Riemuvoitto

ja rökäle tappio ruotsalaiselle kieli politiikallle, joskus vieläkin
järki voittaa, mutta aika harvoin
26728
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Tämä oli näille kielivammaisille rasistisen kielipuolueen (RKP) jäsenille oikein. Emme kaipaa teidän pieniä jakautuneita kuppikuntia. Jeppis olkoon rähmällään vaikka sitten Uumajaan tai Vaasaan, aivan sama.

Eiköhän Pohjoinen suunta hyvällä yhteistyöllä Etelä-Pohjanmaan kanssa ole kaikkein rakentavin yhtälö... Hurrit pitäköön omat rapujuhlansa.

Äänestä
  • Ei voi muuta sanoa, kuin että nimimerkki Pohjoisella on melkoin alemmuskompleksi!
    Vuotta 2009 mennään ja sinä vielä olet mehtässä puun takana piilossa - kun en osaa kieliä nyh..nyh.nyh..

    Äänestä

  • komplekiston kirjoitti:

    Ei voi muuta sanoa, kuin että nimimerkki Pohjoisella on melkoin alemmuskompleksi!
    Vuotta 2009 mennään ja sinä vielä olet mehtässä puun takana piilossa - kun en osaa kieliä nyh..nyh.nyh..

    Ruotisilla tulen kyllä itse toimeen arkielämässä sen mitä harvoin olen sitä tarvinut. Jos kieliä pitää puhua, niin sitten puhutaan jotain muuta kuin ruotsia. Eli kotimaassa ja ulkomailla vaihdan Englantiin, aina. Ei täkäläisiä siansaksa"ruotsi"murteita edes kouluruotsilla ymmärrä.

    Eniten tässä asiassa vituttaa tämä Ruotsinkielisten asenne.

    Eiköhän tämä kuppikuntaisuus ole alunperin aina ollut lähtöisin juurikin ruotsinkielisten suunnasta. Sitä on ruotsinkieliset harrastaneet aina, ja tulevat aina harrastamaan.

    Terveisin: Suoraselkäinen Suomalainen, eikä mikään kiero ruotsalainen

    Äänestä

  • Ei voi ymmärtää päätöstä...

    Äänestä

  • että hurrit eivät kirjoittaa tähän.Siis niillä on sittenkin järki talleessa. :-)Pusu kaikille

    Äänestä

  • Etelään ilman muuta kirjoitti:

    Ei voi ymmärtää päätöstä...

    No nyt on aiaka koittaa YMMÄRTÄÄÄÄÄÄ

    Äänestä

  • Juke kirjoitti:

    No nyt on aiaka koittaa YMMÄRTÄÄÄÄÄÄ

    Sinulta loppuu sosiaalituki.Joudut poronpunkkien irroittajaksi kaaresuvantoon.

    Äänestä

Pohjois-Pohjanmaan seudun kuihtuminen on tosiasia. Väistämättä siitä kärsii myös Kokkola jatkossa. Yhteistyö etelään olisi kaikkien etu, eikä nurkkakuntalaisuus.

Äänestä
  • Mutta nyt tehty päätöshän ei olekaan maakunnan, vaan Kepu etu. Nyt päätökset maakuntatasolla on saatu varmistettua yhden puolueen käsiin.

    Nova Groupilta ja MMS:ltä saadut rahat vaativat vastapalveluksia, tehdyllä päätöksellä varmistettiin ABC:n, Tokmannin, Maskun ja Idea-Parkien kaavoitusedut tulevaisuudessa.

    Ai tavallisten keskipohjalaisten etu? Koska Keskusta olisi niitä ajanut? Ja varsinkin nyt, kun maatalouden merkitys maakunnalle pienenee jatkuvasti.

    Etelään suuntautuminen oli maakunnan kepulaisille vaikuttajille kauhea mörkö. Oman puolueen yksinvallan sijaan etelän suunnassa olisi jouduttu tekemään yhteistyötä demareiden, kokoomuksen ja ruotsinkielisten kanssa. Jos vaikka sieltä olis tullut liikaa demokraattisia vaikutteita ja Keskustan monopoli olisi murtunut?

    Nyt pysähtyneisyyden aika jatkuu...

    Äänestä

  • Kun katsoo Kokkolaa ja Pietarsaarta, niin ei voi olla huomaamatta mikä kuihtuu.
    Nyt kun Seinäjoki pääsee vielä pois Vaasan "ikeen" alta niin jäljelle jää kuihtuva rannikkoseutu jossa ei haluta kehitystä, koska se toisi väistämättä suomenkielisiä alueelle.
    Lapsen lapsemme käyvät siellä tulevaisuudessa katsomassa millaista maailma oli 100 vuotta sitten.

    Äänestä

  • päätöksen takana kirjoitti:

    Mutta nyt tehty päätöshän ei olekaan maakunnan, vaan Kepu etu. Nyt päätökset maakuntatasolla on saatu varmistettua yhden puolueen käsiin.

    Nova Groupilta ja MMS:ltä saadut rahat vaativat vastapalveluksia, tehdyllä päätöksellä varmistettiin ABC:n, Tokmannin, Maskun ja Idea-Parkien kaavoitusedut tulevaisuudessa.

