Mä häpeän olla suomalainen. Ollessani ulkomailla en ainakaan kerro kenellekkään olevani Suomesta!
Miksi Wienissä kaikki tiesivät, että olen suomalainen, vaikka en edes avannut suutani?
Se oli hämmästyttävää ja NOLOA!!! Mistä ihmeestä ne tiesivät, että olen Suomesta ennen kuin olin edes avannut huonoa englantia möykkäävän suuni ja lausunut kuten juoppo suomalaispelle!?
Olenko niin ruma, että ne ajatteli, että ton tyypin on pakko olla suomalainen?
Käyttäydyinkö jotenkin "tyypillisen" suomalaisesti vain seisomalla jonossa tai istumassa kahvilassa, katsoen ikkunasta ulos?
Ärsyttäviä ihmisiä!!! Sit ne viel oli iloisia, kun olivat arvanneet paskan kotimaani... ois tehny mieli kiljuu niiden naamaan!
Ainiin ja mulla ei ole takin pieluksessa Suomen lippu pinssiä!
Mistä ne tiesi?
7
1226
Vastaukset 7
- __tuosta
Meitä siellä luultiin koko ajan Venäläisiksi! Se kyllä tuntui vielä pahemmalta.
Ihmeteltiin ensin, minkä takia meitä katottiin vähän nenän vartta pitkin, mut sitten kun porukalle valkeni että Suomesta ollaan, niin hyvä ettei rynnänneet halaamaan.
Tämä sama käsitys toistui useammassa paikassa. Minä kyllä taidan varata ens kerralla Suomenlipun rintapieleen! - mansikka-mustikka
Ensinnäkin, itävaltalaiset haastelevat saksaa, harvakseen englantia, joten tuskinpa kukaan "huonoa"_? kielitaitoasi noteeraa siellä, eikä missään muuallakaan. Suomalaiset arvostelevat mielellään toistensa kielitaitoa, ei ulkomailla arvostella turistien kielitaidottomuutta. Et varmasti itsekään arvostele ummikkoa turistia opastaessasi häntä täällä kotimaassa.
Ja mietipä sellaista pointtia, että suomalaisen pitäisi mielestään ja toisten suomalaisten mielestä osata kaikki muut kielet, koska kukaan ei puhu suomea, mutta ulkomaalaiseille riittää heidän oma kotikieli, eikä heitä vaadita opettelemaan muita kieliä.
Suurin osa maailman kansoista puhuu ainoastaan omaa kotikieltään, meillä opetetaan kaikille kansalaisille ulkomaisia kieliä.
Wienissä liikkuu paljon turisteja, et ollut siinäkään mielessä ainutlaatuinen. Yleensä ulkomailla tykätään suomalaisista, olemme siis pidetty kansa.
Se on todella mukava tunne liikuskellessa kotikontujen ulkopuolella. - suomalaiset
istuttiinpa kerran kaverin kanssa dublinilaisessa hotellissa aamupalalla. tuli kolme nuorta naista myös aterioimaan. sanoin kaverilleni, nuo voisivat olla vaikka suomalaisia. mihin kaveri hetken päästä totesi, ne puhuvat suomea.
toinen villi veikkaus olisi ollut minulta: venäläisiä.
kerran meitä luultiin roomassa saksalaisiksi. ei paha. - öäöäöäö
Suomalaiset tuntee naamasta ja olemuksesta. Vaaleat pyöreät kasvot, perunanenä, harmaat/siniset silmät, ohuet hiukset, vaatimattomuus, naisilla vähän tai ei ollenkaan meikkiä...
Wienissä asuu myös paljon suomalaisia, joten on tuttu maa monille paikallisille.
Herää kyl kysymys miksi niin kovasti vihaat juuriasi? - edelleen suomalainen
Voi sinua onnetonta!"
Häpeät olla suomalainen!
