Hanneksen muistometsä - missä on?

SamoilijaMetsä

http://www.mtv3.fi/matkailu/arkisto.shtml?132306

Tietääkö kukaan tarkkaan, missä Hanneksen muistometsä, eräänlainen yksityinen puulajipuisto on? Siitä ei ole oikein mainintaa missään Hollolan kunnan esitteessä ja maininnat siitä ovat Internetetissäkin erittäin niukat. Paikalla ei ole oikein verkkosivujakaan.

9

2149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alatori.com

      http://kansalaisen.karttapaikka.fi/linkki?scale=8000&text=tätä tietä&y=6774555&x=3430489&lang=FI

      Tuossa karttalinkki kyseiseen paikkaan. Tienristeyksessä on kyltti, jossa lukee Hanneksen metsä.

      Joskus 10 vuotta sitte tullu viimeks ite käytyä tuolla, oli silloin joku näkötorniki siellä mäen päällä. Pitäs kyllä käydä vilkasemassa millanen se nykyään on...

    • alatori.com
      • ????

        Miksei Hanneksen muistometsää ole mainittu missään Hollolan matkailuun liittyvässä esitteessä?


      • mainita?
        ???? kirjoitti:

        Miksei Hanneksen muistometsää ole mainittu missään Hollolan matkailuun liittyvässä esitteessä?

        Kuka Hannes? Hannes Kohelmaisen muistometsä? Jestas sentään.


      • ahaa0202
        mainita? kirjoitti:

        Kuka Hannes? Hannes Kohelmaisen muistometsä? Jestas sentään.

        Ehkä se Hannes ei ole se suurin pointti tässä hommassa, vaan se itse metsä...


      • Piiskanlovi
        mainita? kirjoitti:

        Kuka Hannes? Hannes Kohelmaisen muistometsä? Jestas sentään.

        No onhan Hanneksen muistometsässä lajeja, joita ei nyt aivan muutoin näe Hollolassakaan. Olisi hyvä, jos Hollolan kunta noteeraisi Hanneksen muistometsän tiedottamisessaan, jossa erityisen hyvin on otettu huomioon Hollolan kirkonseutu.


      • Siksipä että
        mainita? kirjoitti:

        Kuka Hannes? Hannes Kohelmaisen muistometsä? Jestas sentään.

        Hannes oli metsän perustajan tyttärenpoika, joka kulki vaarinsa mukana pientä metsikköä hoitamassa. Poika kuoli auto-onnettomuudessa 7-vuotiaana. Siksi muistometsä. Että näin.


      • Liitto-Kunta
        ???? kirjoitti:

        Miksei Hanneksen muistometsää ole mainittu missään Hollolan matkailuun liittyvässä esitteessä?

        Veikko Kustaa Simola ei kannattanut Hollolan kunnan liittämistä Suur-Lahteen Uusi Kunta -hankkeessa.

        Kun yleisesti oli tiedossa, että Juha Rehula ajoi kuntaliitosta, on tietenkin kunnan työntekijöille vaarallista ammatillisesti leikkausten ja kuntaliitosten sattuessa se, että ovat erehtyneet laittamaan mitään V. K. Simolaan liittyvää kunnan viralliseen vapaamuotoiseen matkailutiedotukseen.

        Minusta olisi aika rehabilitoida V. K. Simola myös Hollolan kunnantalolla ja laittaa r e i l u s t i Hollolan kunnan matkailuesitteisiin myös Hanneksen muistometsä, jonka MTV3 löysi verkkosivuilleen matkailukohteeksi jo 2002.

        No olihan siellä Salpakankaan Kokoomuksessa toki muitakin kuntaliittäjiä kuin keskustalainen Juha Rehula Hollolan Keskustasta.


    • Piiskanlovi

      Helpointa on muistaa se, että menee Pitkänsillantie 289 (17110, Hollola) ja kääntyy siitä vasemmalle, jonka jälkeen metsätien haarasta oikealle.

      Tuo Pitkänsillantie 289 näkyy varmasti yhdessä jos toisessakin matkapuhelimen paikantamimessa ja varsinaisessa paikantimessa.

      Tavallaan risteys on Pitkänsillantie 289:n, joka on asumiskäytössä oleva oikea maalaistalon osoite ja kohden 291 välissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      129
      1538
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1441
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1243
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      55
      1190
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      1014
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      255
      991
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      198
      986
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      935
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      840
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      838
    Aihe