vaikka on vasta 3 vuotta vanha.Nyt pitää olla uusissa telkuissa cable ready ja cable hd ready merkinnät jotta niillä pärjää edes 10 vuotta eteenpäin.Tahtoisin telkun johon ei tarvitsisi mitään hd boxeja.Alan olla ihan kypsä noihin helvetin boxeihin.Tarvitsisin tv:n jossa on kaikki valmiina paitsi operaattorin kortti.Onko sellaisia ja jos on niin mistä voin hakea??????
Perskele
mun taulutv on antiikkia
6192
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
10 vuotta on helvetin pitkä aika, tekniikka kehittyy hieman eri vauhtia kuin joskus 70-luvulla. Ja jhos haluaa kokoajan pysyä kehityksen kärjessä, niin tarvitsee myös päivittää laitteistoa jatkuvasti, se asia pitää vain hyväksyä. Ja siinä tapauksessa on juuri järkevintä viimeiseen asti välttää noita kaikkisamassapaketissa-virityksiä, niistä kun yksi osa vanhenee niin menee koko setti vaihtoon. Ostamalla TV ja boksi ja kaikki muutkin laitteet erikseen, on helppo pitää kokoonpano ajan tasalla.
Vaihtoehtona on, että tyydyt nykyiseen kuvanlaatuun ja kanavatarjontaan, jolloin ei tarvitse päivittää mitään. Mutta ethän oikeasti kuvittele, että nyt voisit ostaa television, jossa olisi kaikki seuraavan 10 vuoden aikana ilmestyvät uutuudet valmiina jo nyt..?
Miksi ne ei voi kerralla tehdä näitä leitteita sopiviksi. Aina muka uusia juttuja keksitää, cable redy! Ei saakeli, mikä vika se vanhassa ei-cable redyssä oli? Pitää helkkari ostaa uusi digiboksi vuoden välein.
perkele kummallista tuhlausta kun tv romua tulee tuutin täydeltä kierrätyskeskuksiin joita kukaan ei halua.Minun taulutv on enää pelkkkä paneeli jota ei kukaan osta edes kympillä,kun sillä ei tee mitään.Järjetöntä tuhlaamista kerta kaikkiaan.Nyt kun pitäisi vaihtaa telkku uuteen joka vastaa nyky toiveita saa maksaa maltaita ja sitten parin vuoden kuluttua niitä saa halvalla ja taas ne on antiikkia.Voi jumalaut tätä touhua.
Niin kauan, kun televisio käynnistyy ja siihen tulee kuva, se on käyttökelpoinen. Esim. lihatuotteet vanhenevat. Anteeksi nyt kauhiasti. Helvetin pahvit.
Sait sitten korostettua egoasi. Itsellesi. Onneksi olkoon. Paras kaverisi sai sulan hattuunsa.
"Ei saakeli, mikä vika se vanhassa ei-cable redyssä oli?"
No ei varmaan mitään vikaa, jos olet katsonut sitä tyytyväisenä monta vuotta.
Tarvitsetko oikeasti cable readya? Jos et aio katsoa hd-maksukanavia, niin sitten varmaan et. Ylen ja maikkarin normikanavathan eivät ole vielä pitkään aikaan hd-matskua. Uutta tekniikkaa ei kannata ostaa varastoon vain tulevan varalle. Luultavasti saat hd-taulun huomattavasti halvemmalla sitten, kun hd-lähetykset ehkä joskus alkavat. Vrt. hd ready-taulujen hintojen puolittuminen viimeisen vuoden sisällä.