volvon laatikko

aifaonla

Miten on 98 fh12 aluevaihde salpa tehty? Onko ilmalla? Toi vilkuttaa hehkun valoo kun yli 40kmh ajaa nii jos sen helpolla sais fiksattua nii hyvä ois, ei sillä että kolmosta 80kmh vauhista päälle sais mut toi valo tympii ja kesäks vois vaikka pois ottaa...

Vaihde keppi on hieman väljä niin tuleeko näissä välys sinne missä keppi tulee pesäänsä mistä lähtee tanko vai onko laatikon päässä jotain puslia minkä tietää menneen?

Samaan tähän jos jollain on kyseisestä auto tyypistä tietoo huoltoja sun muuta käytännön asioita silmällä pitäen, räjäytys kuvia sun muuta ottaisin mieluusti vastaan.

Voiko näissä muuten katsastuksen savutus testiä silmällä pitäen rajoittaa syöttöjä muuten kuin ohjelma muutoksella, esim potikkaa säätämällä?

2

1162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jl

      Siis jos on vt-laatikko, niin aluevaihdesalpa on ihan sähköinen
      magneettiventtiili. todennäköisesti magneettiventtiili paska tai
      johtosarja vikaa. Johtosarjavika nyt on epätodennäköisempi
      98-autossa.

      Vaihdevivustossa on vaihdelaatikossa välivarsi jonka nivelet
      tuppaa kulumaan. Voi aiheuttaa myös väljyyttä. Kannattaa ny
      ehkä kanssa tarkastaa jouset jokka kannattelee vaihdevipua,
      tuppaa meinaan syömään ittensä raudasta läpi.

      Ja pumppusuutinkone kun on niin syöttöjä et kyllä mistään
      ruuvista saa säädettyä.

      • aloittaja

        jeps keppiä sai hieman jämäkämmäksi kun sit klemmaria kiristi sieltä pesän alta.
        mites tuo lämmitys suunnan säätö se liukukytkin on saman tuntoinen mitä toisessa samanlaisessa volvossa, mutta mulla ei säätö toimi. Onko se vaijerilla, alipainella tai sähköllä? Varoke rasian kannen ja juoma telineen otin pois muttei sieltä nähnyt kunnolla ja se lämpö säätö paneeli ei tule kuin pari senttiä ulos päin mikä viittaa että vaijerilla voisi olla säätö, missä on se venttiili mikä säätää lasille ja jaloille ilma virran.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      331
      7179
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      71
      4388
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3175
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2987
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1952
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      153
      1826
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      216
      1773
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1587
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1548
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1448
    Aihe