ohjeita?

nuori ompelija

Hei, olen nuori naisenalku ja olen innostunut vaatteiden ompelusta. Paljoa ei ole kokemusta, mutta osaan kyllä aika paljon itse ideoida ongelmakohdissa ja minulla on myös osaava taho lähipiirissäni. Olen selannut kaikki vanhat Suuri käsityölehti pinot niin kirjastosta kuin kotoani. Ei vain tahdo oikein löytyä mieleisiä ja vielä oikeassa koossa. Olen kokoa 34-36.

Olisikohan joitain muita hyviä lehtiä kuin Suuri käsityölehti?

Mistähän löytäisin ns. röyhelöpaidan ja vintage vaatteiden ohjeita?

Jotain tämän kaltaisia:

http://plaza.fi/s/f/editor/images/englanti30.jpg

http://bp2.blogger.com/_-cy0y_GNOi8/SFKyX4ILDaI/AAAAAAAAANQ/qu2bf3D8QPQ/s320/garancedore.fr.jpg

Tai ylipäätään takkien, paitojen, hameiden, mekkojen jne ohjeita?

Minua mietityttää myös, että minkähänlaiset vaatteet sopisivat melko rinnattomalle?

Kiitos kaikille jotka osaavat vastata kysymyksiini!

5

445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nuori ompelija

      Myös alus- ja yövaatteita, kaikenlaisia asusteita ja irrotettavia koristeita yms. ohjeita tai vinkkejä, ideoita, jotain olisi kiva kuulla.

      Olen nyt siis vasta löytämässä omaa tyyliä ja olen jo kauan sitten huomannut, että olen aika nirso vaatekaupoissa. En siis tykkää pukeutua aivan muodin mukaisesti, tykkään näyttää naiselta ja käyttää värejä:)

      Kaikenlaisia ideoita, neuvoja, ohjeita yms. tänne vain! Intoa riittää jos vain löytyy hyvät ohjeet, oikea koko ja vielä kangas kyseistä tekelettä varten:)

      Kiitos!

    • Ainakin Burdassa on hyviä kaavoja ja koot alkaen 36 ja toinen hyvä on Easy Fashion jos ei vaan haittaa että ohjeet on ruotsiksi mut nehän voi suomentaa jos haluaa.
      Modassa on kans kaavoja. Kangaskaupoissa on myös myytävänä yksittäisiä kaava-arkkeja, kannattaa katsella sieltäkin.

      Jos osaat itse muokata valmiita kaavoja niin sit saat sellaisia vaatteita kuin haluat.
      Toivottavasti oli jotain apua :)

    • pinacolada-n

      www.burdastyle.com ilmaisia tulostettavia kaavoja, ja muiden tekemiä versioita

    • ei nimimerkkiä
    • nuori ompelija

      Suuret kiitokset kaikille neuvojille!

      Löysinkin tuon Burda lehden kirjastosta ja koitin tutustua niiden netti sivuihin, mutta siinäkin tuli pieni ongelma vastaan: täytyykö niitä kaavoja saadakseen kirjautua sinne sivuille?

      Onkohan netissä muitakin sivuja joista voisi saada ilmaisia kaavoja?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      63
      5993
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      115
      5304
    3. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      380
      4145
    4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      148
      3334
    5. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      60
      2823
    6. 26
      2161
    7. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      130
      2161
    8. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      19
      1960
    9. Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista

      Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell
      Ikävä
      85
      1959
    10. Mikä on pahinta

      Mitä kaivattusi voisi tehdä sinulle?
      Ikävä
      249
      1916
    Aihe