Kertokaahan joku joka tietää että minkälaisilla laitteilla saisin ihan normaalille VHS-nauhalle kuvatun materiaalin päälle editoitua musiikkia ja ääniä?
Siis pitäisi korvata vhs-nauhan oma kuvatessa tullut ääni muulla äänellä. Kiitos vastauksista.
Siis pitäisi korvata vhs-nauhan oma kuvatessa tullut ääni muulla äänellä. Kiitos vastauksista.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sinun pitää ensin kaapata se osa videosta tietokoneelle jonkun kaappausohjelman avulla ja sitten poistaa editointiohjelmalla alkuperäinen ääni ja lisätä uusi ääni. Tälläinen onnistuu ainakin Adobe Premiere Prolla, jollainen minulla on.
sen jälkeen sinun pitää nauhoittaa se koneelta takaisin videolle. Kaikkeen tähän tarvitset myös videokaappauskortin koneellesi, joissain on vakiona.
PC-editointi on yksi ratkaisu. Toinen ratkaisu on VHS-HiFi-videonauhuri. Hifi-nauhurissahan on kaksi ääntä: poikittaisraidoilla tuo HiFi-ääni sekä vaakaraidalla normaali ääni. Monissa Hifi-videonauhureissa tuon normaalin äänen päälle pystyy äänittämään muuta musiikkia. Lisäksi nauhurissa on usein ominaisuutena että voit valita kumpaako ääntä haluat kuunnella ja jopa miksata äänet yhteen.
Tai hankit perkeleen kalliin SVHS-VHS - ammattilaisnauhurin, missä voi assemblyllä ja XLR-sisäänmenoilla viedä mille tahansa raidalle mitä tahansa sinne perään liittääkään.