Kuvaamataito

Tavaamakuito

- Sori kaveri, olen Kari Soveri, ja olen narahtanut täytetyn suden kuvaamisesta haaskalla.

6

999

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rahikaisella....

      Minä kuvasin vanhan huuhkajan pesää, oli nukahtanut sohvalle baarista tullessa ja kalsarit oli puolitangossa. Oli muuten karvaisin pesä mitä ikinä nähnyt...

      • töpäk

        Ole hyvä vaan! Pehko lemahtaa tänne asti.
        Yritän itse pysyä jotakuinkin asialinjalla.
        Tuosta harmillisesta narahtamisesta on jo niin kauan, ettei sitä tohtisi edes muistellakaan.
        Olen näinä vuosina ehtinyt pohtia seuraavaa kunnianhimoista projektia. Se on alkanut pikkuhiljaa hahmottua, mutta en aio paljastaa siitä mitään. Kerron kuitenkin, että aikomuksenani on tehdä nelivärivalokuvin ryyditetty kattava luontokirja villeistä susista. Olen maksanut jo käsirahan lappilaisille poromiehille viidestäkymmenestä sudesta, jotka tullaan jok’ikinen konservoimaan pieteetillä niin luonnollisen oloisiksi kuin mahdollista. En nimittäin halua toistamiseen tehdä samaa virhettä. Edellisen suden kohdalla oli tapahtunut amatöörimäistä töpeksintää; eläinmuseon nimilappu oli unohtunut susihukan kaulaan. Lisäksi sen toinen lasisilmä oli pudonnut.
        Sen verran voin raottaa salaisuuden verhoa, että kyseessä tulee olemaan mullistava, hyvät arvostelut saava eläinkirja, jossa on valokuvia.


    • täysin turhasta?

      Ero on aika pieni täytetyn ja käytetyn suden välillä. Vain yksi kirjain.

      -------------

      'Nyt valui kaikki hukkaan', sanoi sudenraiskaajakin.

      • ähä

        Anteeksi toverit, pakko tehdä soverit.

        Olen pitkällisen, yön yli kestäneen harkinnan jälkeen päätynyt luopumaan vuoden päähän suunnitellusta kirjani julkistamistilaisuudesta. Tähän päätökseen minut ajoi tunne, etten voi käyttää täytettyjä susia, koska en halua täyttää käytettyjä susia. Olen ymmärtänyt, että susien pitää saada liikkua vapaina ilman linssiluteiden ynnä muiden tuulihattujen hätyyttelyjä.
        Sen sijaan aion viettää tämän kesän niityillä perhoshaavin kanssa., jotta saisin seuraavaksi suveksi riittävästi syöttejä tulevaa perhokalastusharrastustani varten. Seuraava kirjani tulee käsittelemään eri heittotekniikoita koskessa ja suvantopaikoissa.

        Lopuksi opettavainen tarina oikean ruokavalion merkityksestä.
        Punahilkalla oli kotiavaimet hukassa. Myös Punahilkka oli hukassa, ja avaimet Hilkan taskussa. Susihukkanen oli allerginen rautapitoiselle murkinalle, mikä oli Hilkan pelastus. Nyt Hilkka oli yrjössä, ei enää hukassa, vaan miltei kirjevän loisteliaassa kukassa.


    • Haltioitunut

      Tämä on kyllä edelleen yksi hienoimpia keskusteluja mitä intterin webistä olen konsaan lukenut. Edes ajanhammas ei pysty kuluttamaan laatutuotetta.

    • ojfadjbz

      Olet paremminkin Kari Runk, eli Runk Kari.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      20
      9144
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      25
      3612
    3. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      43
      2194
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      91
      1934
    5. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      13
      1842
    6. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      12
      1435
    7. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      24
      1288
    8. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1157
    9. Esko ja Martina viettävät joulua

      Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      826
    10. Missä palaa?

      K-Market sauhuaa missä päin Poria?
      Pori
      66
      804
    Aihe