Mihin nardusöljyä käytetään, se on kuulema erittäin vahva öljy?
Nardusöljy
6
6662
Vastaukset
- Zerenina
Vahvaa on.. kaikista voimakkain sedatiivi mitä medikaalisessa aromaterapiassa käytetään. Hoitokäyttö: psoriasis, voimakkaat kuukautisvaivat, hiivasienen hoito, ihottumat, allergiat, selluliitti, vanhenevan ihon hoito. Terminaalihoidossa rauhoittamaan kuoleman sairaita. Kuoleman lähestyessä. Sopii käytettäväksi laventelin kanssa.
Öljy tulee yleensä Nepalista ja on sukua Valeriaanalle (Rohtovirmajuuri). Haisee aika vahvasti vuohelle.- werty
Millä tavoin käytetään hiivasienen hoitoon? Itse olen kokeillut tree teata. Se on ainakin raikastanut oloa, joskaan ei ole kokonaan hiivoja tappanut. Itse pärjäisin hiivaherkkyyteni kanssa, mutta miehelle on jouduttu antamaan suun kautta sienilääke hiivan vuoksi, ja nyt sitten käytämme kondomia.
Pian aion/joudun turvautumaan lääketieteen valmisteeseen tässä asiassa.
- varoitus!
Nardusöljyn käytössä tulee noudattaa erittäin suurta varovaisuutta, sillä se voi aiheuttaa syöpää liian usein käytettynä. Parasta olisi olla käyttämättä kokonaan varmuuden vuoksi.
- For god sake!
Että tälläisiä mahdollisesti syöpää aiheuttavia aineita sopii käyttää, kunhan ei vaan sotkeudu tutkitusti tehokkaisiin ja varsin harmittomiin hiiva- yms. lääkkeisiin? Voi herranjestas sentään!
- Eteric
Voisitko selventää että mihin tutkimukseen perustuen nardusöljy on vaarallista? Googlettamalla ei löydy mainitaa, että öljy olisi vaarallista, pikemminkin valtaosa sivustoista mainitsee vain että se on "non-allergenic and non-toxic". Samoin mainitaa sen myrkyllisyydestä tai karsinogeenisyydestä ei löydy kirjallisuudesta, edes kemian ja lääketieteen ammattipuolelta. Itseasiassa ainoa sivusto, joka väittää narduksen olevan jotenkin vaarallista on suomalainen Ruusupuu. Primaveran ulkomaiset kotisivutkaan eivät tue tätä.
Mihin siis väite perustuu? - eisittenhaittaa
No eihän se sitten haittaa jos sitä käytetään kuolevien rauhoittelemiseen. Tuskin se ehtii mitään aiheuttamaan ennen kun potkasee tyhjää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3564145Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1303652Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92381Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei92213Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1491854- 1181769
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181748Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241389Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1511048Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79915