Pokkarit eivät videoeditointiin ?

jkjkjk...

Onko se nyt niin, etteivät pokkarit ole tarkoitettu videoeditointiin. Oman pokkarikamerani videot eivät ainakaan toimi Movie makerissa.

Eli valokuvakamerat, asia erikseen, videokamerat editointia varten ?

4

396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SmithChart

      Kyllä se niin on kuten arvelitkin että videokamera videokuvaukseen ja valokuvauskamera valokuvaukseen. Vaikka ne nykyään osaavatkin tehdä kumpaa tahansa niin lopputulosten laadussa on huisi ero.

      Pokkari ei esimerkiksi osaa tarkentaa kunnolla liikkuviin kohteisiin, äänen ajoitus saattaa olla epätarkka ja äänikin korkeintaan monoa yleensä. Kuvanopeus ei välttämättä ole täkäläisten videostandardien mukainen ja kuvan laatu saattaa olla todella rakeinen pakkauksen takia. Ja tosiaan vielä tuo formaattiasia eli pokkarilla kuvattua ei välttämättä pysty editoimaan muuntamatta sitä ensin johonkin toiseen muotoon. Formaatista riippuen muunnos voi olla jopa vaikea tai mahdoton tehdä.

      Ja sitten taas toisin päin; vaikka videokamerassa onkin nykyään mahdollisuus still-kuviin, on kuvien laatu silti ihan eriä kuin valokuvauskameralla. Mm. suljinnopeudet ovat paljon rajatumpia kuin valokuvauskameralla ja siten videokameralla ei saa hyviä kuvia niin erilaisissa tilanteissa kuin still-kameralla saa. Lisäksi salama voi puuttua kokonaan tai se on heikkotehoinen, eikä ulkoiselle salamalle ole liitintä.

    • ertgyhgssda

      Kyllä niidenkin ottamaa videokuvaa voi editoida. Lataat vain jonkun convertointi ohjelman ja muutat videon tiedostomuodon toiseksi, mitä se movie maker ny pelittääkään (.avi)??

      • löysäkura

        joo mutta kun convertoit niin kuvanlaadusta tulee kuraa


    • [Canon]

      Minulla itsellä on canonin pokkari ja se tallentaa videot .avi muotoon, joten editointi on helppoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      85
      10600
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      243
      4526
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      158
      3914
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      163
      3418
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      62
      3224
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      63
      2954
    7. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      32
      2532
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      24
      2150
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      63
      1754
    10. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      162
      1487
    Aihe