Värilliset piilarit

Harkitsen värillisten piilareiden ostamista, joten olisi mukava kuulla kokemuksia niistä. Onko niitä kertakäyttöisinä vai onko ne kuukausilinssejä? Maksavatko paljon? Ovatko käytössä yhtä hyvät kuin tavalliset piilarit? Kaikki tieto on tervetullutta!
53384
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Käytin sellaisia muutama vuosi sitten: ne oli käytössä hieman monimutkaisemmat kuin tavalliset, koska väriaine linssissä oli läpinäkymätöntä eli piilarista näki läpi vain keskeltä. Se hieman haittasi silloin tällöin katsetta kun näkökentän reunamilla oli tummia alueita. Linssit itsessään oli suht kalliit, mutta ne oli ns. "vuosilinssit" eli arvioitu käyttöaika oli sellaiset 12 kuukautta.

Viime aikoina en ole tutustunut uusiin valikoimiin, joten voi olla että niitäkin saa jo muunlaisinakin malleina. Silloin pari vuotta sitten olleet piilarit olivat kalliit sekä pitkäkäyttöiset sen takia, että valmistusprosessi oli kuulemma hankala: väriaine laitettiin kahden tavallista ohuemman piilarin väliin ja nämä kaksi piilaria sitten vain kiinnitettiin toisiinsa.

Äänestä
  • Itse käytän niin laseja kuin piilareitakin. Kyllästyin sitten jokin aikaa sitten värittömiin ja hankin yhden parin sinisiä piilareita, noin niinkuin testimielessä. Turhahan sitä on ostaa kerralla montaa paria, jos ei sitten tykkääkään.

    Yksi pari, n. 35 euroa (jos en ihan väärin muista) ja tyytyväinen olen ollut. Ostin sellaset haaleansiniset, että näyttävät aidoilta.

    Näen erittäin hyvin, samalla lailla kun värittömilläkin eikä mitään eroa ole.

    Äänestä

Ite oon käyttänyt värillisiä piilareita nyt pari viikkoa. Väriaine on läpinäkyvää, mutta ainakin 'omassa' mallissani sitä on myös mustuaisen kohdalla, eli koko maailma vihertää pikkasen. :) Ei kuitenkaan haittaa käyttöä ja väriero on aika minimaalinen.

Puolen vuoden piilarisatsi (6xkuukausilinssit) maksoi 93 euroa. Eroista tavallisiin linsseihin en tiedä.

Äänestä

just kävin johonkin tänne kyselemäs aiheesta..:P eli jos tähän nyt joku vielä lisää vastailee niin hyvä.. eli jos haluu värilliset piilarit ilman vahvuuksia (näössäni ei pitäis mitään vikaa olla) niin pitääkö käydä jossain tarkastuksessa?? ja just tota käyttöaika/hinta juttua on tullut mietittyä.. koskaan kun en ole piilareita käyttänyt..

Äänestä
  • Täytyy käydä optikolla tarkistamassa piilareiden soveltuvuus silmiisi, ettei silmäsi ole liian kuivat eikä niissä ole mitään muuta sellaista joka estäisi piilarien käytön :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Shanna kirjoitti:

Harkitsen värillisten piilareiden ostamista, joten olisi mukava kuulla kokemuksia niistä. Onko niitä kertakäyttöisinä vai onko ne kuukausilinssejä? Maksavatko paljon? Ovatko käytössä yhtä hyvät kuin tavalliset piilarit? Kaikki tieto on tervetullutta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu