Pokkarit eivät videoeditointiin ?

jkjkjk...

Onko se nyt niin, etteivät pokkarit ole tarkoitettu videoeditointiin. Oman pokkarikamerani videot eivät ainakaan toimi Movie makerissa.

Eli valokuvakamerat, asia erikseen, videokamerat editointia varten ?

4

400

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SmithChart

      Kyllä se niin on kuten arvelitkin että videokamera videokuvaukseen ja valokuvauskamera valokuvaukseen. Vaikka ne nykyään osaavatkin tehdä kumpaa tahansa niin lopputulosten laadussa on huisi ero.

      Pokkari ei esimerkiksi osaa tarkentaa kunnolla liikkuviin kohteisiin, äänen ajoitus saattaa olla epätarkka ja äänikin korkeintaan monoa yleensä. Kuvanopeus ei välttämättä ole täkäläisten videostandardien mukainen ja kuvan laatu saattaa olla todella rakeinen pakkauksen takia. Ja tosiaan vielä tuo formaattiasia eli pokkarilla kuvattua ei välttämättä pysty editoimaan muuntamatta sitä ensin johonkin toiseen muotoon. Formaatista riippuen muunnos voi olla jopa vaikea tai mahdoton tehdä.

      Ja sitten taas toisin päin; vaikka videokamerassa onkin nykyään mahdollisuus still-kuviin, on kuvien laatu silti ihan eriä kuin valokuvauskameralla. Mm. suljinnopeudet ovat paljon rajatumpia kuin valokuvauskameralla ja siten videokameralla ei saa hyviä kuvia niin erilaisissa tilanteissa kuin still-kameralla saa. Lisäksi salama voi puuttua kokonaan tai se on heikkotehoinen, eikä ulkoiselle salamalle ole liitintä.

    • ertgyhgssda

      Kyllä niidenkin ottamaa videokuvaa voi editoida. Lataat vain jonkun convertointi ohjelman ja muutat videon tiedostomuodon toiseksi, mitä se movie maker ny pelittääkään (.avi)??

      • löysäkura

        joo mutta kun convertoit niin kuvanlaadusta tulee kuraa


    • [Canon]

      Minulla itsellä on canonin pokkari ja se tallentaa videot .avi muotoon, joten editointi on helppoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      61
      3750
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      87
      3138
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      78
      2360
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      14
      1610
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      66
      1344
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      89
      1213
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      35
      1104
    8. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1001
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      995
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      972
    Aihe