Hei, olen nuori naisenalku ja olen innostunut vaatteiden ompelusta. Paljoa ei ole kokemusta, mutta osaan kyllä aika paljon itse ideoida ongelmakohdissa ja minulla on myös osaava taho lähipiirissäni. Olen selannut kaikki vanhat Suuri käsityölehti pinot niin kirjastosta kuin kotoani. Ei vain tahdo oikein löytyä mieleisiä ja vielä oikeassa koossa. Olen kokoa 34-36.
Olisikohan joitain muita hyviä lehtiä kuin Suuri käsityölehti?
Mistähän löytäisin ns. röyhelöpaidan ja vintage vaatteiden ohjeita?
Jotain tämän kaltaisia:
http://plaza.fi/s/f/editor/images/englanti30.jpg
http://bp2.blogger.com/_-cy0y_GNOi8/SFKyX4ILDaI/AAAAAAAAANQ/qu2bf3D8QPQ/s320/garancedore.fr.jpg
Tai ylipäätään takkien, paitojen, hameiden, mekkojen jne ohjeita?
Minua mietityttää myös, että minkähänlaiset vaatteet sopisivat melko rinnattomalle?
Kiitos kaikille jotka osaavat vastata kysymyksiini!
ohjeita?
5
478
Vastaukset
- nuori ompelija
Myös alus- ja yövaatteita, kaikenlaisia asusteita ja irrotettavia koristeita yms. ohjeita tai vinkkejä, ideoita, jotain olisi kiva kuulla.
Olen nyt siis vasta löytämässä omaa tyyliä ja olen jo kauan sitten huomannut, että olen aika nirso vaatekaupoissa. En siis tykkää pukeutua aivan muodin mukaisesti, tykkään näyttää naiselta ja käyttää värejä:)
Kaikenlaisia ideoita, neuvoja, ohjeita yms. tänne vain! Intoa riittää jos vain löytyy hyvät ohjeet, oikea koko ja vielä kangas kyseistä tekelettä varten:)
Kiitos! Ainakin Burdassa on hyviä kaavoja ja koot alkaen 36 ja toinen hyvä on Easy Fashion jos ei vaan haittaa että ohjeet on ruotsiksi mut nehän voi suomentaa jos haluaa.
Modassa on kans kaavoja. Kangaskaupoissa on myös myytävänä yksittäisiä kaava-arkkeja, kannattaa katsella sieltäkin.
Jos osaat itse muokata valmiita kaavoja niin sit saat sellaisia vaatteita kuin haluat.
Toivottavasti oli jotain apua :)- pinacolada-n
www.burdastyle.com ilmaisia tulostettavia kaavoja, ja muiden tekemiä versioita
- ei nimimerkkiä
Käypäs kurkkaamassa: http://tanysewsandknits.blogspot.com/ ja http://tanysewsandknits.blogspot.com/search/label/Livros de Costura - Sewing Books
- nuori ompelija
Suuret kiitokset kaikille neuvojille!
Löysinkin tuon Burda lehden kirjastosta ja koitin tutustua niiden netti sivuihin, mutta siinäkin tuli pieni ongelma vastaan: täytyykö niitä kaavoja saadakseen kirjautua sinne sivuille?
Onkohan netissä muitakin sivuja joista voisi saada ilmaisia kaavoja?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p555705Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "752872Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella202095No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol401905Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1611819- 191798
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5154881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191161Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy831152Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah69986