Voisiko joku kokeneempi rTorrent käyttäjä kertoa miten pääsen alkuun? Miten etsitään/ladataan tiedostoja, pitääkö yhdistää johonkin serverille? Ihan vaan perusasiat.
rTorrent
p2p
6529
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Osta levyt kaupasta.
Googlen avulla varmaankin löytyy riittävästi torrent-lähteitä...
Torrentin avulla lataaminen suoritetaan siten, että ensin ladataan se pieni torrentti, joka avataan jollain torrent-ohjelmalla, kuten esim. transmission, ja lataaminen alkaa kun lisäät torrentin. Aika huono selitys, mutta käytännössä hyvin helppoa.. ;)
Transmission-ohjelman avulla voit mm. säädellä lataus- ja lähetysnoputta, mikä on erittäin käytännöllistä jos on hidas nettiyhteys...
Miten pystyn lataamaan kyseisen tiedoston rTorrent:illa ?
http://torrents.freebsd.org:8080/stats.html?info_hash=af9745eab13688de21bf22454e14522921c29239
En ole lataamassa laittomuuksia. Rautalanka ohjeet..
http://torrents.freebsd.org:8080/torrents/af9745eab13688de21bf22454e14522921c29239.torrent
Lataa tuo koneellesi ja avaa se sillä rtorrent ohjelmalla.
Näillä ohjeilla sain ladattua tiedoston (englanniksi) http://sexysexypenguins.com/2007/05/27/rtorrent-an-introduction/
Käyttääksesi rtorrentia, tarvitsee sinun tietää jo bittorrentin tekniikka.
Bittorrent on P2P-tekniikkaa käyttävä ohjelmisto. Jokainen lataaja jakaa myös muille lataajille lataamiaan osia. Jokainen lataaja ja jakaja löytävät toisensa niin kutsutun tracker-palvelimen avulla.
Kun halutaan jokin tiedosto laittaa jakoon, luodaan siitä .torrent -tiedosto. Tämä .torrent tiedosto laitetaan sitten jakoon jonnekkin sivustolle (tai lähetetään sähköpostilla kavereille ym) joka laittaa sen näkyville muille.
Henkilöt jotka haluavat ladata kyseisiä tiedostoja, lataavat kyseisen .torrent tiedoston ja avaavat sen bittorrent ohjelmistollaan. Kuten rtorrentilla.
.torrent tiedostoja saat erilaisilta sivustoilta. Esimerkiksi täysin laillisesti ladattavaa musiikkia saat Jamendo nimisen levy-yhtiön sivuilta bittorrentillakin.
Käynnistä rtorrent ensimmäiseksi komennolla "rtorrent". Tällöin eteesi tulee musta ruutu valkoisella tekstillä ym.
Paina Enter ja navigoi hakemistoon missä hankkimasi .torrent tiedosto on. Voit käyttää tabulaattori nappia täydentämään kansioiden ja tiedostojen nimiä. Kun olet löytänyt .torrent tiedoston koneeltasi ja avattua sen rtorrentissa, niin se ilmestyy listaan.
Valitse torrentti nuoli näppäimillä ja paina Ctrl S sen kohdalla ja sen lataus aloitetaan. asd, zxc, ASD, ZXC kirjaimilla pystyt rajoittamaan lähetys/lataus nopeutta.
Päästäksesi takaisin oletusnäkymään, paina nuolinäppäintä vasemmalle.
Numeronäppäimet 1-6 suodattavat näkymää. Esimerkiksi ladatut, ladattavat sekä muita tiloissa olevia.
Ja rtorrentin lopetat Ctrl Q näppäinyhdistelmällä.
Voit myös säätää rtorrentin automaattisesti lataamaan tiettyyn hakemistoon tallennettavat .torrent tiedostot. avaa ~/.rtorrent.rc tiedosto (~ tarkoittaa kotihakemistoa, käyttäjän nimi /home/käyttäjänimi) tekstieditorlla ja katso mitä siellä on.