Miksiköhän? No, oma on asiasi. Paranna kansainvälisyysvalmiuksiasi ja puhu paikallista kieltä paremmin, niin voit lokalisoitua. Wienissä on kohteliaita ihmisiä ja myös paljon suomalaisia. En ole siellä asuessani koskaan hävennyt kertoa alkuperääni. Meitä arvostetaan, kunhan olemme itse asiallisia. Kannattaa nyt tarkistaa noita omia ajatuksiasikin, jotka onneksi sait hillittyä: "kiljua niiden naamaan" - oi aikoja oi tapoja! Ovat varmaan tajunneet, ettei sivistys ole vielä sinua saavuttanut missään mielessä?
Suosittelen pysyttelemään kotona, kunnes itsetuntosi on kohdallaan. Toivottavasti et loukkaantunut, sillä olen oikein tosissani ja huolissani kaltaisistasi merkillisistä kotimaani kasvateista! - suomalaisen
Itse olemme matkoilla havainneet oivallisen tuntomerkin: Marimekon raidat ja laukut paistavat kilometrin päähän - vaihdamme kielen, koska lomalla haluamme tutustua paikallisiin.
Paljon matkanneena en moista ole kokenut. Itävallasta jäi viime kesältä mieleen se, että palvelu oli todella ystävällistä ja nopeaa.- Wienin suomalainen
Kyllä meitä suomalaisia täällä Wienissä ja Wienin lähiseudulla riittää. Itävaltalaiset tunnistavat suomalaisen kovin usein mutta minulle oli uutta että jopa ilman että aukaisee suunsa. Se on jo aika harvinaista. Meidät kuten esim. allekirjoittaneen tunnistaa lähinnä perin suomalaisesta nimestä ja ulkonäöstä. Myös aksentista meidät suomalaiset tunnistaa tai paremmin sanoen nuotista jota käytämme puhuessamme.
Ainakin kun lääkärillä käy täällä niin aina osaavat arvata että on suomesta. Usein on jollakin suomalainen tuttu tai ainakin tutun tuttu täällä. Hutiin menneitä veikkauksia on vain muutama satunnainen; ruotsalaiseksi ja sveitsiläiseksi on luultu muutaman kerran. Venäläiseksi on luultu vain kerran Turkissa ja kerran Italiassa. Olen kuitenkin matkustanut paljon.
Minulle suomalaisuus on ylpeyden aihe ja en muista kuulleeni koskaan siitä mitään negatiivista, päinvastoin. Meitä pidetään täällä ennenkaikkea rehellisinä ja viisaina ihmisinä. Itävallan televisiossa kuulee tämän tästä paikallisten pohdiskelevan Suomen menestystä Pisa tutkimuksissa.
Ja toisen suomalaisen tunnistaa aina, ainakin minä ja tässä tapauksessa jopa ilman että aukaisee suutaan. Ei tarvitse ainakaan Wienin lentokentällä kauan etsiä Helsingin lähtöporttia. Kun Marimekon kuosit alkavat vilahdella niin tietää olevansa oikealla portilla. Suomalaisen tuntee usein (ei tietenkään aina) tietyistä kasvonpiirteistä ja olemuksesta joita en oikein osaa sanoiksi pukea.
Mutta vinkiksi kaikille Wieniin tuleville suomalaisille. Kannattaa aina miettiä mitä sanoo ja missä vaikka sitten suomeksikin. Olen kovin usein Wienissä liikkuessani kuullut turisteilta yhtä jos toistakin kun luullaan ettei kukaan ymmärrä. Pari kertaa olen suuni avannutkin mutta ei niistä sen enempää tässä keskustelussa. Mutta muistakaa vaan että missä maailman kolkassa olettekin niin siellä lähes aina kohtaa jonkun toisen suomalaisen.
Ystävyydellä, Wienin asukki
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3151273Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan73886Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä61813- 120683
Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt43670Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka38662- 50606
- 45588
Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.51573Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95542- 45537
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48515- 32511
Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain84485Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K9476- 19467
- 78440
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o29438Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8437Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21411