    Ai tavallisten keskipohjalaisten etu? Koska Keskusta olisi niitä ajanut? Ja varsinkin nyt, kun maatalouden merkitys maakunnalle pienenee jatkuvasti.

    Etelään suuntautuminen oli maakunnan kepulaisille vaikuttajille kauhea mörkö. Oman puolueen yksinvallan sijaan etelän suunnassa olisi jouduttu tekemään yhteistyötä demareiden, kokoomuksen ja ruotsinkielisten kanssa. Jos vaikka sieltä olis tullut liikaa demokraattisia vaikutteita ja Keskustan monopoli olisi murtunut?

    Nyt pysähtyneisyyden aika jatkuu...

    Jos vertaa kuinka rkp on toiminut jo vuosikymmeniä etelän suunnassa, niin ei kyllä kannata puhua demokratiasta tippaakaan.
    Rkp:n toiminnassa ei ole jälkeäkään demokratiasta, se on ollut puhdasta vähemmistön diktatuuria ja sen hedelmiä nyt korjataan.

    Äänestä

  • ihme suomi-ruotsi vääntöö tää suuntautuminen, eiköhän tässä nyt oo muustakin kysymys.

    Äänestä

Oulussa.Täällä on jopa ruotsinkiellinen koulu ,ja pappi.
Mutta siihen jää.Jaa onhan meillä porot ,Ihan hyvä liha.:-)

Äänestä

Nyt on sitten Kokkolankin tulevaisuus uhrattu kepun vaalimenestyksen ja hekemonian turvaamis alttarille.
On hölmöys huipussaan.

Äänestä

nyt aletaan rakentamaan voimakasta keskipohjalaista maakuntaa... yhdessä

Äänestä

Nyt saadaan köyhtyä ja hoitaa poroja joka jannu!

Äänestä
  • Aina!

    Äänestä

  • Poro mahotoman hyvää lihaa.
    Älä vain maista. Haaaahaaaaa........

    Äänestä

  • juke kirjoitti:

    Poro mahotoman hyvää lihaa.
    Älä vain maista. Haaaahaaaaa........

    saatana,säteilevää poronlihaa.Lapissa maa hehkuu vieläkin zernobylin jäljiltä.

    Äänestä

Esimerkki "ruotsalaisista"

Jos laitetaan sata ihmistä yhteen joista kaksi on "ruotsin"kielistä, niin onhan se varmaa, että ne puhuu keskenään peränurkassa omaa paikallista sianpaskaa ja perustaa oman sulkeutuneen ryhmänsä.

Aivan kuin kaksi mustaa sadan ihmisen joukosta, niin johan ne jostain löytää bongorummun ja jonka tahtiin ketkutella...

Aina siis löytyy se muutama prosentti joka elää muiden kustannuksella ja valittaa joka saatanan asiasta.

Äänestä
  • Sossun pummi siellä huutelee, yritä sinäkin hankkia itselles työpaikka, luuseri!

    Äänestä

  • Taidat olla itse ahdasmielinen, kun et siedä 2 prosentin poikkeamaa joukossa, oli sitten ruotsinkielisiä tai saamenkielisiä. Tuskin tunnet ketään ruotsinkielisiä, kun tuollaista väität. Loisia, jotka elävät muiden laskuun löytyy joka kansanryhmästä.

    Äänestä

  • Suomalainen 100 % kirjoitti:

    Taidat olla itse ahdasmielinen, kun et siedä 2 prosentin poikkeamaa joukossa, oli sitten ruotsinkielisiä tai saamenkielisiä. Tuskin tunnet ketään ruotsinkielisiä, kun tuollaista väität. Loisia, jotka elävät muiden laskuun löytyy joka kansanryhmästä.

    suomalaisuuden ja oikeamielisyyden vuoksi, kepua en ole äänestännyt enkä taida tämänkään jälkeen äänestää, vaikka nyt kyllä tekivät miehen työn.

    enää emme kumarra ruotsiin emmekä ruotsinkielisille.

    Äänestä

  • kiitollisuudenvelassa Sinulle,maksatko paljonkin veroa ?

    Äänestä

  • paljonkin kirjoitti:

    kiitollisuudenvelassa Sinulle,maksatko paljonkin veroa ?

    politikot,virkaihmiset,yritysjohtajat vievät teitä kun pässiä narussa ei tässä ole mistään kieli politiikasta kysymys eikä puolue asioista vaan ihan jostain muusta,annan vinkin,montako keskussairaalaa on etelän suunnalla ja montako pohjosen.Elikä tehdääkö keskipohjanmaan keskussairaalasta yksityinen koska kaksi keskusairaalaa per yliopistosairaalaa kohti elikä oulu vai tampere.

    Äänestä

  • Oletko "aito tumma" ? Eikös se riiittä että olet pimiä!

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


suuntautumiseen kirjoitti:

ja rökäle tappio ruotsalaiselle kieli politiikallle, joskus vieläkin
järki voittaa, mutta aika harvoin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu