Paljonko kestää 600 moottoripyörän moottori suunnilleen ilman isompia remppoja?
Kysyisin Honda 600 Hornetista ja Suzuki GSR 600 pyörien suhteen? Siis millaisia kilometrikestävyyksiä on esim Gsx-r 600 pyörillä ollut?
Honda Hornet on aika hyvä pyörä ajaa, mutta vielä parempi oli GSR 600. GSR ei taida vaan saada oikein alle 6000 euroon?
Kysyisin Honda 600 Hornetista ja Suzuki GSR 600 pyörien suhteen? Siis millaisia kilometrikestävyyksiä on esim Gsx-r 600 pyörillä ollut?
Honda Hornet on aika hyvä pyörä ajaa, mutta vielä parempi oli GSR 600. GSR ei taida vaan saada oikein alle 6000 euroon?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Oikein huollettuina nykyjapsikoneet kestää kaikki kauemmin kuin niillä ajavien into.
Toisin sanoen ei ne kulumalla hajoa.
kyllä se näin on kuten edellinen vastaili.
600cc:lla jaksat ajaa vuoden tai kaksi.
Mikäli 5000-6000euron pyörän ostat niin kyllä sillä ajelet varmasti huoletta seuraavat pari vuotta kunhan muistat välillä huoltaakkin sitä.
mulla on lienee sitten väärää tietoa. Neljäs kesä lähti käyntiin 600cc rivinelosella, hyvin on pärjätty isompienkin seurassa. Perille olen päässyt ajallaan ja jopa takaisinkin sieltä.
Mistä kumpuaa tämä ´600 on liian pieni´-jorinointi?
No huomaat kuule sen sitten kun vaihdat isompaan että mistä jäät paitsi.
Mikäs siinä jos noin kauan jaksaa ajaa 600cc:lla mutta vain murto-osa jaksaa.
Se on näitä makuasioita. Mulla oli 500 gbz joku 7-vuotta ja kyllä sillä pärjäsi. Ihan kiva laite kunhan ei aja paljoa kaksipäällä. Jos se olisi ollut kaksipyttyinen tuskin olisin noin kauaa ajanut.
Nyt on zzr-1100 ja en enää halua pienemmäksi vaihtaa. Isossa on kuitenkin kapasiteettia ja varoja paremmin. Lisäksi suuremmasta painostaan huolimatta melko kätevä maantien ulkopuolellakin. Ilmeisesti ohjausgeometrtia hyvin suuniteltu. Vanhemmissa isoissa pyörissä oli ongelma yleinen kankeus. Ei niillä viitsinyt kaupungissa pörrätä.
Nykypyörissä noissa pienissä (600) ongelma on että ne yksi vinguttimia. Kiertää kulkee niin perkeleesti ja tehoakin löytyy mutta se kaikki on kierrostehoa. Lisäksi on kovin kevyitä. Maantiellä massa ratkaisee ja pyörä mene vakaasti lisäksi isossa koneessa on alavääntöä.
Minkälaisia kilometrejä noi kestää?
Onhan isommassa enemmän, se on totta. Mutta kun kusiainen tuli nyt täksi kesäksi puhtaasti kaupunkiajoon ja työmatkakäyttöön. Tai ajeleehan sillä pikkuiteilläkin.
Siitä sitten isommaksi kun on sen aika.
Niin kestää mitä? Vauhtia,kilometrejä,kyllästymistä vai mitä?
Teknisestä kestosta että kestää sen mitä pitää jos huollat. Eli ei sitä ajamalla piippuun saa. Sata pitäisi mennä helposti. Käytännössä ne hajotetaan aiemmin muista syistä.
Vauhtia varmaan kusiaiset ottaa jotakin 200-250km/h
Kyllästyminen on sitten aina henkilökohtainen asia mulla meni se 7-vuotta. Perse väsyy 100km. välein että pitää jalotella tai kaffitella usein.
Et sä kaupunkiajossa,työmatkaajossa tai pikkuajossa tuon isompaa tarvi.
ai kestää satkun kuussataset nykyään? aika hyvin kun nehän kiertääkin 12-14 tonnia
Tuo on kyllä pahin asennevamma mitä olen tällä motoilun saralla tavannut. Hyvin yleinen tosin. "600 ei riitä mihinkään" "kuussatku hyytyy ylämäessä" jne jne
Niin on kuussatkulla mutkapätkillä isompien perässä pysytty. Ero tässä oikeastaan on ollut se että kusiaisella pitää vaan niitä kierroksia pitää, mutta mitä sitten... Tuntemistani tonnimopoilijoista kukaan ei noilla mutkapätkillä uskalla vetää täysillä isoilta kierroksilta joten vetevät sieltä alaväännöltä. Joo, vetää sieltä paremmin ku kuussatku mutta kuussatkulla voi jenkat pitää 11000 ja kulkua riittää. Hallitusti.
Suorilla nuo miut jättää mutta mitä sitten, mutkissa ne nautinnot on. :)
Ei siinä, mulle tulossa itelle nakutonninen silti (1050cc triple). On ollut isompia ja pienempiä pyöriä kautta ajan (~15v motoilua) ja kyllä nää 600cc on ihan niitä hauskimpia vehkeitä ollut. On ollut tonnikyykkyäkin alla, joten kyse ei ole siitä!
Noilla tonnikyykyillä menee vaan tehot hukkaan jo pitkien vaihteiden takia, Kunnon mutkapätkillä kun ei edes ykköstä ehdi pohjaan käyttää! Lopputulemana käytössä mutkapätkällä ihan samat tehot, mutta kusiaisen helppous tuo lisää nautinnollisuutta. Ehkä optimi itselle olisi joku tonninaku tai ~750 kyykytin mutta kuten ennenkin, mun pyörätyypit ja koot vaihtelee. Ei isompi ole aina parempi.
Miten nuo supermotot kestää?? ja tartteeko huoltaa usein?? Varmaan nuo ihan kisavehkeet on usein huollettavia mutta esim kotarin ihan supermotomalli tai sitte husqvarnan tms.??