Neuvoja kesyttämiseen!!

Mulla on ollu puol vuotta kaks undulaattii,uros ja naaras.
Mut ne ei oo kesyjä sillä tavalla et tulis mun kädelle istuun..
Se uros hyppää mun sormelle sillon jos pidän kädessä hirssintähkää ja laitan sitten käden häkkiin.
Mut jos varovasti laitan pelkän käden häkkiin,ne molemmat pelkää sitä.Vapaana lennellessä ne kans pelkää mua.
Voisko joku neuvoa miten saisin ne kesytettyä?
2332
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kahden linnun kesytyksen kanssa on parasta olla kärsivällinen. Istu häkin lähellä ja juttele, häkin pitäisi olla pääsi yläpuolella että tuntevat olonsa turvallisemmaksi. Ei äkkinäisiä liikkeitä tai kovia ääniä, juttele rauhallisella ja tasaisella äänellä. Voit vaikka lukea häkin vierellä, niin linnut saavat tottua läsnäoloosi.

Tarjoa kaltereiden läpi herkkupaloja, ja kun siivoat häkkiä, anna sen jälkeen nami niin oppivat että häkin siivous ei ole paha vaan hyvä asia. Häkin siivous on aina hermostuttavaa, koska lintu on pienessä tilassa eikä pääse pakoon, joten häkki on hyvä siivota aina samalla rutiinilla, rauhallisesti ja varmoin liikkein.

Vapaana lentäessä istuskele huoneessa rauhallisesti ja lue vaikka. Ennemmin tai myöhemmin uteliaisuus yleensä voittaa, kunhan jaksaa odottaa. Se vie vain paljon aikaa. Jos koiras on jo niin kesy että hyppää sormelle, olet jo hyvässä vauhdissa. Onko tarkoitus tehdä linnuista umpikesyjä vai vain sen verran kesyjä etteivät saa shokkia häkin siivouksesta?

Äänestä
  • Joo tos oli hyviä neuvoja et pääsen noilla varmaan ainaki alkuun=)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


fanny kirjoitti:

Mulla on ollu puol vuotta kaks undulaattii,uros ja naaras.
Mut ne ei oo kesyjä sillä tavalla et tulis mun kädelle istuun..
Se uros hyppää mun sormelle sillon jos pidän kädessä hirssintähkää ja laitan sitten käden häkkiin.
Mut jos varovasti laitan pelkän käden häkkiin,ne molemmat pelkää sitä.Vapaana lennellessä ne kans pelkää mua.
Voisko joku neuvoa miten saisin ne kesytettyä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu