kysyn sinulta, mikä sen nappulan merkitys kuvaamani lisäksi on, kehoitat minuta todennäköisesti ottamaan selvää?
Kokeillaan: mitä muuta se merkitsee?
Joo. Totta. Pokkaa on tullut pelattua vasta pari vuotta. Ei kai siinä ajassa niin vaikeaa asiaa opi kun tuo buttonin merkitys...- jooko??
The_Rat kirjoitti:
Anna kun arvaan? Osaat kyllä haukkua muita keskustelijoita, mutta jos kysyn sinulta, mikä sen nappulan merkitys kuvaamani lisäksi on, kehoitat minuta todennäköisesti ottamaan selvää?
Kokeillaan: mitä muuta se merkitsee?
Joo. Totta. Pokkaa on tullut pelattua vasta pari vuotta. Ei kai siinä ajassa niin vaikeaa asiaa opi kun tuo buttonin merkitys...nappihan merkitsee sitä että jos olet vaikka 2 paikkaa enne nappii sulla on iso blindi mikä tarkoittaa sekin jo montaa asiaa, esim sitä että sulla on joko rahaa tai chippejä pelissä!!!! niin ja nappi tarkoittaa myös sitä että toimit viimeisenä ensimmäisellä kierroksella!!!! jiihaaa!! nappi määrittää myös jokaisen pöydässä istuvan position!!!!! eikä ainoastaan sun ittes!!!! nappia pitää seurata tarkkaan!!! nappi on pöydän sielu!! nappi voi päättää sun kohtalon sun puolesta esim. turnauksen loppuvaiheilla!!!!
NAPPI EI OLE PELKKÄ nappi. jooko?? kirjoitti:
nappihan merkitsee sitä että jos olet vaikka 2 paikkaa enne nappii sulla on iso blindi mikä tarkoittaa sekin jo montaa asiaa, esim sitä että sulla on joko rahaa tai chippejä pelissä!!!! niin ja nappi tarkoittaa myös sitä että toimit viimeisenä ensimmäisellä kierroksella!!!! jiihaaa!! nappi määrittää myös jokaisen pöydässä istuvan position!!!!! eikä ainoastaan sun ittes!!!! nappia pitää seurata tarkkaan!!! nappi on pöydän sielu!! nappi voi päättää sun kohtalon sun puolesta esim. turnauksen loppuvaiheilla!!!!
NAPPI EI OLE PELKKÄ nappi.> nappihan merkitsee sitä että jos olet vaikka 2 paikkaa enne nappii sulla on iso blindi
Hmm? Minä kun luulin, että pääsääntöisesti toisin päin.
> sulla on iso blindi mikä tarkoittaa sekin jo montaa asiaa, esim sitä että sulla on
> joko rahaa tai chippejä pelissä
Niin, jos maksan blindin, minulla on rahaa. Ei tuo nyt suoraan nappiin kyllä liity.
> niin ja nappi tarkoittaa myös sitä että toimit viimeisenä ensimmäisellä kierroksella!
Ei sielläpäin, missä minä pelaan. Meillä ensimmäisellä panostuskierroksella buttonista toimitaan kolmanneksiviimeisenä (tai toiseksiviimeisenä hu:ssa).
> nappi määrittää myös jokaisen pöydässä istuvan position
Niin... Tai sitten jokaisen pöydässä istuvan positio määräytyy muiden position mukaan ja nappi vain kuvastaa tätä.
> nappia pitää seurata tarkkaan
Positiota pitää seurata tarkkaan. Nappi auttaa siinä.
> nappi on pöydän sielu
Raha on pöydän sielu
> nappi voi päättää sun kohtalon sun puolesta esim. turnauksen loppuvaiheilla
Ei voi. Blindi voi.
> NAPPI EI OLE PELKKÄ nappi
Ei olekaan. Se on merkki siitä, että toimii flopin jälkeen viimeisenä. Kertoo siis jotain positiosta.
Eikä itse asiassa mitään muuta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla572804Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "362409SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past921943Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.851305Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,301139Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o155841Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m80764Ei ole vaikea päättää kumpi
Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.52696Ymmärrätkö jo nyt, että
Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt44682- 43655