Pieni syntymäpaino

ennenaikainen

Moi!

Rv 36 ja 2250g. tässä lapseni syntymä ajankohta ja syntymäpaino.

Täällä on kiivastakin keskustelua siitä, että millä nimikkeellä kutsutaan tällaista pienipainoista ja enneaikaisesti syntynyttä vauvaa. Jopa melkoisen ilkeätäkin tekstiä.

Kiitos ei, en halua sen tapaista väittelyä!

Minun vauvani syntyi vuosi sitten ja oli pieni syntymäpainoltaan.

Mitä kuuluu muille joilla sama juttu? Miten kehitys on edennyt? Oletteko huolestuneita jostain?
Ja ennen kaikkea saitteko tukea silloin kun sitä tarvitsitte?

Minun lapseni on virkeä, pitkä ja laiha. Pituutta tulee, mutta paino kulkee kokoajan miinus 15 ja miinus 18 nurkilla.
Hän oppi ryömimään vasta noin 11kk ikäisenä.
Minua ei tuettu Jorvin sairaalan naistenosastolla juuri yhtään, ja siksi olen kai vieläkin vähän pihalla kuinka lapseni kehitys etenee..

2

1006

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • männöö

      Minun poika syntyi / käynnistettiin synnytys viikoilla 38 hän painoi 2225g ja 47cm pitkä. Jo muutamassa kuukaudesa hän otti painossa muut ikäisensä kiinni. On nyt 2.5 vuotias keskikäyrillä pituudessa ja painossa. Syy pienikokoisuuteen oli istukassa joka ei toiminut täydellisesti.
      En ole havainnut mitään mikä viittaisi poikeavuuteen verrattuna ikätovereihin. On reipas ja hyvin virkeä touhuaja.

      • saman kun edellä

        En saanut mitää tukea. Lasta tutkittiin teholla muutama päivä. Ei minulle koskaan selvitelty mitä oli tapahtunut epäiltiin istukkaa ja muutaman kuukauden päästä synnytyksestä sain patologin lausunnon kotiin josta en ymmärtänyt mitään. Vein lapun tk. lääkärille kun kävin muissa asioissa hänen luona.
        Minullekkin jäi paljon kysymyksiä raskauteni loppuajan ongelmista ja tästä istukka jutusta joten se on varmaan osittäin syynä siihen ettemme halua lisää lapsia.
        Mitä tulee lapsen kehitykseen en ole suuremmin huolissani. Ongelmi voi tulla kelletahansa oli syntynyt miten täydellisesti tahansa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      222
      6286
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      187
      5856
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      15
      5444
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      74
      4124
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      139
      3472
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      130
      3303
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      21
      2996
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      6
      2467
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      240
      2351
    10. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      130
      2234
    Aihe